26 Yıl Önceki Erdoğan’ın Unutulan Cümlesi


Fikri AKYÜZ

Fikri AKYÜZ

13 Eylül 2017, 01:30

Geçen gün, kitap haline getireceğim siyasal ve sosyal bir araştırma için kütüphanemde bulunan Aktüel Dergisi'nin 1991 yılına ait 10 nüshasını içeren cildi karıştırıyordum.

 “Hadiseleri bugüne taşıyarak” biraz da analitik bir bakış çabasıyla bu ciltten taradıklarımı parantez içinde yorum yaparak aktarmak istiyorum:

BİR: Cemiyet sayfasında Kenan Evren’le Semra Özal aynı masada viski içiyor. Semra Özal’ın elinde puro var. 

(Puro deyince akla Küba gelir. Küba deyince komünizm akla gelir. Komünizm deyince milliyetçilik akla gelir. “Bir sağdan bir soldan asalım istedik, maksadımız dengeyi sağlamaktı” diyen Kenan Evren akla gelir. Evren deyince, misal Cem Karaca’yı hatırlarım. Zira Evren, Karaca’yı vatandaşlıktan çıkarmıştı. Yani Karaca’nın yurda girişi yasaktı. Heyhat, 2013 yılında ise mahkemece Evren’in yurda girişi değil, yurt dışına çıkışı yasaklanmıştı!)

İKİ: SHP İstanbul İl Başkanlığı'na Ercan Karakaş’ı devirerek gelen Kamer Gök’le bir röportaj var. 

(“Tuncelili Kamer Gök” diye yazılmış. “Dersim” demek o yıllarda yasaktı. Diğer Tuncelili Kamer Genç, 1991’de SHP milletvekili; 1995’te ise DYP milletvekili... Yeni CHP ise 1992 yılında Deniz Baykal tarafından kurulacaktır. Genç’in SHP’den DYP’ye geçişi “tarihi miras”a aslında uygundu. Çünkü 1937 Haziran'ında Başbakan İnönü, 1937 Eylül'ünde ise Başbakan Celal Bayar’ın döneminde Dersim bölgesi neredeyse yerle bir edilmişti. Eh, Celal Bayar da CHP’den ayrılıp DP’yi kurmuştu. DYP de DP’nin devamı değil miydi?)

ÜÇ: Yıldırım Akbulut kabinesinde Devlet Bakanı olarak görev yapan Cemil Çiçek bir açıklamada bulunmuş.  

(Cemil Çiçek, 2002’de de Bakan olacaktır. Ve hep Bakan olacaktır. Recep Tayyip Erdoğan ise 1991’de RP İstanbul İl Başkanı… “1991 seçimlerinde İstanbul’da patlama yaptık. Oylarımız %13. İlk yerel seçimde zafer Refah Partisi’nin olacaktır” diyor. 3 yıl sonra ise evet, zafer Refah’ın olacaktır. Nisan 2017’de ise İstanbul’da Erdoğan’ın oyu %51’den %48’e düşünce “Çoğunluk Erdoğan’ı istemiyor. Erdoğan gidici” denilecektir. Çoğunluğun içinde ise 34 parti vardır!)

DÖRT: 1978’de darbeyle devrilip asılan Zülfikar Ali Butto’nun kızı Benazir Butto, Pakistan Başbakanı. 

(Kocası Asıf Ali Zardari o yıl hapiste idamla yargılanmaktadır. Benazir Butto, 2007’de suikasta kurban gidecektir. Kocası ise ipten kurtulacak ve 2008-2013 arası Pakistan Cumhurbaşkanlığı yapacaktır. Benazir Butto’nun babası Zülfikar Ali Butto’yu ise Ziya Ül Hak, 1977’da darbeyle devirip 1978’de idam ettirecektir. Devlet Başkanı Ziya Ül Hak ise, 1988’de uçak kazasıyla öldürülecektir. Madem Pakistan’a kadar geldik. Pakistan’dan 1971’de ayrılmış olan Bangladeş’e sığınan Myanmar Müslümanlarına Allah metanet versin.)

BEŞ: Derginin reklam sayfalarında birkaç yıl içinde peş peşe batacak, daha doğrusu sahiplerince batırılacak ne kadar banka varsa, hepsinin reklamı var. 

(Ama mesela bir tane bile cep telefonu, Iphone, laptop, tablet bilgisayar, LCD TV reklamı yok. Yeni “kaset”i çıkacak olan sanatçılarla röportaj var. Deniz Baykal’ın kasetinin çıkmasına ise yaklaşık 19 yıl vardır. Zira FETÖ henüz palazlanmamış bulunmaktadır. 90’larda palazlanacaktır. Bu arada reklamlarda Arçelik reklamı da var. Reklamda “Ürettiğimiz Arçelik televizyonlarını üst üste koyduğunuzda yükseklikleri atmosferi aşıyor” diye yazıyor. 1991’deki tüplü televizyonlarla tabii ki aşılırdı. LCD’lerle aşsınlar da görelim!) 

ALTI: Ayşe Arman 22 yaşında imiş. Bir haber “kotarmış”. Dört sayfa. “Orgazm olamıyorum” başlığıyla yayımlamış. 

(La havle diyor, parantezi kapatıyorum.)

YEDİ: Tekel 2000 sigarasının fikir ve isim babası olan Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci, bu sigaranın üretimini başlatmakla çok iyi ettiklerini söylemiş.

“Keşke yaşasaydı” dediğim Adnan Kahveci yaşasaydı ve 2000’lerde AK Parti’de olsaydı, sigara düşmanı olan Cumhurbaşkanımız Erdoğan kendisini Bakan mı yoksa Ege Ekici Tütün Piyasası’nda denetmen ya da sigara kontrolü yapan zabıta memuru mu yapardı, bilmiyorum. “Sayın Cumhurbaşkanımız işte yeni ürünümüz Tekel 2017” diye gelse, elindeki paketi almakla kalmaz cebindeki pakete de el koyardı. Bir de imza atmasını söylerdi. Bu arada, İphone 1, İPhone 8’e kadar geldi. Hatta Behzat bile Ç harfine kadar geldi. Ama Tekel 2000, niye Tekel 2001’de kaldı? Aslında cevabı basit: Çünkü 2002’de iktidara AK Parti geldi!)

SEKİZ: Dergide PTT’nin özelleştirileceğine, özelleştirilirse cari açığın tümünün kapatılacağına dair bir haber var.

(PTT elbette özelleştirilmedi, elbette cari açık açıldıkça açıldı. 1995’te Çiller tarafından özelleştirilmek istendi ama Mümtaz Soysal’ın öncülüğünde Anayasa Mahkemesi buna geçit vermedi. O dönemde, adını hatırlayamadığım bir yazar aynen şöyle yazmıştı: “Atatürk’ün kurduğu PTT’yi özelleştirmek ihanettir”. Oysa PTT’nin temeli Sultan Abdülmecit döneminde 1840’da atılmıştı. Bu arada, AK Parti öncesine kadar Posta, Telgraf ve Telefon idi. Telefon kısmı özelleştirilince PT kısaltması kulağa hoş gelmiyordu. Zekice bir formül bulundu ve Posta Telgraf Teşkilatı denilerek PTT geri döndü.)

DOKUZ: DYP’li Milli Savunma Komisyonu Başkanı Baki Tuğ “Ben Meclis komisyonunda siyaset yaptırmam” demiş. 

(Deniz Gezmiş'lerin idamında imzası olan Tuğ, çok doğru söylemiş. Zira sosyal medyada “demokrasicilik” oynayan şimdiki bazı gençler bilmez ama o dönemde siyaset genelkurmay karargâhında yapılıyordu!)

FİKRİ AKYÜZ

fikriakyuz99@gmail.com

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Recep Garip - 9 ay önce
Dünū doğru okursanız bu günü doğru planlayabilirsiniz. Dünün siyasî, sosyal ve ekonomik kırılmaları bu günün işaret taşlarıdır. Bu vb konularda yaktığınız ışık daim olsun.
Selam ve muhabbetlerimle.
Avatar
Emekli - 9 ay önce
Ne şimdi bu lugalata eveleme geveleme cımbızla geçmişten seçmece saf beyinleri doyurmaca akılları yormaca;
Avatar
Süha Aydın - 9 ay önce
Biz eskiler sayenizde eskileri andık,gençler veya ilgililer için de ilginç konular.Günümüzle de bağlantı kurarak tespitler yapmışsınız.Geçmiş zaman olur ki hayali cihan değer diyemeyiz ancak bu
iktidar ilk dönemindeki ruhunu korumalı.Her yazı herkese hitap etmez her yazar da.Ayşe Arman çok değişmemiş.Her taşın altından Fetö çıkaranlardan birisi olmuşsunuz siz de. O dönemde Fetö yoktu.Hizmet denilirdi.Gelecekte günümüzden neler hatırlanacak acaba.
Avatar
Kullardan bir kul - 9 ay önce
İncir çekirdeğini doldurmayan boş lakırdı.Sözde Reisçi.Konjöktüre göre yön ve yol değiştiren sözde yazar.
Avatar
Ali Fuat - 9 ay önce
Twitter hesabı açın da, renkli yorumlarınızı, gündeme dair twitlerinizi görelim.Kim ne derse desin takılmayın.
Avatar
Ali Emre - 9 ay önce
Biraz da gündemden bahsedin, bahsedin ama laf olsun torba dolsun diye değil