40 Adet Tivit Sıraladım


Fikri AKYÜZ

Fikri AKYÜZ

05 Temmuz 2017, 06:45

Samimi arkadaşlarım bir süredir bana psikolojik mobbing uyguluyor. “Abi, adamın canını sıkma, twitter hesabını tekrar aç” diyorlar.
 
Twitter hesabını tekrar açmasam arkadaşlarımın canını sıkmış olacağım; hesabı açsam “birilerinin” canını sıkmış olacağım. Bunları düşünürken bayağı canım sıkıldı.
 
20 ay aradan sonra hesabımı tekrar açar mıyım, henüz karar vermedim.
 
Ama açma ihtimaline karşı biraz “ısınma” turları yapmam lazım.
 
Aşağıdakiler, “ısınma” hareketleridir. Buyrunuz:


      1.  "Her canlı ölümü tadacaktır" sözünü sinir bozucu bulanlar var. Onları sevindireyim: "Her ölü canlanacaktır".

      2.Uykusuzum denilmesi “uykum VAR” anlamına geliyorsa, sigarasızım denilmesi niçin “sigaram YOK” anlamına geliyor? Cevabını bulmaya çalışırken uykum kaçtı.


     3.Bir ara ekranda "Bu kız deli mi ne?" demiştim. Adı Mine olan biri mail atıp "Deli senin babandır" demişti.


     4.1990’a kadar ülkemizde, fahişeye tecavüzde yarıya kadar ceza indirimi vardı. Yaklaşık 65 yıl uygulandı. Bu, bir Cumhuriyet kanunuydu. Kadınlara seçme hakkı 1934’de verildi ama ırzına geçilecek kişileri seçme hakkı 1926’daki Türk Ceza Kanunu ile verildi.


     5.“Dünya ötekini anlama günü" diye bir gün varmış. Oysa "Öteki dünyayı anlama günü" olsa daha iyi olur. İkincinin idrak edildiği yerde birincisi zaten gündeme gelir.


     6.Bir yazar ekranda bana demişti ki: "Ben Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet'te 20 yıl yazmış adamım". Ben de demiştim ki: "Buna itiraz etmiyorum. Kaldı ki siz şu anda da Atatürk  döneminde kapatılan, Şefik Hüsnü'nün kurduğu Aydınlık'ta yazıyorsunuz."


      7.Açlık grevi bir hakkın elde edilmesi içindir. Oruç ise Hakk'ın rızasının elde edilmesi içindir.
 

     8.Bir gazetenin ilanında “Mevlit’in prömiyeri bu akşam..” diye yazıyordu. Mevlit ve promiyer.. Bu iki sözcük de yan yana geldi ya.. Yakında "semazen forever" ilanları da başlar.


     9."İnsanlar para gibidir, ışığa tutarsın; içinde Atatürk yoksa sahtedir" lafı hamasi bir laftır. Nasıl yani? İnönü döneminde paraların üstündeki Atatürk resimleri kaldırıldığına göre, demek ki o    dönemdeki paraların hepsi sahte..

     
     10. Milliyet.. 28.05.1964: "27 Mayıs Hürriyet Bayramı coşkuyla kutlandı. Resmi daireler tatil edildi" (O tarihten 4 yıl önce ise TBMM aylarca tatil edilmişti.)

    
      11.Eskiden müstehcen dergiler "koltuk altına" saklanır, sonra "koltukların altına" atılırdı. Şimdi ise bazıları "beldenaşağı" siteler için "dizüstü" alıyor.

      
      12.  Bir müteahhit 120 metre boyunda minaresi olan kubbeli rezidans ve AVM yapacakmış. Adı büyük ihtimalle Mycubbe ya da The Minarrei olur…

     
      13. Öteki dünyanın "hesabını" yapmayanların dini İBAN'ı para olmuş.

     
      14. Kılıçdaroğlu Başbakan'ın dişlerini sökeceğini söylemişti. Bırakınız sökmeyi, porselen taktırdı.


     15. Bir çocuk, kendisine alternatifli olarak sunulan  1 adet 50 kuruş yerine 2 adet 25 kuruşu tercih ediyorsa, yaşı ilerlediğinde hem çokeşliliğe hem de genç eşe meyilli olacak demektir.


     16.  Ertuğrul Özkök tabuta "tahta raf" demiş. Musalla taşına da muhtemelen "göbek taşı" diyordur.

   
     17. Ardahan’ın Damal ilçesinde Atatürk'ün siluetine benzeyen gölge bu yıl da görünmüş, şenlik bu yıl da yapılmış. Şenliği görseydi, Atatürk "Gölge etmeyin başka ihsan istemem" derdi.


     18. CHP’li bir milletvekili “Erdoğan, Hakkâri dururken Katar’a burnunu sokmasın" demiş. Oysa hükümet Katar’a burnunu sokmuyor, sadece havayı kokluyor. 

     
     19. 12 Eylül öncesinde sigara karaborsa olduğu için “yasaya aykırı” olarak masa altına konulurdu. Şimdi ise yeni çıkacak olan  “yasa gereği” masa altına girecek. 


      20. İşi bilen adamı severim, işini bilen adamdan korkarım. Pişmiş adamı severim, pişkin adamdan uzak dururum. Kitap’a uyan adamı severim, kitabına uyduran adamdan nefret ederim.

     
      21. Yenge sözcüğünün “yeni gelin” sözcüklerinin kısaltması olduğu görüşüne katılmıyorum. Aksi halde damat sözcüğünün “damızlık at”ın kısaltılmış hali olduğunu iddia ederler.
 

     22. İçki berbat bir şey.. Bir duble içen kişi, şose yolu bile duble zannediyor. O yüzden çok içki tüketilen yerleşim yerlerinde duble yol yapılmamalıdır. İsraftır.


     23. "23 Nisan Üniversitesi niye yok?” diyenler var. Nasıl yok? Yıllar boyunca üniversiteye giden gençlere çocuk muamelesi yapıp yasak konulmadı mı?


     24.  Erdoğan ile kendisini destekleyen bazı yazarlar arasındaki fark: Erdoğan, kirleri çıkarmak için keseliyor. Diğerleri ise kese yerine zımpara kullanıp deriyi kaldırıyor. Teşbihte hata olmaz, ilkine tellak, ikincisine tellal deniliyor.


      25.  Teşebbüsü dahil, darbe aylarının periyodik olması ilginç.. 28 Şubat, 12 Mart, 27 Nisan,  27 Mayıs, Haziran (Gezi Olayları), 15 Temmuz, 12 Eylül.. (Ağustos eksik. Müteyakkız olalım.)

             
      26.İlköğretim müfredatı değişmelidir. İlk iki yılda sadece “alfabe ve çarpım tablosu”; sonraki yıllarda üniversite bitene kadar her yıl “kul hakkı” öğretilmelidir.


      27.  Teröriste özgürlük savaşçısı diyen Kürt de, Kürtlere potansiyel terörist gözüyle bakan Türk de teröristtir.


      28. 2150’lerde muhtemel gündem: "Şimdiki genç kızlarda ahlak mahlak yok. Bizler genç kızlığımızda caddelerde bikini ile dolaşırdık. Şimdikiler çırılçıplak geziyor.”


     29. Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğinden Atatürk ilkelerinin çıkarılması Atatürk düşmanlığı değildir. Öyle olmuş olsaydı “1928'de ‘devletin dini İslam'dır’ ibaresinin anayasadan çıkarılması  İslam düşmanlığı olarak nitelendirilirdi! 


    30. TV’de arkadaşın biri bir mankene soruyor: “Sanat için soyunur musunuz?" Oysa o kızımıza "Sanat için giyinir misiniz?" diye sormalıydı.


    31. Her ilçede olan "Halk Eğitim Merkezi" isminin değişmesi lazım.. Halkı eğitmek anlayışı jakobenist bir anlayıştır. Çocuklar eğitim, üniversiteliler öğrenim görür. Halk, bu metotla gelmesi      gereken yere gelir.


   32. Anayasa diyor ki: “Devlet, şehitlerin, dul ve yetimini gözetir.” Peki kadın subayımız var mı? Var. Kadın subayımız şehit olduğunda çocuğu ne olur? Öksüz olur. Yani öksüz düşünülmemiş.


   33. Doğan grubu, bir akaryakıt şirketine büyük ortak olmak için anlaşmak üzereymiş. Gaz da verecekmiş. Yani gazetelerinin artık yapamadığını yapacakmış.


   34.  Atatürk bugün yaşasaydı, "Yaşasın" derdi..


   35. Askere gitmemek için çürük raporu alan bazıları sağlam çıkıyor. Enteresan.. Binalarına sağlam raporu alanların bazılarının binaları ise çürük çıkıyor.


   36.  Bazı dizilere senaristlik yapmak istiyorum. Çünkü kolay iş.. Çünkü diyalog yazmama gerek yok. Çünkü 20 dakika bakışma, 20 dakika öpüşme, 20 dakika halvet.. Bitti..


   37.  Arası herkesle iyi olan insanların arasına girmeyiniz. Ara sıra da olsa arasına girmeyiniz.


  38.  Avrupa ile Asya arasındaki tünele Avrasya deniliyorsa, Amerika ile Asya arasında tünel açılsa adı Amasya Tüneli olsa iyi olur. Navigasyon yanlışlıkla Amasya’ya getirir. Turizmimiz gelişir.


  39. Öğrencilere “Köşe olmak için takla atma” dersi verilse, bu ders iktisat dersinde mi, geometri dersinde mi, beden eğitimi dersinde mi yoksa ahlak bilgisi dersinde mi öğretilir?


 40.  Kuyumcuya biri geldi. Kuyumcu "cumhuriyet yok, reşat var" dedi. Adam "Ben Sultan Reşat’ın altınını almam. Ben saltanatçı değil, cumhuriyetçiyim" dedi. Muhtemelen "çeyrek" akıllıydı. 

 
FİKRİ AKYÜZ
fikriakyuz99@gmail.com  
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ayşe Elif Aydın. - 4 ay önce
Ortalığı geren yeterince yazar sosyal medyada.Ya da yalaka,yandaş.Siz suya sabuna pek dokunmayan, germeyen yazılar yazıyorsunuz gibi.Hoş haksızlığa,zulme uğrayanların sesini duyurmaya çalışan bunu da taraf olmadan yapmaya çalışan çok az yazar var.Bazı yazarlar ise suskun, çok ve basiretsizkonuşanların sonu ise malûm.Vicdanın sesiyle orta yolda ilerlemek en güzelidir.
Avatar
Yiğit Çalışkan - 4 ay önce
Twitter hesabınızı açacaksanız bir değil iki kez düşünün.Yazınızı twitterdan okudum gerçi.
Avatar
Ali Emre. - 4 ay önce
Fazla naz aşık usandırır.En kötü karar kararsızlıktan iyidir demiş birisi de.Kelime oyunlarından yorulmuyon abi.