Adil Öksüz’le 177 Kez Konuşan Darbeci Direniyor - Akıncı Üssü (2)


Ahmet DUVARCI

Ahmet DUVARCI

10 Ağustos 2017, 08:46

Evet. Moda Deniz Kulübü, o saatlerde darbeyle mücadelenin karargâhlarından biri hâline gelmişti.
 
Hava Kuvvetleri Komutanı (HKK) Abidin Ünal, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanı Tümgeneral Cevat Yazgılı’yı aramış ve Hava Kuvvetleri’nden ayrı bir müfreze oluşturarak Hava Kuvvetleri Güvenlik Harekât Merkezi’ne gidip duruma el koyması emrini vermişti.
 
Cevat Yazgılı, Hava Kuvvetleri Güvenlik Harekât Merkezi’ne ulaştığında kapılar kapalıydı. Nöbetçi de yerinde yoktu. Yazgılı, bir üst kattaki nöbetçiyi kapıyı açtırmak için ateş ettirmek üzere yanına çağırmış, ateş edilmesine rağmen kapı açılmamıştı.
 
Bir uzman çavuş, Cevat Yazgılı’nın Harekât Merkezi’ne girmesine ateş açarak engel olmak istedi.
 
O sırada, tabancası elinde olan darbeci Tuğgeneral Aydemir Taşçı, “Abidin Ünal’dan emir var, başka yerler ile konuşulmaması için telefonları alacağım.” diyerek, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanı Yazgılı’nın telefonuna zorla el koymuştu.
 
Hava Kuvvetleri Komutanı Genel Sekreteri darbeci Veysel Kavak ve Hava Kuvvetleri Komutanı Genel Sekreteri darbeci Binb. Gökhan ve yanındakiler Cevat Yazgılı’ya müdahale etmeye çalışıyordu.
 
HKK Abidin Ünal’ın Akıncı Üssü İddianamesi’ndeki ifadesine göre, bu kişiler Cevat Yazgılı’nın üzerine çullanmış, ellerine kelepçe takmışlardı.
 
Ünal, Kurmay Albay darbeci Veysel Kavak’ı arayarak, Cevat Yazgılı’nın emrine girmelerini emretmişti.
 
Ellerindeki kelepçenin çözüldüğü anlaşılan Cevat Yazgılı, nöbet kulübesinden uzman bir erbaşın telefonu ile HKK Orgeneral Abidin Ünal’ı arayıp, harekat merkezinde bulunan Tuğgeneral Sami Özata, Tuğgeneral Kemal Mutlum ve Kurmay Albay Devrim Orhan'ın darbeyi destekleyen emirler verdiklerini ve bunun dışındaki tüm olan biteni HKK’ya anlattı.
 
Yazgılı, Abidin Ünal’ı oradaki nöbetçi uzman ve müdahale için gelen uzman erbaşlarla da görüştürerek, komutanın yeniden kendisine verilmesini sağlamıştı.
 
Hava Kuvvetleri Komutanı (HKK), darbeyle mücadelenin Eskişehir Birleştirilmiş Hava Harekât Merkezi'nden daha güvenli bir biçimde yürütüleceğini telakki etmişti.
 
HKK, uygulamaya konmasını emrettiği 5 maddenin Birleştirilmiş Hava Harekât Merkezi Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Recep Ünal’a telefonla yazdırılarak yayınlanması emrini verdi.
 
O 5 madde şöyleydi:

1.Hava Kuvvetleri Harekat Merkezi tarafından yasal olmayan emirler tespit edilmiştir.

2.Hava Kuvvetleri Harekât Merkezi’nin hiç bir talimatı yerine getirilmeyecektir.  

3.Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal üzerinden Hava Kuvvetleri’ne yönelik yazılı emirler vermeye devam edecektir. 

4. Hava Kuvvetleri Komutanının emri olmadığı sürece hiç bir uçak kaldırılmayacaktır.
 
5. Talimatlara riayet etmeyenler hakkında yasal işlem başlatılacaktır.
 
Akıncı Üssü İddianamesi’nde yer alan bilgilere göre, 2010-2012 yılları arasında Adil Öksüz’le 177 kez telefon irtibatı kuran darbeci Recep Ünal Hava Kuvvetleri Komutanı’nın emrine direniyordu...
 
Yarbay Hakan Akın, Doküman Yönetim Sistemi (DYS) üzerinden gelen emirleri darbeci Tuğg. Recep Ünal'a imzalatmak istiyor, ancak Ünal, bahse konu emri imzalamamak için direniyordu.
 
Ünal, Hakan Akın’ın ısrar etmesi üzerine eli titreyerek emirleri imzalamış ve, "Al lan" diyerek belgeleri Hakan Akın’ın önüne fırlatmıştı...
 
Saat 23:30-24:00 sıralarında yazdırılan bu emrin yayınlanmasıyla, Hava Kuvvetleri Harekât Merkezi’nin bu olaya müdahil olmayan birlikler üzerindeki etkisi kırılmış ve olaylar hızla kontrol altına alınmaya başlanmıştı.
 
Bu 5 maddelik emir, hiç şüphesiz 15 Temmuz’un seyrini değiştiren önemli dönüm noktalarından biriydi.
 
 
 
 
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.