“Darbe mi yapıyorsunuz, sizi divân-ı harbe veririm” - Akıncı Üssü (1)


Ahmet DUVARCI

Ahmet DUVARCI

09 Ağustos 2017, 09:24

Tarih 15 Temmuz 2016.
 
Korgeneral Mehmet Şanver’in kızının nikâhı İstanbul, Moda Deniz Kulübü’nde kıyılırken, saatler 20:15’i gösteriyordu.
 
FETÖ’cülerin Genelkurmay Başkanı darbeci Akın Öztürk, hiç utanıp sıkılmadan Mehmet Şanver’i 21:00-21:15 gibi arayıp düğün için tebrik etmişti.
 
Yüzsüzlüğün, daha doğrusu ikiyüzlülüğün böylesi ancak FETÖ’cülere ya da onlarla işbirliği içindekilere yakışırdı.
 
Hava Kuvvetleri Komutanı (HKK) Orgeneral Abidin Ünal, Ankara semâlarında uçakların uçtuğuna dair ilk haberi telefon aracılığıyla eşinden almıştı.
 
Ünal, Hava Kuvvetleri Komutanlığı (HKK) Personel Başkanı Tümgeneral Cevat Yazgılı’yı aradı. Cevat Yazgılı’yla Ankara’da neler olduğunu konuşurken, telefondan jet seslerinin geldiğini duyuyordu.
 
Yazgılı’ya, “Neler oluyor, darbe mi oluyor?” diye sordu.
 
Tümgeneral Cevat Yazgılı: “Ben de bilmiyorum. Ancak şu anda Ankara’nın üzerinde jetler geziyor.” diye yanıtladı.
 
Korgeneral Mehmet Şanver, düğün sırasında HKK Abidin Ünal’ın telefonla konuştuğunu görünce yanına gidip, ne olduğunu sormuştu.
 
Hava Kuvvetleri Komutanı, Mehmet Şanver’e, Hava Korgeneral Fikret Erbilgin’in tutuklandığını söylemiş, ve ondan bu bilgiyi kimseyle paylaşmamasını istemişti.
 
Ünal, hemen ardından, Akıncı Üssü’nün komutanı FETÖ’cü darbeci Tuğgeneral Hakan Evrim’i aradı ve aynen şunları söyledi:
 
“Ankara üzerinde uçaklar uçuyormuş, darbe mi yapıyorsunuz, sizi divân-ı harbe veririm.”
 
Darbeci Tuğgeneral Hakan Evrim, bu sözler karşısında Abidin Ünal’a baskı altında olduğu ve uçakları uçurmak zorunda kaldığı şeklinde yalan söylüyordu.
 
Akıncı Üssü Komutanı olan Hakan Evrim, telefonu Abidin Ünal’ın yüzüne kapattı. HKK Abidin Ünal, kendisine bağlı çalışan bir asker olduğunu düşündüğü Hakan Evrim’i defalarca aramış, ancak telefonunu açan olmamıştı.
 
Hava Kuvvetleri Komutanı Ünal, durumu sormak için YAŞ üyesi darbeci Orgeneral Akın Öztürk’ü aradı.
 
Akın Öztürk, Ünal’a bunun gece uçuşu olabileceğini ve olayı araştırdıktan sonra kendisini arayacağını söylemişti. Ancak, Öztürk, kendisini arayacağını söylediği Abidin Ünal’ı bir daha aramamıştı.
 
FETÖ’cülerin Genelkurmay Başkanı Akın Öztürk, her darbeci alçağa yakışır biçimde davranarak, sözünde durmamış ve silah arkadaşını satmıştı.
 
Hava Kuvvetleri Komutanı, düğüne katılan tüm üs komutlarına/generallere üslerinden uçuş yapılmayacağı emrini veriyor, generaller kendi birliklerindeki ilgili personelleriyle temas kurarak bu emirleri gerekli noktalara aktarıyordu.
 
Bu esnada,
 
Diyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan 6 F-16 uçağın mühimmat yüklü olarak emirlere riayet etmeden kalktığı, 12. Hava Ulaştırma Üs Komutanlığı’ndan çok sayıda nakliye uçağının havalandığı, 2. Ana Jet Üs ve 4. Üs Ana Jet komutanlarına ulaşılamadığı, 10. Tanker Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Ercan Van'a ulaşıldığı ancak emirlere uymadığı, havada yakıt ikmali yapmak üzere 2 adet tanker uçağının havalandığı bilgileri ulaşmıştı.
 
Tekrar yapılan değerlendirmeyle, Hava Kuvvetleri içinde emirlere riayet etmeyen illegal bir yapılanma ile darbe girişimine benzer faaliyetlerin başlatıldığı ve Hava Kuvvetleri Harekât Merkezi tarafından bu harekâtın sevk ve idare edildiği sonucuna varılmıştı artık...
 
Moda Deniz Kulübü, o saatlerde darbeyle mücadelenin karargâhlarından biri hâline gelmişti.
 
Yarın: Adil Öksüz’le 177 kez konuşan darbeci direniyor” - “Akıncı Üssü (2)
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.