ABD'den Çin'e Kuzey Kore uyarısı

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Kuzey Kore'nin füze denemelerine son vermesinin zorunluluk olduğunu söyledi.

ABD'den Çin'e Kuzey Kore uyarısı

Pekin'i ziyaret eden Tillerson, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüşmesinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Çin'in de Kuzey Kore'nin nükleer ve füze programından derin endişe duyduğuna inandığını dile getirdi.

"GERİLİM DERHAL AZALTILMALI"

Çin'in Pyongyang yönetimini, nükleer programına son vermesine ilişkin müzakerelere yeniden başlamaya ikna etmek için çok çalıştığını ifade eden Tillerson, "derhal yapılması gerekenin gerilimin azaltılması" olduğunu bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson'dan Çin'e Kuzey Kore uyarısı

"ABD, KORE'Yİ NÜKLEER BİR GÜÇ OLARAK KABUL ETMEYECEK"

Tillerson, Kuzey Kore'nin füze denemelerine son vermesinin gerilimi bir hayli azaltacağını vurgulayarak ABD'nin Kuzey Kore'yi nükleer bir güç olarak kabul etmeyeceğini, ancak aynı zamanda Kim rejimini devirme niyetinde olmadığını yineledi.

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson'dan Çin'e Kuzey Kore uyarısı

"ÇİN İLE SORUNLARA ORTAK CEVAP VERMEK İSTİYORUZ"

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, görüşmede Başkan Donald Trump'ın iyi dileklerini Şi'ye sundu ve Cumhuriyetçi liderin Çin ziyaretini çok önemsediğini ifade etti.

Ülkesinin Çin ile diyaloğu geliştirmek, karşılıklı güveni artırmak, iletişimini güçlendirmek, her alanda işbirliğini derinleştirmek istediğini belirten Tillerson, "ABD, uluslararası ve bölgesel alanlarda karşılaşılan sorunlara Çin ile ortak cevap vermeyi arzu ediyor." diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson'dan Çin'e Kuzey Kore uyarısı

ÇİN LİDERİ: İŞBİRLİĞİ TEK DOĞRU SEÇENEK

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping de ABD ve Çin'in ortak çıkarlarının, ayrıştıkları konulardan daha fazla olduğunu belirterek, işbirliğinin taraflar için "tek doğru seçenek" olduğunu söyledi.

Tillerson'u Tiananmen Meydanı'ndaki Büyük Halk Salonu'nda kabul eden Şi de Trump'ın kasım ayında yapacağı Çin ziyaretine büyük önem verdiklerini ve Cumhuriyetçi lider ile iki ülke ilişkilerini görüşmeyi önemsediklerini ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson'dan Çin'e Kuzey Kore uyarısı

Tarafların çalışma gruplarının, liderlerin fikir birliğine vardığı şekilde karşılıklı saygı ve kazan-kazan ilkesi çerçevesinde çalışması gerektiğine vurgu yapan Şi, dünyanın iki büyük ekonomisinin işbirliği ve iletişimini sürdürmesinin, hem iki ülkenin hem de diğer ülkelerin yararına olduğuna işaret etti.

Şi, "Çin ve ABD, ikili, bölgesel ve küresel alanlarda işbirliği yapmalı, işbirliği alanlarını artırmalı ve genişletmeli, önemli uluslararası konularda iletişim ve işbirliği kurmalı. İki ülke, karşılıklı çıkar ve endişelerine saygı temelinde, taraflar arasındaki ayrı düşülen ve hassasiyeti bulunan konuları diyalog ve müzakere yoluyla çözmeli." ifadesini kullandı.

ERDOĞAN'IN 2009'DAKİ NÜKLEER ÇIKIŞI

Öte yandan ABD'nin “ABD Kuzey Kore'yi nükleer bir güç olarak kabul etmeyecek” açıklaması ve dünya kamuoyunun sadece Kuzey Kore'nin nükleer silahlarıyla ilgilenip diğer ülkelerle ilgilenmemesi akıllara o zaman Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan'ın sözlerini getirdi. Erdoğan o tarihlerde İran’a uygulanan baskılara değinerek, NPT konvansiyonuna katılmayı ve Ajans tarafından denetlenmeyi reddeden İsrail’in nükleer silahlarına dikkat çekmişti ve yaptığı bir açıklamada İsrail’in bölgede niteliği belli olmayan nükleer silahlara sahip tek ülke olduğuna dikkat çekerek “biz Ortadoğu bölgesinin nükleer silahlardan tamamen arındırılmasından yanayız. Bölgede nükleer silahlara sahip olan bir ülke var. Niçin bu konuda konuşmuyoruz? Sürekli olarak İran’dan söz ediliyor… Eğer dünyada barış istiyorsak, insaflı ve dürüst olmalıyız. Nükleer silahlara sahip başka ülkeler de var niçin onlara bir şey söylemiyoruz?” diye konuşmuştu.

ABD KUZEY KORE GERİLİMİNE DE DEĞİNMİŞTİ

Bir ay önce de ABD ve Kuzey Kore gerilimine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu gerilimin bizim ekonomimizi etkileyeceğini sanmıyorum. Ancak nükleer silahlanmanın sürekli karşısında olduğunu söyleyenlerin burada nükleer silahlanmayla birbirlerini tehdit eder hale gelmesi düşündürücüdür. Bu taraftan bakarsak yani gelişmemiş ülkelere nükleer silah fırsatı vermeyenler, gücü ele alınca bu silahı acımasızca kullanma insiyatifini ele alıyorlar. 

Şu anda dünyada 16 ülke nükleer silahlanmada ciddi bir güce ulaşmış durumda. 3 ülkenin ciddi bir gücü var. Tehditte en önde oluyorlar. Bu Amerika , Kuzey Kore arasındaki tehditler adeta bir vuruşmaya dönüşmez. Bu dünyada çünkü sadece ikisi arasında kalmayabilir. Daha farklı bir süreci başlatabilir. Burada bir politik neticeye dönüşmek suretiyle noktalanır diye ümit ediyorum." demişti.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.