Cumhurbaşkanı Erdoğan Atina’da

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Aleksis Çipras ile görüşmesinin ardından mevkidaşı Pavlopulos ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Atina’da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhubaşkanlığı konutunun önünde Yunan mevkidaşı Pavlopoulos tarafından karşılandı.

Karşılamanın ardından konuya geçen iki lider, basın toplantısı gerçekleştirdi.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos"Lozan Antlaşması tartışılacak bir sözleşme değil." dedi.

"BAZI GERÇEKLERİ AÇIK VE NET ORTAYA KOYACAĞIM"

Pavlopulos'un konuşmasından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu. Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

"65 yıl aradan sonra rahmetli Celal Bayar'ın ziyaretinden sonra ilk defa böyle bir resmi ziyareti gerçekleştiriyoruz. Bunun bana nasip olmasıyla da ayrıca mutluyum. Bu anlamlı ziyaretin iki ülke arasında yeni bir dönemin başlangıcına vesile olmasını ayrıca diliyorum. Tabii bazı gerçekleri açık net sizler ortaya koydunuz ben de açık net ortaya koyacağım. Özellikle Lozan konusunda zannediyorum hala anlaşılmayan bazı incelikler var. 94 yıl önce yapılmış bir anlaşma ve bu anlaşma sadece Yunanistan ile Türkiye arasında yapılmış değildir.

"LOZAN'IN 11 TARAF ÜLKESİ VAR"

Bu anlaşmanın 11 taraf ülkesi vardır. Düşünün ki Lozan'da Japonya bile var. İngiltere Portekiz vs. Bütün bu ülkelerle beraber hepsini kapsayan anlaşmayı konuşuyoruz. 94 yıl içinde dünya adeta yeniden inşa ediliyor, yeniden kuruluyor. Türkiye ile Yunanistan arasında da birçok şey gelişti bu süre içinde.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Atina’da

"MÜSLÜMAN AZINLIK İFADESİ GEÇİYOR"

Mesela Lozan'da buradaki Türklerle ilgili Müslüman azınlık ifadesinin geçtiğinden bahsediyorsunuz. Doğrudur ama aynı zamanda AİHM'de Türk ifadesi geçmektedir.

Mesela bir başka özelliğe geleyim, oradaki insanların yaşam koşullarının ne durumda olduğunu değerlendirmede buraya iyice bir göz atmak lazımdır. Batı Trakya'da yaşayan Müslümanlar inandıklarını Lozan'a göre yaşayabiliyorlar mı?
 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Atina’da

"BATI TRAKYA'DA YAŞAYAN MÜSLÜMANLAR"

Batı Trakya'da yaşayan Müslümanlar bugün kendi baş müftülerini seçemiyorlar, atama ile başmüftü onlara gönderiliyor. Türkiye'de mesela patrik, atanan bir patrik değildir. Patrik kendi meclislerinin seçtikleri bir patriktir. Lozan'a göre de malum belirli bir sayıda o mecliste kişi vardır. Bu kişilerin de Türk vatandaşı olması lazımdır.

Biz, o mecliste isim azalınca, patrik isim verir, biz de Türk vatandaşlığına alır gereğini yaparız. Ve bize verilen bu isimleri biz Türk vatandaşı yaptık, Sen Sinod Meclisi'nde şu an 17 kişi var ve patriği onlar seçecek.

Ama Yunanistan'da biz hala Batı Trakya'da, oradaki Müslümanların başmüftüsünü oradaki din adamlarının seçemediğini görüyoruz.

"NASIL OLUYOR DA LOZAN'IN UYGULAMADA OLDUĞUNU SÖYLEYEBİLİYORUZ"

Nasıl oluyor da Lozan'ın uygulamada olduğunu söyleyebiliyoruz? Demek ki Lozan uygulamada değil.

Lozan'ın uygulanabilirliğini bu şekilde ortaya koymamız lazım ve bunu bugüne kadar tanıştığım bir çok Başbakan arkadaşımızla Yunanistan'da görüştük. İşin ekonomik tarafına baktığınızda Yunanistan'da kişi başı gelir 18 bin dolar civarındadır.

"BATI TRAKYA'DA TÜRK KELİMESİNİ YAZMAYI BİLE HAZMETMEK MÜMKÜN DEĞİL"

Batı Trakya'nın ortalama milli geliri 2200 dolar civarındadır. Yatırım noktasında atılması gereken adımlar noktasında, gerekli olan destekler Batı Trakya halkına verilmemektedir.

Türkiye'de bizim Rum vatandaşlarımıza yönelik böyle bir uygulama göremezsiniz. İbadethaneleri noktasında en ufak bir ayrıntı göremezsiniz ama Batı Trakya'da Türk kelimesini yazmayı bile hazmetmek mümkün değildir.


"LOZAN'LA İLGİLİ GÜNCELLENMESİ GEREKİR DEDİĞİM KONU BUDUR"

Bir okulun kapısında veya derneğin kapısında Türk yazıyorsa onu bile hazmedemiyorlar. Bence bir defa bunları aşmamış lazım. Lozan'la ilgili güncellenmesi gerekir dediğim konu asıl budur. Ve tabii birçok askeri konularda sıkıntı yaşanıyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.