Kıbrıs müzakereleri ikinci gününde

İsviçre'nin Mont Pelerin kasabasında başlayan müzakereler bugün ikinci gününde.

Kıbrıs müzakereleri ikinci gününde

Kıbrıs sorununa çözüm bulma müzakereleri çerçevesindeki İsviçre’nin Mont Pelerin kasabasında dün başladı.

Müzakerelerin taşındığı İsviçre’nin Mont Pelerin kasabasında, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon biraraya geldi. Liderler 11 Kasım’a kadar, varılan mutabakat çerçevesinde, öncelikle Mülkiyet, Avrupa Birliği İle İlişkiler, Ekonomi, Yönetim ve Güç Paylaşımı başlıklarında üzerinde mutabakat sağlanmayan konuları ele alacak, ardından Toprak başlığı kriterler zemininde görüşülecek, burada uzlaşı sağlandığı takdirde harita konusu, Güvenlik ve Garantilerin ele alınacağı beşli konferansın tarihinin saptanması şartıyla masaya getirilecek.

Kıbrıs sorunu uluslararası medyanın gündeminde
İsviçre’nin Mont Pelerin kasabasında dün başlayan Kıbrıs görüşmeleri, ulusal ve uluslararası medya gündeminde geniş yer alıyor. Görüşmelerin birinci gününe Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un da katılması ve Liderler ve müzakere heyetleriyle birlikte 5 saat geçirmesi, Kıbrıs sorununun çözümüne verilen önemin göstergesi şeklinde yorumlanıyor. Uluslararası toplumun ilgisini Kıbrıs sorununun çözümüne odaklamak ve Kıbrıs sorunuyla ilgili görüşmelerde daha samimi ve dıştan daha az etkilenebilecek bir ortam sağlamak amacıyla İsviçre’ye taşınması ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un sadece müzakerelerin ilk gününe katılmak için İsviçre’ye gelmesi, diplomatik çevrelerde önemli bir mesaj kabul ediliyor. Mont Pelerin’deki görüşmeler ve Ban Ki-moon’un konuşmasında dile getirdiği Kıbrıs sorununun erişilebilecek mesafede olduğu ifadeleri, ulusal ve uluslararası pek çok basın kuruluşunun yayınlarında yer aldı.

LİDERLERLE 5 SAAT
Diplomatik kaynaklar, Ban Ki-moon’un Liderler ve müzakere heyetleriyle görüşmelerin yer aldığı Le Mirador Otel'de yaklaşık 5 saat geçirdiğini ve açılışın ardından yaptığı konuşmada, 2016’da çözüme ulaşmanın ne kadar önemli olduğunun altını çizdiğini, müzakerelerde taraflar arasında üzerinde anlaşmaya varılmayan konulara da herhangi taraf almadan değindiğini belirtti.

ÇÖZÜMÜN ÖNEMİ
Ban’ın dünkü görüşmelerde, Kıbrıs’ta bir çözümün dünyada yaşanmakta olan diğer sorunlara kıyasen çözülmesi daha muhtemel bir sorun olduğu ve bu fırsatın kaçırılmaması gerektiğinin altını çizdiği kaydedildi. Bu görüşmede Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum liderler de, Kıbrıs sorununun çözümünün gelinen aşamada neden daha çok önem kazandığını anlattı ve süreci cesaretle sahiplendiklerini yeniden dile getirdi.

MÜZAKERELERDE İKİNCİ GÜN
İsviçre’deki görüşmelerin ikinci gününde de, müzakerelerdeki altı başlıktan dördünde (Mülkiyet, Yönetim ve Güç Paylaşımı, Ekonomi ve Avrupa Birliği ile İlişkiler) üzerinde henüz uzlaşıya varılmamış konuların birbiriyle bağlantılı şekilde görüşülmesi bekleniyor. Yarın ise toprak konusunun, toprak düzenlenmesinde yerinden edilecek insanlar ve kurucu devletlerin sahip olacağı kıyı uzunluğunu da içeren kriterler bazında ele alınabileceği kaydediliyor. Sadece Kıbrıs Türk, Kıbrıs Rum ve Birleşmiş Milletler’den heyetlerin kalmakta olduğu Le Mirador Oteli’nde görüşmelerin tüm gün sürmesi bekleniyor. Süreç, Liderlerin, gerek gördüğü sıklıkta, gerek gördüğü uzmanlarla toplantılar yapabileceği şekilde planlandı. Liderler yarın toprak kriterlerini görüşmeye başlayacak KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis, yarın ilk kez “Toprak” konusunun kriterlerini görüşmeye başlayacak. “Toprak” konusunda, harita ve yer ismi tartışılmayacak. Bu da Kıbrıs Rum kesimi ile adada İsviçre’deki süreçle ilgili varılan mutabakatın takip edildiğini gösteriyor. Elde edilen bilgiye göre, yarın ve 10 Kasım Perşembe günü, toprak düzenlemesinde yer değiştirecek insanlar ve kıyı şeridinin kurucu devletlere kalacak oranlar gibi konuları da içeren kriterler konusunda bir yakınlaşma sağlanması; bunun yanında Garanti ve Güvenlik başlığının tartışılacağı zirvenin tarihinin belirlenmesi durumunda 11 Kasım 2016 Cuma günü “Toprak” konusu harita temelinde görüşülecek.


Kaynak: Doğan Haber Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.