Türkmenistan Ulaştırma Alanında İlerliyor

Kasım ayının sonuna doğru  Aşkabat’ta “Sürdürülebilir ulaştırma sistemine ilişkin Evrensel konferans” düzenlenecek.

Türkmenistan Ulaştırma Alanında İlerliyor

Ankara büyükelçisi İşankulı Amanlıyev, Türkiye ulaştırma bakanlığında gerçekleştirilen “Küresel Sürdürülebilir Ulaştırma Sisteminde Türkiye ve Türkmenistan’ın Rolü” adlı seminerde yaptığı konuşmada, Kasım ayının 26-27. günlerinde Aşkabat’ta “Sürdürülebilir Ulaştırma Sistemine ilişkin Evrensel konferans düzenleneceğini söyledi.
 

 
Söz konusu uluslararası konferansın ön hazırlığı olarak nitelenen Ankara seminerinde konuşan Türkmenistan büyükelçisi, hem Türkmenistan’ın  bağımsızlığının 25. yıl dönümü münasebetiyle Türkmenistan’ın bu süre içersinde elde ettiği kazanımlardan hem de değişik projelerinden, özellikle de Türkmenistan’ın ulaştırma alanındaki ilerlemelerinden söz etti. 
 
Büyük elçi konuşmasın başında :
 “Bağımsızlık yıllarında, Türkmenistan'da toplumsal yaşamın tüm alanlarında büyük gelişmeler kaydedilmiştir. Ülkenin sosyo-ekonomik kalkınmasına yönelik Devlet Başkanı Programları gereğince ulusal ekonomi hızla gelişmektedir.
Ülkede imalat sanayi, sosyal ve insani alanlar başta olmak üzere tüm alanlarda yapılan reformlar, ülkenin dış politika ve dış ekonomik ilişkiler stratejisi ile de koordineli biçimde, olumlu sonuçlarını vermektedir. Bu politika, her şeyden önce Türkmenistan'a azami yatırımların çekilmesini ve ülkenin endüstriyel açıdan gelişmiş bir devlet haline dönüşmesini hedeflemektedir.” diye açıklamada bulundu.
 
Ulaştırma alanında uluslar arası düzeyde uygulandığı faaliyetler
 
Türkmenistan’ın Ankara büyükelçisi konuşmasında özellikle de Türkmenistan’ın ulaştırma alanında uyguladığı faaliyetleri ve onun uluslar arası alanda büyük destek gördüğünü vurgulayarak şöyle ifadelerde bulundu:
 “Bugün Türkmenistan bölgesel ve küresel boyutlarda sorunların yapıcı bir çözüme kavuşturulmasını sağlayan barışçıl politikasını etkili bir biçimde yürütmektedir. Söz konusu politika, güvenilirlik, açıklık ve güvenlik olmak üzere üç ana ilkeye dayanmaktadır.
Fırsattan istifade, ülkemizin ulaştırma alanında uluslar arası düzeyde uyguladığı faaliyetlerden söz etmek istiyorum.
Türkmenistan’ın ulaştırma alanında uluslararası işbirliğini geliştirmek için Türkmenistan Devlet Başkanı BM 66. Genel Kurul toplantısında Ulaştırma alanında işbirliğinin geliştirilmesiyle ilgili BM Özel Programı’nın hazırlanmasını önermişti. Söz konusu program Hazar denizi ile Karadeniz arasında, Merkez Asya ile Yakın Doğu arasında transit ve taşımacılık imkânlarının incelenmesini öngörecektir. Bu nedenle Türkmenistan gerek kendi ulaştırma sistemini yenilemekte, gerekse uluslararası yeni ulaştırma koridorlarının kurulmasını önayak olmuştur.
 


Bugün ulaştırma alanı istikrarlı gelişme kaydetmektedir. Ülke modern taşıma araçlarının tamamıyla donatılmış olup, geniş kara, hava ve demiryolu ağlarına sahiptir. Ayrıca yeni demir ve kara yolları yapılıyor, uluslararası hava alanları yenileniyor, Türkmenbaşı uluslararası deniz terminali kuruluyor,   ihtisaslaşan uluslararası ulaştırma terminalleri yapılıyor, ilgili hukuki temeller oluşturuluyor.
Ayrıca,  Avrasya’nın Güney’ini Kuzeyi, Batı ve Doğu’su ile bağlayacak Kazakistan-Türkmenistan-İran demir yolu yapılıp hizmete açıldı. Merkez Asya’yı Güney Asya’ya bağlayacak Türkmenistan-Afganistan-Tacikistan demir yolu yapılıyor. Özbekistan, Türkmenistan, İran ve Umman’ı kapsayacak Orta Asya-Yakın Doğu ulaştırma koridoru oluşturuluyor.
 

Kasım’ın sonuna doğru Aşkabat’ta “Sürdürülebilir ulaştırma” sistemine ilişkin evrensel konferans düzenlenecek.
 Türkmenistan’ın ulaştırma alanında uyguladığı faaliyetler Birleşmiş Milletler tarafında da büyük destek bulmaktadır. Nitekim Türkmenistan’ın girişimleriyle BM Genel Kurulu Aralık 2014 ve Aralık 2015 tarihlerinde  ulaştırma sektöründe uluslararası işbirliğinin tesis edilmesi yönünde ‘Sürdürülebilir kalkınma için uluslararası işbirliğinde ulaşım ve transit koridorların rolü’ isimli tarihi kararlar kabul etmiştir. Bu anlamlı kararlar küresel boyutlarda ulaşım işbirliğinin önünün açılmasına büyük katkı sağlayacaktır. Söz konusu kararlar gereğince, içinde bulunduğumuz Kasım ayının 26-27. günlerinde  Aşkabat’ta “Sürdürülebilir ulaştırma sistemine ilişkin Evrensel konferans” düzenlenecektir.
 
 Türkmenistan büyük elçisi Işankulı Amanlıev Konuşmanın sonunda 28 Kasım’da ülkesinde Tacikistan- Türkmenistan- Afganistan demiryolu projesinin de açılış töreninin yapılacağını haber verdi.

//Deveci//
 
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.