KYK burs başvuruları ne zaman başlayacak?

KYK burs başvurularını heyecanla bekleyen öğrencilerin cevabını merakla beklediği sorular başında burs başvurularının başlama tarihi geliyor. Burs başvuruları ne zaman başlayacak?KYK bursundan kimler yararlanabilir?

KYK burs başvuruları ne zaman başlayacak?

Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından gerçekleştirilen kredi ve burs başvuruları için heyecanlı bekleyiş sürüyor. Başvurularını yapmak isteyen öğrenciler, başvuruların başlayacağı tarihi araştırıyor. Peki, KYK burs başvuruları ne zaman başlıyor? KYK kredi başvuruları ne zaman başlayacak?


KYK BURS BAŞVURULARI BAŞLADI MI? 2017

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından uygulanan kredi ve burs imkanından faydalanmak isteyen öğrenciler başvuruların başlayacağı günü iple çekiyor. Üniversite kayıt işlemlerinin tamamlanmasının ardından gerçekleştirilen 2017 kredi ve burs başvuruları henüz başlamadı. DGS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrencilerin kayıtlarını tamamlamasını bekleyen KYK, kredi ve burs başvurularını kayıtların tamamlanmasının ardından başlatacak. DGS tercih sonuçları 2 Ekim'de açıklandı. Sonuçlar açıklandıktan sonra öğrenciler yerleştirildikleri üniversitelere kayıtlarını gerçekleştirecek ve tüm kayıtlar bittikten sonra kredi ve burs başvuruları başlayacak. Buna göre KYK kredi ve burs başvurularının Ekim ayının ikinci haftası içerisinde başlaması bekleniyor. KYK tarafından başvurular hakkında resmi bir açıklama geldiği zaman haberimizin içerisine eklenecektir.
 

KYK geçtiğimiz gün şöyle bir açıklama yapmıştı;

"Kredi/burs başvuruları; tüm üniversitelerde lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin ve yatay/dikey geçiş yapan öğrencilerin kayıt işlemlerinin tamamlanmasının ardından alınacak."


KYK BURSU NEDİR?

Yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs/Kredi Verilmesine İlişkin Kanun hükümlerine göre karşılıksız verilen paradır.

 

KYK BURSUNDAN KİMLER YARARLANABİLİR?

* Ön lisans öğrencileri,
* Lisans öğrencileri,
* Açık Öğretim öğrencilerinden sadece önceliğe sahip öğrenciler,( şehit çocuğu/şehit bekar ise bekar kardeşi , gazi çocuğu/gazi bekar ise kendisi, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.)
* İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, ( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.)
* Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez)
* ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında herhangi bir puan türünde ilk 100'e giren öğrenciler,
* Amatör Milli Sporcu belgesine sahip olan öğrenciler,
burstan yararlanabilmektedir.
Not: Bir öğrenci aynı anda, hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz.

KYK BURSUNDAN KİMLER YARARLANAMAZ?

Burstan Yararlanamayacak Olan Öğrenciler

Kurumdan burs yada öğrenim kredisi alan öğrenciler,

2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 10 uncu maddesine göre burs verilen öğrenciler hariç olmak üzere, 5102 sayılı Kanunun 2 nci maddesi kapsamında yer alan kamu kurum ve kuruluşlarından burs almakta olan öğrenciler,

* Kurumdan daha önce burs veya öğrenim kredisi almış olan öğrenciler,
* Öğretim kurumuna kayıt tarihi itibari ile bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler,
* Yabancı uyruklu öğrenciler,
* Polis akademisi ile askeri okul öğrencileri,
* Normal öğrenim süresinden fazla ek süre öğrenim gören öğrenciler,
* Yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenciler,
* Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,
* Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler,


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.