Berat Albayrak 'Doğalgazımızı tüm Türkiye'nin her yerine ulaştıracağız'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Erzincan'ın Üzümlü ilçesindeki Zafer Meydanı'nda Başbakan Binali Yıldırım'ın da katılımıyla düzenlenen, Türkiye genelinde 40 ilçeye doğalgaz dağıtım törenine katılarak konuşma yaptı.

Berat Albayrak 'Doğalgazımızı tüm Türkiye'nin  her yerine ulaştıracağız'

Özellikle boru hatlarının ulaşmadığı, boru hatlarına uzak mesafede bulunan ya da coğrafi nedenlerden dolayı boru hatlarının teknik olarak inşa edilmesinin mümkün olmadığı ilçe, kasaba ve beldelerimize sıkılaştırılmış doğalgaz, yahut sıvılaştırılmış doğalgaz dediğimiz CNG ve LNG'yi, tüm bu farklı yöntemlerle doğalgazımızı tüm Türkiye'nin köşe bucak her yerine ulaştırmak için çalışmaya devam ediyoruz. İşte bugün Üzümlü'deki açılışımız bu manada Türkiye için de bir ilk niteliğini taşıyor"

"Doğalgazdaki yüzde 10'luk indirim sadece vatandaşlarımızın bütçesindeki önemli bir kalemde düşüş sağlamayacak aynı zamanda sanayimizin rekabet gücünün artmasına da önemli bir katkı sağlayacak"
"2023-2053-2071 hedeflerine giden yolda büyük Türkiye'yi inşa etmek için her zamankinden çok daha fazla çalışacağız. Türkiye'nin bu kutlu yürüyüşünü durdurmak için el birliğiyle ülkemizi bu yoldan alıkoymak için çalışan tüm şer odaklarına inat bu ülkeyi daha da ileri götürmek için birlik ve beraberlik içinde yarınları kucaklayacağız"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, doğalgaz konusunda vatandaşlardan gelen talepler üzerine çalışmaların devam ettiğini belirterek, "Doğalgazımızı tüm Türkiye'nin köşe bucak her yerine ulaştırmak için çalışmaya devam ediyoruz." dedi.

Bakan Albayrak, Üzümlü ilçesi 15 Temmuz Zafer Meydanı'nda, Türkiye genelinde 40 ilçeye doğalgaz dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, vatandaşlardan ilçe ve beldelerine doğalgaz getirilmesi konusunda yoğun taleplerin gelmeye devam ettiğini söyledi.

Halkın bu konuda müsterih olması gerektiğini belirten Albayrak, "Bakanlığımız bu konuda da gerekli düzenlemeleri yaparak sizlerin taleplerini karşılama noktasında yeni düzenlemeler için çalışmaya devam ediyor." ifadelerini kullandı.

Albayrak, doğalgazı tüm Türkiye'ye ulaştırmak için çalıştıklarını anlatarak, şöyle devam etti:

"Özellikle boru hatlarının ulaşmadığı, boru hatlarına uzak mesafede bulunan ya da coğrafi nedenlerden dolayı boru hatlarının teknik olarak inşa edilmesinin mümkün olmadığı ilçe, kasaba ve beldelerimize sıkılaştırılmış doğalgaz, yahut sıvılaştırılmış doğalgaz dediğimiz CNG ve LNG'yi, tüm bu farklı yöntemlerle doğalgazımızı tüm Türkiye'nin köşe bucak her yerine ulaştırmak için çalışmaya devam ediyoruz. İşte bugün Üzümlü'deki açılışımız bu manada Türkiye için de bir ilk niteliğini taşıyor. CNC yöntemiyle doğalgaz arzı gerçekleştirdiğimiz ilk yer Üzümlü oldu. CNG sistemi ve şehir içi şebeke yatırımlarıyla Üzümlü'nün doğalgaza kavuşması için 13 milyon TL yatırım gerçekleştirdik. Böylece 2 bin 950 hane kesintisiz bir şekilde doğalgaz hizmetinde yararlanabilecek. Doğalgaza erişim noktasında ülkemizin en ücra köşesinde yaşayan vatandaşlarımız ile şehir merkezinde yaşayan vatandaşlarımız aynı ölçüde refah ve gelişmişlik düzeyinden böylelikle faydalanmış olacak."

"İlk defa kış aylarına girmeden doğalgaz indirimi yapıldı"

Albayrak, bakanlığının, ülkenin 4 bir yanına doğalgaz ulaştırmak için var gücüyle çalışırken, vatandaşların bütçesindeki yükü azaltmak için Başbakan Binali Yıldırım'ın talimatıyla 1 Ekim itibariyle hem tüketici de hem sanayide geçerliliği olmak üzere yüzde 10 indirim müjdesini paylaştığını hatırlattı.

"Türkiye'de ilk defa AK Parti iktidarı döneminde kış aylarına girmeden ciddi oranda doğalgaz indirimi yapıldı" diyen Albayrak, "Hamdolsun pek çok şeyde olduğu gibi bu ilk de AK Parti iktidarına nasip oldu. Doğalgazdaki yüzde 10'luk indirim sadece vatandaşlarımızın bütçesindeki önemli bir kalemde düşüş sağlamayacak aynı zamanda sanayimizin rekabet gücünün artmasına da önemli bir katkı sağlayacak." dedi.

Bakan Albayrak, sanayinin geliştirilmesi için doğalgaz indiriminin yanında organize sanayi bölgelerine (OSB) doğalgazın getirilmesi görevini de BOTAŞ'a verdiklerini kaydederek, "Bugün bunlardan bir tanesini de Başbakanımızın açılışına katıldığı Bayburt OSB ile gerçekleştirdik." diye konuştu.

Bu kapsamda 26 tane OSB'nin daha doğalgaz arzı için gerekli yatırım çalışmalarını başlatıp hızlandırdıklarını dile getiren Albayrak, şu ifadeleri kullandı:

"2017 yılı itibariyle de çok önemli açılışlara da imza atacağız. Hükümetimiz, ülkemizin doğalgaz arz güvenliğini sağlamak için gerekli bütün adımları süratle atıyor. Bu kapsamda doğalgaz depolama tesislerinin yanı sıra LNG terminalleri, yüzer LNG ve depolama tesisleri ile Türkiye'nin gaz piyasasının arz yönünü daha da iyileştirme yönünde yıl başından itibaren çok önemli adımlar atmaya başladık. Günlük doğalgaz arz talep dengesinin sağlanması ve kısa süreli doğalgaz arz güvenliğini teminat altına almak için yeni doğalgaz depolama projelerinin inşası ve mevcut projelerinin geliştirilmesi ülkemiz için hayati ve stratejik bir öneme sahip. Ulusal doğalgaz şebeke sistemine yeni bir giriş noktası olarak yüzer LNG ve depolama ünitesi dediğimiz sistemleri ve bu çalışmalara ara vermeden devam ediyoruz."

"Türkiye'nin enerji ithalatını önemli oranda azaltacağız"

Doğalgaz alt yapısının iyileştirilmesi noktasında atılacak her bir adımın öneminin çok büyük olduğunu vurgulayan Albayrak, "Cari açığımızın büyük oranı enerji ithalatından kaynaklı bir ülke olarak bizim için doğalgaza ödediğimiz her bir liranın ne kadar kıymetli olduğu gerçeğinden hareketle yoğun bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz." ifadelerini dile getirdi.

Albayrak, yakın zamanda yerli ve yenilenebilir kaynakların daha etkin şekilde kullanılırlığını öngören strateji ve politikalarla Türkiye'nin enerji ithalatını önemli oranda azaltacaklarını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu ülkeye hizmet bizler için büyük bir şereftir. Bu uğurda kaybedebilecek ne bir saniyemiz ne de kısır çekişmelerle boşa harcayacak en ufak bir enerjimiz var. Bütün gayretimiz yarının Türkiye'sinin bugünden çok ama çok daha güçlü olmasıdır. 2023-2053-2071 hedeflerine giden yolda büyük Türkiye'yi inşa etmek için her zamankinden çok daha fazla çalışacağız. Türkiye'nin bu kutlu yürüyüşünü durdurmak için el birliğiyle ülkemizi bu yoldan alıkoymak için çalışan tüm şer odaklarına inat bu ülkeyi daha da ileri götürmek için birlik ve beraberlik içinde yarınları kucaklayacağız." 

Kaynak: Anadolu Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.