Cuma gününün ve cuma namazının faziletleri

Cuma namazının neden cuma günü kılındığı, cuma namazının ve cuma gününün faziletlerinin neler olduğu sorusu sıkça sorulmaktadır. İşte bu soruların cevapları:

Cuma gününün ve cuma namazının faziletleri

 İslam dininde Cuma günü hem teolojik olarak hem de kültürel olarak değerli ve faziletlidir.

Cuma;  cem etmek, toplanmak anlamına gelmektedir. Müslümanlar da bugün, camide bir araya gelerek Cuma namazı kılarlar.

Cuma gününe Seyyidü’l eyyam yani “günlerin efendisi” denmektedir.
 
Cuma günü müminin bayramı olarak nitelendirilmektedir. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan cemaat için bir toplanma ve kaynaşma günüdür. Topluca yapılan bu ibadet, o günü bayram günü değerine yükseltir.

Bütün hayırlı işlerin Cuma günü meydana geldiği; tarih boyunca pek çok kudsî hâdiselerin hep Cuma günü zuhur ettiği rivayet edilir.

Peygamber Efendimiz (SAV) Hadis-i Şerif’inde;
“Allah katında günlerin efendisi Cuma’dır. O Kurban ve Ramazan bayramı günlerinden de faziletlidir.” demiştir.  Cuma gününde şu beş özellik vardır:
1- Hz. Âdem o gün yaratıldı.
2- O gün yeryüzüne indirildi.
3-O gün vefat etti.
4-O günde öyle bir an vardır ki, günah veya akrabalarla ilişkiyi kesme konularında olmamak şartıyla kul Allah-u Teâlâ’dan bir şey isterse Allah-u Teâlâ mutlaka onu verir.
5-Kıyamet o gün kopacaktır. Allah’a yakın hiç bir melek, hiçbir gök, hiçbir yer yoktur, hiçbir rüzgar, hiçbir dağ ve taş yoktur ki, Kıyametin kopmasına sahne olacağı için Cuma gününün heybetinden korkmasın” [Buhari, İ. Ahmed]

Cuma namazının mutlaka kılınması gereken farz bir namaz olduğu bildirildiği gibi özürsüz terkedilmesinin de çok büyük günah olduğu bildirilmiştir.

Cuma Namazı Nasıl Kılınır?
 Cuma günü, öğle ezanı okununca, onaltı rekat Cuma namazı kılınır. Bunlar sırası ile şöyledir:
1 - Önce, Cuma namazının dört rekatlik “İlk sünneti” kılınır. Bu sünnet, öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Buna niyet, “Niyet ettim. Allah rızası için, Cuma namazının ilk sünnetini kılmağa, döndüm kıbleye” diye yapılır.
2 - Sonra, cami içinde ikinci ezan ve hutbe okunur.
3 - Hutbe okunduktan sonra, kamet okunup cemaat ile Cuma namazının iki rekatlık “farzı” kılınır.
4 - Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, dört rekatlık “Son sünneti” kılınır. Bunun kılınışı öğle namazının ilk sünneti gibidir.
5 - Bundan sonra, “Üzerime farz olan kılamadığım son öğle namazının farzını kılmağa” diye niyet ederek, “Ahir zuhur” namazı kılınır. Dört rekatlık bu namazın kılınışı öğle namazının farzının kılınışı gibidir.
6 - Sonra da, iki rekat “Vaktin sünneti” kılınır. Kılınışı, sabah namazının sünnetinin kılışını gibidir.
7 - Bundan sonra, Âyetel-kürsî ve tespihler okunup, dua edilir.

Cuma Günü Sünnetleri

1 - Gusül abdesti
2 - Temiz ve güzel elbiseler giymek
3 - Güzel koku sürmek
4 - Dişleri misvaklamak
5 - Namaz vakti gelmeden önce cami de hazır cuma namazını beklemek
6 - Kehf suresini okumak
7 - Sürekli duâ etmek
8 - Sürekli Peygambere salavat getirmek
 
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.