Cumhurbaşkanı Erdoğan imza töreninde net konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çırağan Sarayı'nda İkitelli İstanbul Şehir Hastanesi kredi anlaşması imza töreninde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan imza töreninde net konuştu

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar;

"15 Temmuz darbe girişiminin hemen ertesi haftasında Japon dostlarımızla Rönesans inşaat yetkilileri bu anlaşma ile ilgili görüşmek üzere Ankara'da bir araya gelmişlerdir. Kimilerinin kuru bir 'geçmiş olsun' beyanından dahi imtina ettiği bir dönemde böylesine yüksek meblağdaki anlaşmanın görüşmelerini aynı kararlılıkla devam ettirmek ancak gerçek dostların yapabileceği bir davranıştır. Buradan ülkemize olan güvenleri için Japon dostlarıma bir kez daha teşekkür ediyorum. Şimdi Japon dostlarımızla önemli bir anlaşmanın da arefesindeyiz. Sinop'taki nükleer enerji santrali için de kendileriyle çalışacağız. Türk milleti zor zamanlarda yanında olan dostlarını unutmayacaktır. Bizimle çalışmak isteyen herkese ülkemizin kapılarının açık olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Biz böylesine iyi niyetle muhataplarımıza yaklaşmaya çalışırken bazılarının siyasetle ticareti birbirine karıştırdığını görüyoruz.

Almanya'nın beyanlarını şiddetle kınıyorum. Bu asla siyasette temsil makamında olanlara yakışmaz. Teröre bulaşanlarla siyaseti birbirine karıştırmayın. Ben MİT müsteşarımı ve İçişleri Bakanımı arayarak bizzat sordum. Dün arkadaşlarımdan aldığım cevap şu: Hiçbir Alman şirketi ile ilgili soruşturma yok, hepsi yalan. Alman dostlarıma, tüm dünyaya şunu hatırlatmak istiyorum; Türkiye'yi karalamaya gücünüz yetmez. Bu tür şeylerle de bizi korkutmaya gücünüz hiç yetmez. Biz bugüne kadar Türkiye'de faaliyet gösteren Alman firmalarını nasıl güvence altında çalıştırdıysak bundan sonra da aynı şekilde güvence altında çalıştırmaya devam ederiz Elimizde video kasetlerle deliller var. 'ya gösteri yapmasına müsade eden Almanya bunu neyle izah edecek. Almanya kendine çeki düzen vermelidir. Bizi böyle tehditlerle ürkütemez. Kendi yargıları ne kadar bağımsızsa bizim yargımız onlardan daha bağımsız. Ülkemizin istihbarat ve güvenlik kuruluşları bellidir. Biz kabile ya da çadır devleti değiliz. Türkiye Cumhuriyeti devletinin bir geçmişi vardır.

Alman şirketlerine ülkemizin kapıları ve milletimizin gönlü açıktır. Dünyada serbest piyasa denen bir şey var. bunlar bunu da bilmiyor. Hasbelkader yakaladıkları zenginlikle Türkiye'yi tehdit ediyorlar. Bu iddiaları ortaya atanları ispata davet ediyorum. Türkiye için seyahat uyarısını da son derece kasıtlı buluyorum. Ülkeler dedikodu ile yönetilemez. G-20'de görük. Antalya'da yaptığımız zirve hala konuşuluyor. Bu denli özgürlükleri benimsemiş bir Türkiye, demokrasiyi oturtmuş Türkiye'ye kimse kara çalamaz. Bu tür beyanlarda bulunan herkesi ülkelerin egemenlik haklarına saygı göstermeye davet ediyorum.

Türkiye bu ülkelerde yaşayan herkesi kardeşi olarak görmektedir. Körfez'deki dostlarımızın yaşadığı kriz bizi üzmüştür. Kardeşler arasındaki ihtilafın kalıcı olmaması için çaba göstereceğiz. Körfez ülkelerindeki kardeşlerimizi destekliyoruz ve hepsi ile çalışmak istiyoruz. Siyasi sorunlar gelip geçicidir. Ekonomik ilişkiler kalıcıdır. Türkiye bu kardeşlerimizin ikinci evidir ve öyle kalacağına inanıyorum.

Hep söylediğim gibi, şehir hastaneleri benim hayalim olan bir projeydi. Başbakanlığım sürecinde çok emek verdiğim bu proje önünde engeller çıkarıldı. Şehir hastaneleri birinci derecede sadece büyük şehirlerimizi hedef alan projelerdir. 2015 yılında ilk 15 hastane için imzalar atıldı. Ancak henüz inşaatına başlayamadıklarınız var. Böyle bir gecikme için son derece müteessirim. Kayseri, Adana, Ankara Bilkent ve Manisa şehir hastanelerini bu yıl sonuna kadar açacağız. Elazığ, Konya şehir hastanelerini 2019 yılında devreye almayı planlıyoruz. Şu anda 21 proje ile ilgili çalışmalar sürüyor. Bu projeler dünyada sağlık hizmetinin standardının yükselmesine inanıyorum. Biz reformu çoktan tamamladık. Daha büyük bir reform peşindeyiz, ülkeni yaşat ki devlet yaşasın. İnşallah 2023 hedeflerimizi gerçekleştirerek bu hizmetleri çok daha yüksek bir seviyeye çıkaracağız. Dünyadaki kamu özel sektörü projelerinin yüzde 40'ını gerçekleştiren Türkiye, pek çok projeyi kısa sürelerde hayata geçirmiştir.

15 Temmuz darbe girişimi gibi bir ülkenin başına gelebilecek felaketi yaşadığı dönemde dahi Türkiye yatırım yapılabilir bir ülke olmuştur. Türkiye gerçeği apaçık ortadadır. Kimi ülkelerin ve kuruluşların foyası her hadise ile biraz daha ortaya çıkıyor. Kendi elleriyle kendi güvenilirliklerini yok edenlerle bizim işimiz yok, yolumuz da aynı değil. Ne terör örgütlerinin azgın saldırıları ne de uluslararası düzeyde sergilenen iki yüzlülükler engel olamayacak.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.