Filistinliler Türklere güveniyor

İsrail işgali altındaki Doğu Kudüs'te yaşayan Filistinliler, Türkleri Mescid-i Aksa'da görmekten memnuniyet duyduklarını dile getirerek, "Türklerin işgal karşısında, kendilerini yalnız hissettirmediğini" belirtiyor.

Filistinliler Türklere güveniyor

AA muhabirine konuşan Filistinliler, Mescid-i Aksa'nın tüm Müslümanların ortak mabedi olduğuna işaret ederek, Harem-i Şerif'te Türklerin de bulunmasının kendilerine moral kaynağı olduğu dile getirildi.

Mescid-i Aksa Vakfı İdaresi Başkanı ve Başimam Şeyh Ömer el-Kisvani, Aksa'nın sadece Filistinlilerin mabedi olmadığını vurgulayarak, "Kur'an-ı Kerim'de zikredilen bu mabet yalnızca Filistinlilerin değil tüm Müslümanlarındır. Türk kardeşlerimizi burada görmek ise doğrusu bizi çok memnun ediyor." dedi.

- İsrail'e "Aksa için fedakarlık yapabilecek başka halklar da var" mesajı

Türklerin, Mescid-i Aksa'yı ziyaret etmelerinin Filistinliler için moral olduğunu vurgulayan Kisvani, "Bu ziyaretler özellikle Aksa'daki murabıtları (gönüllü bekçiler) çok memnun ediyor. Onlara yalnız olmadıklarını hatırlatıyor. Ayrıca işgal gücüne de 'Mescid-i Aksa için fedakarlık yapabilecek başka halkların da olduğunu gösteren' bir mesaj taşıyor." ifadelerini kullandı.

Kisvani, Türkiye'den gelen ziyaretçilerin Filistinlilere katkısının sadece manevi olmadığına dikkati çekerek şunları söyledi:

"Türklerin ziyareti bölge halkına ekonomik açıdan da katkı sağlıyor. Her cuma burada Türk kardeşlerimizi görmek, kalplerimizin büyük bir sürurla kaplanmasına vesile oluyor. Türklerin ve diğer Müslüman kardeşlerimizin başımızın üstünde yeri var."

- "Türkler, Aksa'nın ve ümmetin gururu"

Mescid-i Aksa murabıtlarından Musa Ebu Duveyh Ebu Erkam da Harem-i Şerif'te özellikle Türkleri görmenin kendileri için özel bir anlam taşıdığını ifade etti.

Ebu Erkam, "Biz buradayız ve tüm Müslümanların özellikle de Türklerin buraya daha çok gelmesini istiyoruz. Türklerin buraya gelmesi bizim için çok anlamlı. İşgale karşı verdiğimiz mücadelede onların da yanımızda olduklarını hissediyoruz." diye konuştu.

Türkleri çok sevdiğini ve bir Müslüman olarak onlarla gurur duyduğunu belirten Aksa murabıtlarından Ebu Erkam, "Türkler, Mescid-i Aksa'nın ve ümmetin gururu." ifadelerini kullandı.

- "Araplar Aksa'yı unuttu"

Aksa Külliyesi'ndeki Kubbetu's-Sahra Camisi'ne yasladığı sandalyesinde oturan Filistinli Meryem Derviş el-Harbi de "Bu topraklarda Hazreti Muhammed'in izleri var. Allah bu toprakları mübarek kılmış. Filistin cennetin kapısıdır." sözleriyle Aksa'nın bulunduğu alanın bereketli kılındığını dile getirdi.

Mescid-i Aksa'nın Müslümanlar tarafından ihmale maruz bırakıldığını ve yalnızlığa terk edildiğini göz yaşları içinde anlatan Harbi, "Filistin sadece Filistinlilerin değil, bütün Müslümanlarındır. Müslümanlar bugün Filistin'i yalnız bıraktı. Araplar bile buraları unuttu, ne Aksa'yı soruyor ne de burada neler olduğunu bilmek istiyorlar." dedi.

Türklerin geçmişten bugüne Filistin'deki varlığına dikkati çeken Harbi, şunları ifade etti:

"İşte buradan Türklere sesleniyorum. Nasıl ki ecdatları Sultan Abdülhamid buraları yalnız bırakmadı ve korumaya çalıştıysa onlar da yine gelsinler diyorum. Neredeler, neden gelmiyorlar? Neden biz onları çok az görüyoruz? Aksa çok yalnız, Türkler gelsin, Müslümanlar gelsin ve Aksa'nın bu yalnızlığına şahit olsunlar istiyoruz."

- "Başımızın, gözümüzün üstünde yerleri var"

Doğu Kudüs'te yaşayan Abdul Cevad Halil eş-Şitey ise Filistin'in eski Osmanlı toprağı olduğunu hatırlatarak, "Bu topraklarda işgalden önce Türkler vardı, buralar Türklerin hükmü altındaydı. Ancak birinci dünya savaşından sonra buraya İngilizler geldi. İngilizler de topraklarımızı Yahudilere verdi." diye konuştu.

Mescid-i Aksa'nın işgal altında olduğunu dile getiren eş-Şitey, "İşte bugün burası esaret altında. Türkler yine gelsinler, daha çok gelsinler ki bu toprakların sahipsiz olmadığını bu işgalcilere göstersinler. Başımızın, gözümüzün üstünde yerleri var, yeter ki gelsinler." ifadelerini kullandı.

Batı Şeria ve Mescid-i Aksa'nın da içinde yer aldığı Doğu Kudüs, 1967'den beri İsrail işgali altında bulunuyor. İşgal altındaki Doğu Kudüs'te 200 bini aşkın, Batı Şeria'da ise 400 bini aşkın Yahudi yerleşimci yaşıyor. Uluslararası hukuka göre, buralardaki tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.


Kaynak: Anadolu Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.