MHP ve AK Parti'nin uzlaşamadığı maddeler

İki parti ile yapılan görüşmeler sonrasında partilerin uzlaşamadığı maddelerin şunlar olduğu belirlendi :

MHP ve AK Parti'nin uzlaşamadığı maddeler

1- YASAMA YETKİSİ: Paketle, Cumhurbaşkanı’na, bir kanunda boşluk olduğunu görmesi halinde Kanun Hükmünde Kararname çıkarma yetkisi getiriliyor.

MHP, böyle bir yetkinin Meclis’i işlevsiz bırakacağı, yasamanın görevini sonlandıracağını belirterek itiraz ediyor. Geçen hafta tartışılan “cinsel istismara” ilişkin örnekten yola çıkarak, “Böyle bir düzenleme KHK ile yapılsaydı ne olacaktı?” sorusuna yanıt aranıyor.

2- FESİH YETKİSİ: Cumhurbaşkanı’nın Meclis’i feshetmesi halinde kendisinin görevinin de karşılıklı olarak sona ereceğine ilişkin hükümde de pürüz sürüyor.

MHP, Cumhurbaşkanı’nın görevi ile Meclis’in görevi arasında bağ kurulmasını doğru bulmuyor, fesih yetkisine karşı çıkıyor.


 Referandum için bir tarih verilmiyor 
 

MHP PARTİ DEVLETİ İSTEMİYOR 

3- PARTİLİ CUMHURBAŞKANI: Cumhurbaşkanı’nın partiyle bağıyla birlikte genel başkanlık görevini yürütecek olmasındaki sorun da aşılmış değil.

MHP bunun parti devleti yaratacağını ileri sürüyor. Anayasa’daki “Cumhurbaşkanı’nın varsa partisi ile ilişkisi kesilir” hükmünün devamını istiyor. Ayrıca Cumhurbaşkanı’nın partisinin genel başkanlığını da yürütmesi halinde, partinin mevcut genel başkanının ne olacağı sorgulanıyor. Bunun partilerdeki demokratik sistemin işleyişinde sorun teşkil edeceğine, partilerin kongrelerini anlamsızlaştıracağına dikkat çekiliyor.

4- SIFIR SORUMLULUK: Cumhurbaşkanı ve bakanlar hakkında “ancak vatana ihanetten” soruşturma açılabileceği; Yüce Divan’a sevk için de 330 milletvekilinin önerisi, 367 milletvekilinin soruşturma onayı ve 413 milletvekilinin oyunun aranmasını şart koşan hükme MHP olumlu bakmıyor.

Sistem değişikliğiyle Cumhurbaşkanı’nın başbakan yetkilerine sahip olacağı, bugün başbakan için geçerli olan soruşturma açılması ve hükümet hakkındaki güvenoyu mekanizmalarının benzer şekilde devamını istiyor.

4.5- VETO HAKKI: Cumhurbaşkanı’nın veto ettiği kanunu Meclis’in ancak 3/5 (330) çoğunlukla yeniden çıkarabileceğine hükmediliyor.

MHP’nin itirazı, “Cumhurbaşkanı’nın hoşuna gitmeyen her kanunu veto edebileceği” yönünde...

Dolayısıyla bugün de olduğu gibi makul bir seviyede kalması gerektiğine vurgu yapılıyor. Bu konuda uzlaşı ihtimalini göz önünde tutarak “yarı itiraz” diye gösteriliyor; o nedenle de “buçuk” madde olarak isimlendiriliyor.


Kaynak: Habertürk

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.