İstinaf nedir?

İstinaf; Arapça kökenli bir sözcük olup “Yeniden başlamak, sözün başlangıcı ve söz başı” anlamlarına gelmektedir.

İstinaf nedir?

Yeni bir kanun yolu olarak ise istinaf, yerel mahkemenin verdiği hükmü, bir üst mahkemeye başvurup “feshini” isteme anlamı taşıyor. Üst sınırı 5 yılı geçmeyen dosyalar doğrudan istinafa gidiyor.

İstinaflar, ilk derece mahkemeleri ile Yargıtay-Danıştay arasında görev yapan ara - üst mahkemeler oldular.

İSTİNAF İLE TEMYİZ ARASINDAKİ FARK NE?

Yargıtay ve Danıştay artık hukuka uygunluk denetimi yapacak.

Temyizde ek delil sunulup delillerin tartışılması her zaman mümkün değilken istinafta ilk derece mahkemesinde tartışılmayan bilgi-belgeleri tartışmak ve ek delil sunmak hep mümkün olacak. Zorunlu haller (mücbir sebepler) nedeniyle yerel mahkemede gösterilemeyen delillere istinaf mahkemesindeki incelemede dayanılabilinecek.

Eğer yerel mahkeme kararı yanlış yahut eksik ise Yargıtay bozma verip yeniden yargılama için dosyayı mahkemesine gönderiyor. İstinaf Mahkemeleri ise maddi olayın tespitinde hata görürse, yerel mahkemenin verdiği hükümle bağlı olmaksızın davayı yeniden ele alıyor. Delil değerlendirip, keşif yapıp, tanık dinliyor. Mahkemenin ilk kararını kaldırarak, ilk derece mahkemesi “yerine-gibi” karar veriyor. İncelenen yerel mahkeme kararı doğru ve kanun yolu başvurusu haksız ise istinaf talebinin reddine deniliyor.

20 Temmuz 2016 öncesinde verilen bütün mahkeme kararlarına karşı istinaf yolu kapalıdır. Karar tarihi ‘ne olursa olsun’ içinde bir şekilde Yargıtay incelemesi yapılan davalara karşı istinaf yolu her zaman kapalı kalacaktır. 

Ceza davalarının yüzde 91’i, hukuk davalarının yüzde 89’u, idari davaların yüzde 80’i artık istinaf mahkemelerinde kesinleşecek böylece Yargıtay’ın ve Danıştay’ın iş yükünde yüksek oranda azalma meydana gelecektir.

Avukat Pınar Eldem'e teşekkürler...

Etiketler; #istinaf #nedir

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.