Kefalet sözleşmesi nedir?

Avukat Pınar Eldem, "Kefalet sözleşmesi"nin tüm detaylarını sizler için açıkladı.

Kefalet sözleşmesi nedir?

Kefalet sözleşmesi, kefilin bir başka şahsın alacaklısına karşı asıl borcun ifasından sorumlu olmayı taahhüt ettiği şahsi teminat türü sözleşmelerindendir. Kefalet sözleşmesinde 3 türlü ilişki bulunmaktadır. Bu ilişkiler kefil, alacaklı ve asıl borçlu arasındadır.

KEFALET SÖZLEŞMESİ:

a) Kefilin borcu fer’i (bağımlı) borçtur yani kefalet taahhütü, asıl borca bağlıdır.

b) Kefilin borcu tali borçtur. Bununla kastedilen asıl borçluya karşı takip yapılıp neticesiz kalmadan veya rehne başvurulmadan kefile gidilemeyeceğidir. Talilik niteliği adi kefalette söz konusudur.

Müteselsil kefalette asıl borçluya takip yapılmadan da kefile başvurulabilinir.

c) Kefalet sözleşmesi kural olarak ivazsız (karşılıksız) bir sözleşmedir. Kefil tek taraflı olarak borç altına girmektedir.

KEFALET SÖZLEŞMESİNİN GEÇERLİLİK KOŞULLARI:

a) Geçerli bir asıl borcun bulunması gerekmektedir.

b) Kefilin kefil olma ehliyeti bulunmalıdır. Bundan kastedilen fiil ehliyetidir.

c) Kefalet sözleşmesi yazılı şekilde yapılmalıdır. Asıl borçlunun açıkça kefalet sözleşmesinde gösterilmesi gerekmektedir.

d) Kefalet sözleşmesinde kefilin sorumlu olacağı azami miktar açıkça belirtilmelidir.

e) Asıl borcun ne olduğu; kefilin hangi borç için sorumlu olacağı açıkça belirtilmelidir. Her türlü borç için verilen kefalet geçerli değildir.
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.