Nafaka ve çeşitleri nelerdir?

Çiftlerin boşanma sürecinde en çok tartışılan konulardan biri olan "nafaka" hakkındaki bütün önemli noktaları Avukat Pınar Eldem anlattı.

Nafaka ve çeşitleri nelerdir?

NAFAKA NEDİR?
Nafaka, boşanma davası sürerken ya da boşanma davasının sona ermesinden sonra maddi olarak zorluğa düşecek olan kişiye bağlanan ve her ay ödenmesi gereken para olarak ifade edilebilir. Her nafaka türü için farklı şartlar gerekir.

NAFAKANIN ÇEŞİTLERİ

YARDIM NAFAKASI
Nafaka alacaklısının yardım nafakası talep edebilmesi için yardım edilmediği takdirde yoksulluğa düşecek olması gerekli ve yeterlidir. Nafaka yükümlüsü açısından ise üstsoy veya altsoydan nafaka istenebilmesi için bu kimsenin sadece ödeme gücünün bulunması yeterlidir.

BAKIM NAFAKASI
Bakım nafakası, eşlerin birbirlerine veya anne babanın çocuğuna karşı olan yükümlülüklerinden doğan tek taraflı nafaka türüdür.

YOKSULLUK NAFAKASI
Medeni Kanunumuz yoksulluk nafakasında eşitliği uygulamış, kadın veya erkek her iki tarafında diğerinden ihtiyacı oranında nafaka alabilme serbestisini getirmiştir.

Boşanma davası kesinleştiğinde bir başka ifade ile boşanma gerçekleştiğinde yoksulluğa düşecek olan eş yoksulluk nafakası isteyebilir. Yoksulluk boşanma sebebiyle oluşmalıdır. Şayet yoksulluk nafakası isteyen eş, yeterli bir maaş alıyorken sırf nafaka için işinden ayrılmış ise bu durumda yoksulluk nafakasına karar verilmez. Yoksulluk nafakası , boşanma kararının kesinleşme tarihinden itibaren verilir. Yoksulluk nafakasına kural olarak zaman sınırlaması olmaksızın karar verilir.

İŞTİRAK NAFAKASI
Velayet kendisine bırakılan taraf, çocuğun yetişmesi, bakımı ve giderlerini karşılamak durumunda ise de, Medeni Kanunumuzun 182. Maddesine gereğince; “Velâyetin kullanılması kendisine verilmeyen eşin çocuk ile kişisel ilişkisinin düzenlenmesinde, çocuğun özellikle sağlık, eğitim ve ahlâk bakımından yararları esas tutulur. Bu eş, çocuğun bakım ve eğitim giderlerine gücü oranında katılmak zorundadır.” Madde metni gereğince, velayet kendisine bırakılmayan eş de gücü oranında çocuğun bakım ve eğitim giderlerine katılmak zorundadır. İştirak nafakasının miktarı belirlenirken ödeyecek kişinin ödeme gücü ve çocuğun ihtiyaç giderlerine bakılır.

TEDBİR NAFAKASI
TMK md 169’a göre boşanma veya ayrılık davası açılınca hakim, davanın devamı süresince gerekli olan, özellikle eşlerin barınmasına, geçimine, eşlerin mallarının yönetimine ve çocukların bakım ve korunmasına ilişkin geçici önlemleri re’sen alır. Bu önlemlerden bir tanesi tedbir nafakasıdır. Koşulları oluştuğu takdirde verilmesi zorunludur, eşlerin cinsiyeti ve kusur durumu bu nafakayı ödemek konusunda fark etmemektedir.

Tedbir nafakasına hükmedilirken tarafların ekonomik ve sosyal durumları, ihtiyaçları, gelir ve giderleri gereği gibi araştırılıp hiçbir kuşku bırakmayacak şekilde saptanmalıdır. Kural olarak tutukluluk, hükümlülük, akıl hastalığı, işsizlik nafaka yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz; eşin eğer başka bir geliri veya paraya çevrilebilecek malı veya serveti varsa tedbir nafakası vermekle yükümlüdür. Ancak eşlerin maddi güçleri birbirine yakınsa bu zorunluluk ortadan kalkar. Ayrıca nafaka alacaklısı eş ölürse ölüm tarihine kadar işlemiş olan nafaka miktarı terekenin alacağı olur. Bunların yanı sıra eş zorunlu askerlik görevini yapıyorsa askerde olduğu süre boyunca nafaka ödeme yükümlülüğü yoktur.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.