Sosyal medyada paylaşımlarınıza dikkat edin!

İş yerinizde çalışırken sosyal medya hesaplarınızdan yapacağınız olumsuz paylaşımlar sizi işinizden edebilir. Avukat Pınar Eldem konuyu örnek bir Yargıtay Kararı ile açıkladı.

Sosyal medyada paylaşımlarınıza dikkat edin!

Facebook sitesinde ''Hasta gelmesin diye dua ederken biz" başlıklı davacı (Hemşire) ile birlikte 3 kişinin hasta yatakları üzerinde bağdaş kurup oturduğu ve ellerini havaya kaldırarak dua ettikleri fotoğrafta davalı kurumun isim ve logosunun kullanıldığı, davacının üzerinde formasının ve yaka kartının da bulunduğu bu fotoğrafın davalı işverence fesih nedeni yapıldığı böyle bir fotoğrafın fesih için geçerli bir neden olduğu kabul edilerek işe iade davasının reddedilmesi gerekir.

T.C.
YARGITAY
7. HUKUK
DAİRESİ
E. 2015/46017
K. 2016/11591
T. 26.5.2016

KARAR

Facebook' adlı sosyal paylaşım sitesinde '' hasta gelmesin diye dua ederken biz, ... hastanesi :oops: '' başlıklı, davacı ile birlikte 3 kişinin hasta yatakları üzerinde bağdaş kurup oturduğu ve ellerini havaya kaldırarak dua ettikleri fotoğrafın davalı işverence fesih nedeni yapıldığı anlaşılmaktadır. Paylaşılan bu fotoğrafta davalı kurumun isim ve logosu kullanıldığı gibi fotoğrafta davacının üzerinde formasının ve yaka kartının da bulunduğu görülmektedir. Fotoğrafların mesai saatleri içerisinde çekildiği ve paylaşılmasına davacının (hemşirenin) rızasının bulunduğu anlaşılmaktadır.

Davacının (hemşirenin) mesai saatleri içerisinde çekilen ve paylaşılacağının bilindiği fotoğraflarının binlerce kişi tarafından izlenebilecek bir sosyal paylaşım sitesinde yayınlanması işyerindeki çalışma disiplinini ve iş akışını etkileyecek nitelikte olup artık davalı işverenden davacı ile çalışması beklenemeyeceğinden haklı bir fesih nedeni bulunmasa bile fesih için geçerli bir nedenin bulunduğunun kabulü gerekmektedir.

Açıklanan nedenle feshin geçerli olduğunun kabulü ile davanın reddine karar verilmesi gerekirken yanılgılı değerlendirme ile kabulüne karar verilmesi hatalı olup Mahkeme kararının BOZULARAK ORTADAN KALDIRILMASINA 26.05.2016 tarihinde oybirliğiyle KESİN olarak karar verildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.