İngiltere FETÖ'cülere Neden Terörist Demiyor?


Cem KÜÇÜK

Cem KÜÇÜK

04 Temmuz 2017, 05:41

 Son iki yazıda İngiltere Parlamentosu'nun FETÖ'cülere olan bakışını, 15 Temmuz'a bakışlarını ve Fethullah Gülen'e ait değerlendirmelerini yazdık. Bu son yazıda Dış İlişkiler Komitesi'nin FETÖ'cülere niçin terörist demediklerini ve 15 Temmuz'a ait son değerlendirmelerini işleyeceğiz.


Bir önceki yazıda değerlendirdiğimiz gibi Adil Öksüz meselesinin rapora girmemiş olması FETÖ'cülerin lehine bir durum. Çünkü onları en zorda bırakan konu bu. Fethullah Gülen, "Biz Adil Öksüz'ü tanımıyoruz" demedi. Yani onu inkar etmedi. Dizinin dibindeki resimler, Akıncılar Üssü'ne yakın tarlada yakalanması, Hava Kuvvetleri İmamı olması keşke rapora girseydi. Rapora girmemiş olsa bile, bu gerçeği yabancılara ısrarla anlatmalıyız.


Raporun son kısmında FETÖ ve 15 Temmuz değerlendiriliyor. 15 Temmuz darbe girişiminden FETÖ'nün sorumlu tutulup tutulamayacağı kısmına gelince Komite orada Gareth Jenkins'in değerlendirmesine yer veriyor ve şunu diyor: 15 Temmuz'da FETÖ'nün olduğu bir çıkarım değil bir varsayımdır. Yani doğrudan bu işi FETÖ'cüler yapmıştır demiyor Jenkins.


Darbe girişiminden altı ay sonra Komite, İngiltere'deki Türk Büyükelçiliği'ne "Gülenist motivasyonla" alakalı kaç kişinin suçlandığını sormuş. Büyükelçilik ise herhangi bir sayı veremeyeceğini, yargı sürecinin devam ettiğini söylemiş. Raporun 96. maddesinde FETÖ'cü olarak bilinen subayların mahkemede ya da halk önünde FETÖ'cü olduklarını itiraf etmedikleri not düşülmüş. Birleşik Krallık'ın ABD ve AB'den sorumlu bakanı Alan Duncan da FETÖ için, "Elimizde bunlara terörist örgüt demek için net bir delil yok" dedi.

Ancak raporun 97. maddesi son derece önemli. Komite her ne kadar 15 Temmuz'u FETÖ'cüler yaptı gerçeğinin somut delili olmadığını söyleseler de, bazı FETÖ'cü subayların Pensilvanya'yla iletişim halinde oldukları net olmasa da, darbe girişimine katıldıklarını söylüyor. Ayrıca bazı iddiaların, itirafların ve bilgilerin de FETÖ'cülerin darbe girişiminde olduğunu gösterdiğini belirtiyor.  Rapor yayınlanırken, ne İngiliz hükümeti ne de Türk hükümeti darbeden şu sorumludur diye birini işaret etmiş. Türkiye'nin ABD'ye gönderdiği 80 kutu delile rağmen, FETÖ'yü deport etmemesi de rapora not olarak düşülmüş.


98. madde İngilizlerin FETÖ'yle ilgili bazı şüphelerini dile getiriyor. Komite FETÖ'cüleri de dinlemiş. Şeffaf olmamaları ve bazı faaliyetleri "FETÖ'cüler bu işte hiç yok diyemeyiz" deme noktasına getirmiş Komite'yi. 99. maddede 15 Temmuz'a sadece FETÖ'cülerin değil, Kemalistlerin, çıkarcıların ve küçük rütbeli bazı subayların da katıldığını yazıyor.


"2013'den beri FETÖ'cüler hükümete karşı saldırgan tutum içerisindeler. Hükümete karşı böyle bir darbe girişimine katılmak için araçları, motivasyonları ve şansları da vardı."  Rapor bunu yazmış.  Ne var ki gene de ortaya çıkan delillere bakılırsa Komite FETÖ'yi terörist örgüt olarak anamayacağını belirtmiş.


Bakan Alan Duncan'ın değerlendirmeleri önemli. Raporun FETÖ ve 15 Temmuz'la ilgili son kısmında Duncan şunu diyor: FETÖ'cüler yıllardır devletin içine sızdılar ve devlet içinde devlet oldular. Duncan FETÖ'cülerin 15 Temmuz'a dahil olmasıyla alakalı büyük oranda evet diyor. Yani ilk kez Batıda bir bakan 15 Temmuz'un arkasında FETÖ'cüler büyük oranda vardır diyor. Kaç kişi darbe girişiminde vardı, kaç kişi bu işin organizatörlüğünde vardı bu anlamak ise yıllar sürer diyor.


Komite, Alan Duncan'a , FETÖ'cülerin devlet içinde devlet olduğuna inanıp inanmadığını sormuş. "Sanırım oturduğum yerden, evet mi hayır mı desem diye sorsalar, evet derdim" diye cevaplamış.


Aynı soru bu kez Dış İlişkiler Komitesi Avrupa Direktörü Lindsay Appleby'ye sorulmuş. Appleby darbeyi kim nasıl yaptı, FETÖ'cüler mi organize etti, bunu bilmenin zor olduğunu ama bazı FETÖ'cü askerlerin darbe girişimine katıldığına dair net deliller olduğunu söylemiş.


Toparlarsak, İngilizler 15 Temmuz konusunda ikilemdeler. Tek başına bu işi FETÖ yaptı demiyorlar ama FETÖ bu işin içinde yok da demiyorlar. FETÖ'nün şeffaf olmaması sadece hayır işi yapan bir yapı olmadıklarını ortaya koyuyor diyorlar. İngiliz devletinin aklı FETÖ konusunda bayağı karışmış.Şüpheleri var. Şu da bir gerçek ki, Komite FETÖ'yü terör örgütü olarak anmıyor ve yakın zamanda da anmayacak.


Türk hükümeti ortaya çıkan son gelişmeleri ve ifadeleri Batı medyası ve hükümetlerine sonuna kadar anlatmalı. Mahkemedeki ifadeleri İngilizceye çevirip yayınlamalı. Hrant Dink gibi FETÖ'nün bire bir içinde olduğu suikastlerin dava dosyaları da Batı ile paylaşılmalı. Bizi anlamıyorlar, dosyaları versek de bakmazlar dememeliyiz. Sonuna kadar mücadeleyi sürdürmeliyiz.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Neriman Malkoç Çağlar - 4 ay önce
Bu yazdıklarınızı aynen alman medyasıda insanların kafasına kafadına empoze etmeye uğraşıyor,ediyorda,fetonun bu darbde girişimiyle ilgili delil yoktur deniyor,her fırsatta Cumhurbaşkanının bir dikdator olduğu üstüne basıla basıla medya aracılığıyla beyinlere empoz ediliyor,işine gelen tereddütsüz inanıyor,sorgulayan çoook az,kimse elizabet ve sisi gibi eli kanlı diktatörleri sorgulamıyor,