“Moda Deniz Kulübü'ne müdahale lazım” – Akıncı Üssü (3)


Ahmet DUVARCI

Ahmet DUVARCI

12 Ağustos 2017, 08:58

Yer: Moda Deniz Kulübü.

Karanlık 15 Temmuz gecesinin son saatlerinde Hava Kuvvetleri Harekât Merkezi’nde işler 23:30-24:00 sularında kontrol altına alınmaya çalışılıyordu.

Saat 23:44'te, darbeci alçakların “YURTTA SULH” adlı WhatsApp grubu üzerinden, "İstanbul Moda Deniz Kulübü'ne müdahale lazım, generaller var, derdest edilecek.” mesajı paylaşıldı.

Darbeci alçaklar, Moda Deniz Kulübü’ndeki generallerin derdest edilme operasyonuyla ilgili ilk kanunsuz emri bir WhatsApp yazışması üzerinden yayınlıyorlardı.

Saat 23:48’de ise “YURTTA SULH” adlı WhatsApp grubu üzerinden ikinci bir paylaşımda bulunuldu:

“Moda Deniz Kulübü’nde Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal var buraya müdahale lazım.”

O sırada, İstanbul Moda Deniz Kulübü’nden Türkiye’nin dört bir yanına darbeyi önleyici tedbirleri konu alan talimatlar telefonlar üzerinden adeta yağıyordu.

18 general, birazdan alçakça bir pusuya düşüp, baskına uğrayacaklarından habersiz, darbe teşebbüsüyle ilgili değerlendirmelerde bulunmak üzere Moda Deniz Kulübü’nün otel kısmındaki bir toplantı salonunda geçmişti.

İşte tam bu sırada, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı -korsan- “Muharip Arama Kurtarma Timi Kuvvetleri’nden 15-20 kişilik silahlı bir tim toplantı salonunu bastı.

Akıncı Üssü İddianamesi’ne göre, bu isyancı gürûha baş olan kişi Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal’ın emir subayı, şahsî koruması ve koruma müdürü, Hava Piyade Kıdemli Başçavuş Fatih Kahraman’dı. Mağdur Korgeneral Mehmet Şanver’in Akıncı Üssü İddianamesi’nde yer alan ifadeleri de bu bilgiyi doğrular niteliktedir.1. No.’lu Fotoğraf: Hava Piyade Kıdemli Başçavuş Fatih Kahraman’ın 141. Filo Güvenlik Kamerası kayıtlarında yer alan görüntüsü.

2. 
No.’lu Fotoğraf: Hava Piyade Kıdemli Başçavuş Fatih Kahraman’ın Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü’nde çekilen fotoğrafı.

Hava Kuvvetleri Komutanı (HKK), koruma müdürü darbeci Fatih Kahraman’a, “Ben sizi çağırmadım, sizi kim gönderdi?” diye sorunca, karşılığında, yüksek sesle “Bilmiyorum, emir aldık, sizi korumaya geldik.” cevabını almıştı.

Hava Kuvvetleri Komutanı (HKK), bu sırada Korgeneral Mehmet Şanver’e, sessizce, “Şanver, bunlar büyük ihtimalle beni alacaklar, beni alırlarsa komuta sende.” diye fısıldamıştı.

Darbeciler, HKK Ünal’a “Sizi Fenerbahçe Orduevi’ne götüreceğiz.” deyince, Ünal, darbecileri “Sizinle gelmeyeceğim.” diye terslemişti.

Bu sırada, Tümgeneral Hava Kuvvetleri Harekât Daire Başkanı İsmail Güneykaya odadan çıkarak düğün salonunda bulunan ailesinin yanına gitmek konusunda ısrar etmiş ve darbeci Fatih Kahraman’ın mukavemetiyle karşılaşmıştı. 

Darbeci Fatih Kahraman, baldırında bulunan tabancasını çıkarıp havaya kaldırmış, aniden birkaç generalin üzerine yürümesiyle paniklemiş ve en yakında bulunan generalin ayağına ve duvara doğru silahını ateşlemişti.

Generallerden kimse yaralanmamış, ancak Fatih Kahraman, “Bu odadan kimse çıkmayacak.” şeklinde tehditler savurmaya ve etrafındaki darbeci askerlere talimatlar yağdırmaya devam etmişti.

15 Temmuz 2016’da Korgeneral rütbesi ile Etimesgut Hava Lojistik Komutanlığı’nda Hava Lojistik Komutanı olan ve son YAŞ kararlarıyla Korgenerallikten Orgeneralliğe terfi ettirilen Müşteki Atilla Gülan’ın ifadesine göre, Hava Piyade Kıdemli Başçavuş darbeci Fatih Kahraman, isyancı bir ekibi düğün salonu kısmına yönlendirmişti.

Bu isyancı ekip, yine Atilla Gülan’ın ifadesinde eşi üzerinden aktardığı bilgilere göre, düğün salonundaki komutan eşlerine son derece kötü muamele etmiş ve salonu boşaltırken havaya ateş açmıştı.

Kadınların ağlayışları ve tüm bu bağırış çağırışlar, silah seslerinin gürültüsüne karışmıştı o saatlerde.

Bu sırada, aşağıda gördüğümüz gibi toplantı odasında bulunan generaller yere yatırılmış ve elleri, arkadan plastik kelepçelerle bağlanmıştı.İstanbul Moda Düğün evinde Korgeneral Mehmet Şanver'in kızının düğününün darbeciler tarafından basıldığı, darbe karşıtı komutanların yere yatırılarak kollarının kelepçelendiği o an.

Generallerin derdest edilip Akıncı Üssü’ne götürülmesi süreci başlıyordu böylece.

Not: 15 Temmuz 2016’da Korgeneral rütbesi ile Etimesgut Hava Lojistik Komutanlığı’nda Hava Lojistik Komutanı olan müşteki Atilla Gülan’ın ifadesinde zannediyorum sehven “Binbaşı” olarak geçmiş olan kişi, Hava Piyade Kıdemli Başçavuş darbeci Fatih Kahraman’dır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.