Mevlid Kandili

 Mevlid Kandili, Rebiülevvel ayının 11. gününü ifade etmekte,  Peygamber Efendimiz (S.A.S.)'in dünyaya gelişi olarak kabul edilmektedir. Peki Mevlid Kandili ne zaman? Mevlid Kandili’nin faziletleri nelerdir ? Mevlid Kandili'nde neler yapılmalıdır?

Mevlid Kandili

Kandiller, sadece karanlık gecelerimizi değil, manevi anlamda kararan iç dünyamızı da aydınlatan özel gecelerdir.

Günahlardan kararmaya yüz tutmuş gönüllerimizi arındırmak için bir fırsat olan, dünyevi arzu ve isteklerden uzak durarak, ahiret hayatının gerçekliği ile yüzleşmemiz için bize bir mola sağlayan bu özel günler, bize şah damarımızdan daha yakın olan Rabb ile buluşmak için adeta özel bir randevu niteliği taşıyor.

MEVLİD KANDİLİ

Mevlid Kandili ya da Veladet Kandili, İslam dininin peygamberi olan Muhammed bin Abdullah'ın doğum gecesi ve aynı zamanda Hicrî Rebiülevvel ayının Onikinci gecesidir. 

Mevlid, "doğum zamanı" demektir.

İslam'da Hz. Muhammed'in doğum günü farklı mezheplerde kutlanır. Sünniler Rebiülevvel ayının Onbirinci gecesini Onikinci'ye bağlayan geceyi (25-26 Nisan 571 Miladi tarihine rastlaması nedeniyle), Şiiler ise 17. günü Mevlid günü ve 17'ye dönen geceyi de Mevlid Gecesi olarak adlandırırlar. 

 Mevlid Kandili, alemlerin, Hz.Muhammed ile şereflendirildiği gecedir.

2016 MEVLİD KANDİLİ NE ZAMAN?


Rebiülevvel ayının 11. günü olarak bilinen Mevlid Kandili, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre bu yıl 11 Aralık Pazar gecesine denk geliyor. Rebiülevvel ayı ise 1 Aralık Perşembe günü başladı.

MEVLİD KANDİLİNDE NELER YAPILMALI?

 
 1. Kur'an-ı Kerîm okumak veya dinlemek
 2. Salat ü selâm getirmek
 3. Tövbe etmek
 4. Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimizin hayatını ve ahlakını okuyup iyice anlamak
 5. ALLAH Teâlâ'ya tam bir huşu içinde dua etmek
 6. Kaza, nafile namazlar kılmak
 7. Tefekkürde bulunmak
 8. Mü’minlerle helalleşmek
 9.  Küs ve dargın olanları barıştırmak
 10. Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanları ziyaret etmek,ihtiyaçlarını gidermek
 11.  Kandil gecesinin akşam, yatsı ve sabah namazları cemaatle ve camilerde kılmak
 12. Kandil gecelerinin gündüzlerinde oruç tutmak
   Kandil gecesi bolca Kur'an okunmalı ya da dinlenmelidir.
  

MEVLİD KANDİLİ DUASI VE İBADETLERİ


Hatm-i Enbiya yapmak için, önce 1 Fatiha suresi 3 İhlas-ı şerif okunur.

Sonra: "Eûzu billahis-semi’ıl-alimi mineş-şeytanir-racim. Rabbi eûzu bike min hemezatiş-şeyatıyn. Ve eûzu bike rabbi en yahdurûnr." duası okunur.

Şu ayet-i celile okunur ve buna göre hareket edilir:
Bismillahir-rahmanir-rahim. Ya eyyühellezine amenusbirû ve sabirû ve rabitû vettekullahe lealleküm tüflihûn. Sadekallahül-azıym.

Daha sonra şu sıraya göre hatme devam edilir:

Bismillahir-rahmanir-rahim. İnnallahe ve melaiketehû yüsallûne alen-nebiy. Ya eyyühellezine amenû sallû aleyhi ve sellimû teslima. Sadekallahül-azıym.
100 kere: Salevat-ı şerife,
500 kere: Rabbena zalemna enfüsena ve in lem tağfir lena ve terhamna lenekûnenne minel-hasirin.
100 kere: Salevat-ı şerife,
100 kere: Salevat-ı şerife,
500 kere: Rabbi enni messeniyed-durru ve ente erhamür-rahimin.
100 kere: Salevat-ı şerife,
100 kere: Salevat-ı şerife,
500 kere: La ilahe illa ente sübhaneke inni küntü minez-zalimin.
100 kere: Salevat-ı şerife,
100 kere: Salevat-ı şerife,
500 kere: La havle ve la kuvvete illa billahil-aliyyil-azıym.
100 kere: Salevat-ı şerife, okunur.

  O gece tefekkür ile tesbih namazı kılınabilir. 

TESBİH NAMAZI


Tesbih namazına şu şekilde niyet edilir:"Yâ Rabbi, niyet eyledim rızâ-yı şerîfin için tesbîh namazına. Yâ Rabbi, bu gece teşrîfleriyle âlemleri nûra gark ettiğin Habîbin, başımızın tâcı Resûl-i Zîşân Efendimiz'in hürmetine ve bu gecedeki esrârın hürmetine ben âciz kulunu da afv-ı ilâhîne, feyz-i ilâhîne mazhar eyle." Allâhü Ekber, diyerek namaza başlanır.

Namazda Fatiha-i şerifeden sonra zammı sure olarak isten veya bilinen herhangi bir dua okunmalı.

Günahların affına vesîle olan tesbih namazı 4 rekat olarak kılınır. Bu namazı kılabilmek için şu tesbihi ezbere bilmek gerekir. Tesbih namazında her rekatte okunan tesbih adedi 75'dir. Dört rek'atte 300 tesbih okunmuş olur.

"Sübhânallâhi vel-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym"

 İbadetlerin topluca ve camide yapılması daha sevaptır. 
 

“SEN OLMASAYDIN ÂLEMLERİ YARATMAZDIM”

Mevlid Kandili bütün insanların kalbine sevgi, rahmet, huzur ve barış getirsin. Dünyanın neresinde olursa olsun, hangi inançtan olursa olsun, tüm mazlumların gözyaşlarının dinmesi için zalimlerin kalbine merhamet getirsin.

Hz.Muhammed amcası Ebu Talib’e, “Ey amca! Allah’a yemin ederim ki güneşi sağ elime, ayı da sol elime verseler yine de bu davadan vazgeçmem, Ya Allah bu dini hâkim kılar ya da ben bu yolda yok olur giderim.” demişti.

Ey Allah(c.c.)’ın Resul’u, ey Allah’ın “Sen olmasaydın alemleri yaratmazdım” dediği peygamber, Ey Miraç gecesi 124 bin peygambere imamlık yapan Allah’ın nuru, biz de senin yolundayız.

Dünyaya gelişinle âlemler şereflendi, senin hürmetine Rabbim ahirette bizi sana kavuştursun, nurun iki cihanda ışığımız olsun.
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.