Pazarlama dünyasına giriş -1

Pazarlama sektörünü tanımak amaçlı yaptığımız araştırma notlarını 10 gün boyunca yazı dizisi halinde sizlere sunacağız. "Nasıl kontrol ediliyoruz? Neden bu ürünleri alıyoruz?" sorularına cevap arayacağız.

Pazarlama dünyasına giriş -1

Popüler kültürün en büyük destekçileri olan pazarlama dünyasını anlamak için okumalar, araştırmalar, yemekler ve sempozyumları takip ettim. Taylor Hackford’un “Şeytanın Avukatı” filminde 20. Yüzyılın en büyük gücü hukuk sistemine göndermesi yapması boşuna değil. Milenium yılında (1999) gerçekleşen filmde 100 yıllık insanlık tarihine gönderme yaparken, 21. Yüz yıl için de bir hatırlatma var. Artık insanları hukuk yönetmeyecek; medya ve pazarlama sektörü hukukun yerini alacak.

Bu futuristik kehanetlerin bir başkasını da Jose Saramago “Ölüm Bir Varmış, Bir Yokmuş” kitabında değiniyor. Bir ülkede ölüm öldürme işini bırakıyor ve kaos oluşuyor. Din sistemi çöküyor, devlet yürütülemez hale geliyor, sağlık ve eğitim de işleyemiyor ama pazarlama sektörü krizi fırsata çevirmeyi becerebiliyor. Çünkü pazarlama dünyasındayız.

İşte tüm bu örnekler henüz 17 yıl geçmesine rağmen 21. Yy’lın en büyük gücü; pazarlama sektörünü neden anlamamız gerektiğini açıklıyor. Nacizane bu konu ile ilgili araştırmalarımı sizinle paylaşmak isterim. Yaptığım okumalardan, tanıştığım insanlardan, gittiğim paneller ve eğitim seminerlerinden aldığım notları bilginize sunuyorum. Çok geniş kapsamlı olacak bu çalışmayı 10 gün boyunca yazı dizisi şeklinde yayınlayacağım. Umarım, bu sektörü anlama noktasında size de bir şeyler katabilirim…

Araştırmaya göre yurtdışındaki pazarlama profesyonellerine en çok nerede zorlandıkları sorulduğunda %19.6’sı pazarlama aktivitelerini satışa döndürmek olduğunu söylüyor.
Peki pazarlama nasıl daha kolay satışa dönüşür? Sorusu burada kilit nokta. Yeni dünyada markaların pazarlama stratejisi şu 3 temel kavrama dayanmaktadır;


1- Fayda: Potansiyel müşterileri ile ilk buluşmayı satış odaklı değil, yarar odaklı olmasını istiyorlar. İlk etkileşimin ardından ikincil etkileşim markadan geliyor ve ilk etkileşimde alınan verilere göre bir strateji belirleniyor. Yani pazarlamayı kişiselleştiriyorlar.
2- Çözüm ve Değer: Ürün değil, çözüm satıyorlar. Aynı şekilde fiyat değil, değer odaklı bir konum belirleniyor. Potansiyel müşterilerine yaptıkları pazarlama iletişimi sonucunda size neden sorusunu sormanıza izin vermiyorlar.
3- Hikaye: Hikayeler binlerce yıldır ve aramızda ve duygusal bağ kurmamızı sağlayan en önemli metalardan biri. Ne yazık ki pazarlamacılar da bunun farkında. Doğru hikayeyle birleştirilmiş pazarlama her zaman geri dönüşüm oranını arttırdığını keşfetmişler. Red Bull bu konuda harika işler yaratıyor.

Aşağıya güzel bir hikayeleştirme örneği bunu size daha iyi anlatacaktır; 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.