Sosyopati Nedir?

Sosyopatlık, psikopat olmakla karıştırılan, ancak çok daha tehlikeli bir kavramdır. Çünkü bir sosyopat, psikopattan daha zeki ve daha çekicidir. Bu nedenle daha kontrol edilemezdir.

Sosyopati Nedir?

Sosyopati, yaygın haliyle anti sosyal kişilik bozukluğu,  psikolojik rahatsızlık nedeniyle kişinin empati yoksunu olmasını,  toplumun genelinde kabul gören kurallarına uymamasını ve bundan rahatsız olmamasını ifade eder.

Sosyopatların duygudurumları olmadığı için, başkalarına zarar vermek onlar için çok kolay ve önemsizdir. 

Sosyopatlar diğer insanların suçluluk olarak tanımladıkları duyguyu hissetme yeteneği az gelişmiş insanlardır. Korku, kızgınlık, endişe, üzüntü gibi duygulara sahip olmalarına karşın suçluluk hissetmezler. 

Sosyopatları ele veren davranışlar:

  1. Toplumsal kurallara uymama
  2. Utanma ve pişmanlık duymama
  3. Tehlikeli durumlara karşı soğukkanlı davranma
  4. Empati kuramama
  5. İnsanlara hükmetmek isteği
  6. İnsanları manipüle etmekten hoşlanma
  7. Yalan konuşmaktan zevk almaBir kişinin sosyopat olduğunu nasıl anlarsınız?

Bir kişiye, uzman olmayan birisinin sosyopat teşhisi koyabilmesi çok zordur. Oldukça zeki olan bu kişiler istedikleri zaman kendilerini gizlemeyi çok iyi bilirler. Uyum sağlamak isterlerse toplum arasında öyle gizlenirler ki, yanıbaşınızda bir sosyopat olduğunu anlamayabilirsiniz.

Özellikle başarılı sosyopatlar, iş dünyasında yüksek mevkilerde yönetici ya da bir siyasi lider olarak karşımıza çıkabilirler. Mevcut pozisyonları onların gerçekten kim olduklarını anlamamızı engelleyebilir.

Ancak sosyopatları tanıyabilmek için bazı ipuçları yakalamak mümkün.

İlk olarak onların çevreleri ile olan ilişkilerini gözlemlemek gerekiyor. Sosyopatlar çok çekici ve cazibeli kişilerdir. Kendinizi onlara kaptırmaktan alıkoyamazsınız. Bu çekiciliklerini, başkalarını kolaylıkla yönlendirmek için kullanırlar. Onları dinlemekten, izlemekten keyif alırsınız. Harika hikâye anlatıcısı olurlar.

Sosyopatlar, amaçlarına ulaşmak için her şeyi göze alabilirler. Her türlü düzenbazlığı yapabilir, herkesle oynayabilir, insanların duygularını umursamadan istediklerini almak için herkesi ezip geçebilirler. Dehşet verici olarak gözükse de, tam olarak bunu yaparlar.

Sosyopatlar akıllarına koyduklarını elde etmek için her türlü hileye başvurabilecekleri için, ne kadar ileriye gidebileceklerini kestirmek zordur. Yaptıkları işlerden sorumluluk duymazlar, verdikleri hasarla ilgilenmezler.

İkna edici ve inandırıcıdırlar. Kolaylıkla ve ustalıkla yalan söylerler. İnsanları etkilemek için deneyimlerini abartarak anlatırlar, etraflarındaki insanları manipüle etmek isterler. Onlarla aynı düşünceye sahip olan insanların varlığı onların daha da üstün ve acımasız hissetmelerine neden olur.

Yanlış bir şey yaptıklarında suçluluk, pişmanlık hissetmezler. Sadece kendilerini kabul ettirmek istedikleri zaman kelimeleri çok iyi kullanarak kendilerini iyi ifade ederler.

Sosyopatlar diğer insanlara karşı sevgi hissi duymazlar, bu nedenle âşık da olamazlar.

Bu kişilerin hayatları bir aldatmaca üzerine kuruludur. Onlar için proaktif duygular yoktur.

Çok ama çok zeki insanlardır. Bu zekâlarını sadece zararlı şeyler için kullandıkları için toplum için bir tehdit unsuru olabilirler. Yasalara yakalanmadan cinayet işleyebilen seri katillerin çoğu sosyopattır. 

Ayrıca bu kadar zeki olmaları, onlara ayrı bir hayran kitlesi de oluşturmaktadır.

Sosyopati genetik olarak görülebilir. Genelde çocukluk çağında ortaya çıkar ve ergenlikte iyice artış gösterir. Sosyopatların çoğu doğuştan kişilik bozukluğu ile doğarlar. Sosyopatların  % 30’luk kesimi yaşadıkları travma sonrası değişmişlerdir.

Düşük bir oranı oluşturanlar ise geçirdikleri ameliyat sonrası empati yeteneklerini kaybetmiş, sosyopat olmuşlardır.

Sosyopati, bir davranış bozukluğu değil, kişilik bozukluğu olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle tedavisinin mümkün olmadığı ifade edilmektedir. Ancak kişinin topluma uyumunu sağlamak için ilaç tedavisi yapılmaktadır.
 
Dexter dizisindeki, Dexter Morgan ve Sherlock Holmes tam olarak sosyopat tarifine uymaktadır.  
 
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bulent fırat - 8 ay önce
Güzel bir yazı olmuş.kaleminize sağlık.