AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı kararları

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, "Hazırlıklarımızda sona gelmiş bulunuyoruz. Önümüzdeki günlerde anayasa değişikliği konusunu Gazi Meclise getirmiş olacağız. Diğer siyasi partilerle ortak bir mutabakat zemini aramayı da sürdüreceğiz. Ondan sonra karar her zaman olduğu gibi aziz milletimizindir." dedi.

AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı kararları

Yıldırım, partisinin 113. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin her türlü teröre karşı mücadelesini kararlılıkla sürdüreceğini belirtti.

"Örgütün adının PKK olması, PYD olması, YPG olması, DEAŞ olması, FETÖ olması hiçbir şeyi değiştirmez, değiştirmeyecek." diyen Yıldırım, milletin birliğinin, dirliğinin, huzurunun düşmanı olan bütün terör örgütlerine karşı hem yurt içinde hem de yurt dışında operasyonların kararlılıkla sürdürüleceğini belirtti.

Yıldırım, terörlü mücadelede Türkiye'nin haklı gerekçelerini gözeten her ülkeyle de iş birliğinin devam ettirileceğini vurgulayarak, şunları söyledi:

"Türkiye bu zorlu yollarda yürümeye alışık bir ülkedir. Ülkemize ve bölgemize büyük acılar yaşatan bu beladan halkımızı mutlaka ama mutlaka kurtaracağız. Önemli olan o güne kadar hedeflerimizi kaybetmemek, büyümeye, kalkınmaya, güçlenmeye ara vermeden devam etmektir. AK Parti kadroları bunu bugüne kadar hep başardı, yarın da başaracağız, istikrarı ve güveni sürdüreceğiz. AK Parti, Türkiye için sadece siyasi istikrarın, demokrasinin teminatı değil, aynı zamanda toplumsal dokumuzun temel harcıdır. Ekonomik istikrarın ve en önemlisi milli güvenliğimizin güvencesi de yine AK Parti'dir. Bu gerçeği asla siyasi bir üstünlük gururuyla söylüyor değiliz, bu gerçeği, bu gücün Türkiye'nin gücü olduğuna inanarak ifade ediyoruz. Eminim ki milli güvenliğimizin temel unsurlarından biri olan yerli savunma sanayimizin ürünlerini gören her vatandaşımızın göğsü kabarıyor, kendi tankımızı, topumuzu, tüfeğimizi üretir hale gelmemizle her vatandaşımız iftihar ediyor."

- "Vesayet anayasasını değiştireceğiz"

Başbakan Yıldırım, AK Parti'nin her vatandaşın derdini kendi derdi, her meselesini kendi meselesi olarak gördüğünü belirterek, "Bizim davamız Türkiye'nin sadece bugünlerine hizmet etmek değil, ülkemizin aynı zamanda geleceğini inşa etmektir." ifadesini kullandı.

Bunun için ülkeyi geleceğe hazırlayan dev yatırımlara imza atmaya devam ettiklerini dile getiren Yıldırım, yıllardır bitirilemeyen Bolu Tüneli'ni tamamladıklarını, Marmaray gibi yüzyılın hayalini gerçeğe dönüştürdüklerini, kıtaları denizin altından birleştirdiklerini aktardı.

Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'un fethi sırasında gemileri karadan denize indirdiğini anımsatan Yıldırım, "Onun torunları Tayyip Erdoğan ve arkadaşları da trenleri ve arabaları denizin altından geçirerek ecdadının yolunda olduğunu gösterdi." dedi.

Yıldırım, 130 yıllık hayali gerçeğe dönüştürerek Ovit Tüneli'ni açacaklarını, 20 Aralık'ta ise Avrasya Tüneli'nin hizmete alınacağını belirterek, Çanakkale'ye dünyanın kule açıklığı en geniş köprüsünü yaptıklarını söyledi.

AK Parti'liler olarak siyaseti ülkeye ve millete canla başla hizmet olarak gördüklerini vurgulayan Başbakan Yıldırım, "Onun içindir ki AK Parti'nin milletimizin hissiyatının ve beklentilerinin tezahürü olan değişim anlayışını devamlı gerekli görüyoruz. Bu nedenle vesayet anayasasını değiştireceğiz." dedi.

- "Değişim iradesinin tek adresi AK Parti'dir"

Anayasa yapımına ilişkin daha önce kurulan komisyona ve yapılan çalışmalara ilişkin de bilgi veren Yıldırım, anayasa yapımındaki samimiyet ve kararlılıklarının devam ettiğini söyledi. Başbakan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Hazırlıklarımızda sona gelmiş bulunuyoruz. Önümüzdeki günlerde anayasa değişikliği konusunu Gazi Meclise getirmiş olacağız. Diğer siyasi partilerle ortak bir mutabakat zemini aramayı da sürdüreceğiz. Ondan sonra karar her zaman olduğu gibi aziz milletimizindir. Milletimiz, 3 Kasım 2002'de en gür şekilde söylediği sözün bugün de arkasındadır. Milletimiz o gün 'değişim' diyordu, bugün de yine 'değişim' diyor ancak bugüne kadar Türkiye'ye değişim umudu verememiş olanlar, o günden bugüne ne kendilerini ne söylemlerini değiştirebildiler. Milletimizin değişim taleplerinin yankı bulduğu yegane adres, bugün çok daha güçlenmiş olarak yine bu çatıdır, AK Parti teşkilatıdır. Çünkü geçen 14 yılda bütün Türkiye gördü ki değişim iradesinin tek adresi AK Parti'dir. Bugün milletin değişim talebine karşı çıkanlar, maalesef eski tas eski hamam yola devam ediyorlar."

Kararı milletin vereceğine dikkati çeken Yıldırım, şöyle devam etti:

"Milletin Türkiye'nin artık vakit kaybetmesine tahammülü yoktur. Bu büyük ülke artık çelişkilerle dolu vesayet anayasasıyla yoluna devam edemez. İkide bir tıkanan sistem arızalarıyla ister istemez kriz üreten yönetim yapısının değişmesini, işleyen, çare üreten bir sisteme geçilmesini millet istiyor. Milletimiz 15 Temmuz'da en açık şekilde demokrasiden asla ve asla vazgeçilemeyeceğini göstermiştir. Bizim hedefimiz de demokrasiyi verimli, etkin bir şekilde işletecek hükümet sistemini hayata geçirmektir. İnşallah bu hayırlı kararları almak ve bu tarihi adımları atmak da bizlere nasip olacak, bu güzel kadrolara nasip olacak."

- "Menzile emin adımlarla ulaşacağız"

Türkiye'nin 14 yıldır bütün olumsuz şartlara rağmen kaya gibi sağlam durduğunu ifade eden Yıldırım, bugün de istikrarı ve güveni koruyarak aynı kararlılıkla milletle birlikte hedeflere emin adımlarla yürüdüklerini vurguladı.

Türkiye aleyhine yürütülen kampanyaları ve çatlak sesleri boşa çıkarttıklarını, boşa çıkartmaya da devam edeceklerini söyleyen Başbakan Yıldırım, her şeyi samimi şekilde milletle konuşacaklarını ve kirli oyunların hepsini bozacaklarını bildirdi. Başbakan Yıldırım, karanlık tezgahları yıkarak, kirli oyunları bozarak, şer organizasyonlarını çökerterek bugünlere geldiklerine dikkati çekti.

Yıldırım, cesaret, kararlılık, samimiyet sayesinde Türk milletinin takdirine mazhar olduklarının altını çizen Yıldırım, kimseden çekinmediklerini, kimsenin önünde eğilmediklerini dile getirdi.

Kapalı kapılar ardında iş çevirmediklerine de değinen Başbakan Yıldırım, "Millete ne dediysek onu yaptık, millet ne dediyse onu hayata geçirdik. Aynı şekilde yolumuza devam edeceğiz. Hazreti Mevlana'nın dediği gibi bulanmadan, donmadan, akacak, menzile emin adımlarla ulaşacağız." dedi.

(Bitti)


Kaynak: Anadolu Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.