Başbakan, Dünya Turizm Forumu'nda konuştu

Dünya Turizm Forumu'na katılan Başbakan Binali Yıldırım önemli açıklamalarda bulundu.

Başbakan, Dünya Turizm Forumu'nda konuştu

İstanbul Kongre Merkezi'nde konuşan Başbakan Binali Yıldırım'ın konuşmasından öne çıkan detaylar şöyle:

Bu yılki toplantıda 3 bini aşan dünyanın değişik yerlerinden katılımcı olmak üzere, toplam 11 bin civarında misafiri ağırlıyoruz. Buraya Asya'dan Afrika'dan Arap Yarımadası'ndan, Kafkaslar'dan, Orta Doğu'dan dünyanın dört bir yanından gelen misafirlerimiz var. Gördüğünüz gibi dünyanın bütün renkleri bir arada İstanbul'da. Bugün küresel turizmi geleceği konuşacağız. 

Bugün eşsiz tarihi, dünya kültür mirasının en seçkin örneklerine sahip İstanbul'da ağırlıyoruz. Kendinden en çok söz ettiren şehirlerin başında İstanbul geliyor. Kültürüyle, ticarisiyle, insanlarıyla İstanbul gerçekten açık hava müzesi. Bu mübarek şehir insanların barış içinde bir arada yaşadığı asırların zengin izlerini yaşatıyor. 

Turizm dünyanın belli başlı endüstrilerinden birisi olma yolunda hızla ilerliyor. 90'lı yıllardan bu yana olan gelişmeleri görüyoruz. Turizm sektörü hizmet sektörü arasında birinci sıraya yükselmiş durumda. 1980 yılında, yabancı ülkelere turistik amaçla seyahet eden toplam ziyaretçi sayısı 260 milyon civarında, bugün bu sayı 1 milyar 200 milyona ulaştı yani dünya nüfusunun  beşte biri demek. Öngörülen turist sayısı 1,8 milyar. Dünya ülkeleri olarak bu gelişime ayak uydurmak , gerekli tedbirleri almak mecburiyetindeyiz.

Dünya Turizm Forumu ve benzer organizasyonların çok önemli bir yere sahip olduğunu belirtmek isterim. Bugün ve devam eden günlerde 5 ayrı salonda, eş zamanlı paneller yapılacak 100'e yakın konuşmacı teklfilerini paylaşacak. Formlar kapsamında bir de ödüllendirme kısmı var. Marifet, iltifata tabiidir. Alıcısı olmayan mal zaiidir.

Turizm farklı coğrafyalar farklı kültürler arasındaki iletişimi arttıyor. Bu anlamda kürsel barışa kardeşliğe katkı sağlıyor. Kişi bilmedğine düşmandır. İnsanlar bir araya gelirse, kardeş olursa kavga olmaz, anlaşmazlık olmaz. Siz daha önce gittiğiniz bir ülke hakkında karar almak isterseniz önce o ülkeyi ve o ülkedeki anıları canlandırırsınız. Turizm barış için çok önemli bir sektördür. Bu anlamda çaba gösterenleri gönüllü barış elçisi olarak kabul ediyorum.

Türkiye'de turizm sektörü büyümeye devam ediyor. Sadece birkaç rakamı sizlerle paylaşmak istiyorum. 2002 yılında Türkiye'ye gelen toplam turist sayısı 13 milyon civarında ve geçtiğimiz önceki yılda bu sayı 40 mikyona yaklaştı. Turizm gelirleri 12 milyar dolardan 30 milyar doların üzerine çıktı. 2002'den beri Türkiye'de iş başındayız. AK Parti hükümeti olarak 15 yıllık bir süre içerisinde kendi performansımızı kıyaslama imkanına sahibiz.

Uluslararası ilişkilerin pekişmesine farklı toplumlar arasında dostlukların kurulmasına önemli bir araçtır turizm. Elbette her ülke gibi Türkiye'de turizmin ekonomik imkanlarından yararlanmak ister. Eserlermizi yenilemeye korumaya çok büyük önem veriyoruz. Ülkemizde tarihin korunması ve resterasyon büyük önem ifade ediyor. 15 yıl içerisinde 5 bin eseri ihya ettik ve bugüne getiridk. 2002'de müze sayısı 198'di bugün 202'ye ulaştı.

2007 UNESCO tarafından Mevlana yılı olarak kabul edilmişti. İstanbul 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti ilan edildi, 2013'de Akdeniz oyunlarını Merkez'de gerçekleştirdik, birçok etkinliklere ev sahipiliği yaptık. Botanik EXPO 2016'yı Antalya'da gerçekleştirdik. G20 zirvesini gerçekleştirdik. İstanbul 2015 yılında ev sahipliği yaptığı 148 kongre ile turizmde dünyanın önden gelen şehri haline geldi.

Ulaşımı kolaylaştırmak için birçok dev proje gerçekleşirdik. 15 yılda 980 bin kilometre kare, 6 bin yüz kilometre bölünmüş yolu 23 bin kilometreye çıkartarak 3 kat arttırdık. Hava alanı sayılarımızı arttırdık. Dünyanın en büyük havalimanını 2018 yılında seneye bu vakitte açmış olacağız.

Havacılık'da yurt içinde seyahet eden insan sayısı 8 milyon. Dünyanın en büyük havalimanın kapasitesi 150 milyonun anlamı nedir derseniz, bugün dünyadaki en büyük havalimabnın kapasitesinden 60 milyon daha büyük kapasitemiz var.

70'li yıllarda havacılığın merkezi Amerikaydı, 90'lı yıllarda Avrupa oldu. Artık dünyada havacılığın merkezi Türkiye'ye kayıyor. Bir zamanlar İpek yoluyla doğudan batıya göç vardı. İster doğuya gidin ister batıya gidin Anadolu'dan geçeceksiniz.

8 bin 484 km sahil şeritimiz var. Her biri birbirinden güzel. 140 olan mavi bayrak sayısını 44 seviyesine çıkardık. Mega yat inşaatında dünya sipariş sıralamasında üçüncü sıradayız. Başta İstanbul olmak üzere bütün şehirlerimiz gelişmek üzere. Her biri farklı özellikleriyle anılıyor. Yavuz Sultan Selim Köprüsü, üzerinde demiryolu olan dünyanın en geniş köprüsüdür.Avrasya Tüneli dünyada bir numra iki kıtayı denizin altından birleştiren, Topkapı Sarayı'yla Haydarpaşa'yı 3 dakikada buluşturuyor. Şimdi sırada dünyanın en uzun köprüsümü yapmak var. İlk kazmayı 18 Mart'ta vuruyoruz. Çanakkale Köprüsü düşmana geçilmezdi artık herkes için geçilir hale gelecek.

İmkanlarımızı tanka topa, tüfeğe değil, çocukların aydınlık geleceğine ayırmamız lazım. Bize miras kalan bu dünyayı ykıp yok etmek değil gelecek nesillere aktarma arzumuz var. Hergün bir yere göç etmek değil hergün bir yere konmak ne güzel demiştir Mevlana. Dün Bosna'yı bombalayan zihniyet bugün Halep'i bombardıma tutuyor.

Yarınlarımızı emanet edeceğimiz çocuklarımıza daha güzel bir dünya bırakmak için daha çok çalışacağız. Şiddete karşı insanlığı, evrenselliği savunmak hepimizin borcudur. Korkmadan korkutmadan ön yargısız bir şekilde birbirmizi anlamalıyız. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.