Başbakan iftar programında konuştu

Başbakan Yıldırım Dolmabahçe'deki iftarda konuştu. Konuşmada Katar Krizinden, THY'ye bir çok konuya değindi.

Başbakan iftar programında konuştu

Başbakan Yıldırım, iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldiği iftarda konuştu.

Başbakan Yıldırım'dan öne çıkan açıklamalar;

Türkiye terörle gerçek anlamda mücadele ediyor, mücadele ediyormuş gibi yapmıyor. Dünyanın hiç bir yerinde 3 ayrı terör örgütü ile mücadele eden başka bir ülke yok. Aynı şekilde Sincar ve Kuzey Suriye'de PKK'nın kuzenleri türedi YPG, PYD gibi değişik kılık ve isimlerde ama aynı aileden terör örgütleri şimdi orada başımıız ağrıtmaya çılışıyor onlara da el aman verdirmiyoruz verdirmeyeceğiz.

TERÖRLE MÜCADELEDE TAKTİK DEĞİŞTİRDİK

Daha önce terörle mücadele savunma konseptine göre yapılıyordu. Şu anda geçtiğimiz ağustos ayından bu yana onu terk edip taarruz moduna geçtik.

TERÖR KORİDORUNA ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ. 

Şu anda yurdun her köşesinde her noktasında polisimiz askerimiz korucumuz gece gündüz demeden yıllarca yuvalandıkları o mağaraları ele geçiriyorlar ve o bölgeleri güvenli hale getiriyorlar.  Güney sınırımız boyunca bir terör koridoru oluşturma gayretleri var. Buna katiyen izin vermeyeceğiz. 

KATAR'A YAPILANLAR DOĞRU DEĞİLDİR

Bölgemizdeki sorunlar sona ersin diye Suriye'de Irak'ta gayret gösterirken maalesef yeni bir sorun alanı ile karşı karşıyayız. Son günlerde Katar'a başlatılan yaptırım kararının doğru olmadığını daha önce Cumhurbaşkanımız da hükümetimiz de dile getirmişti.  Bizim barış içerisinde kardeşçe yaşamak mecburiyetimiz var. Bölgenin daha fazla karışması gerilimin yükselmesi için fırsat kollayanların umutlarını boşa çıkarmalıyız. 

YENİ SORUN BÖLGE İLE SINIRLI KALMAZ 

Krizin derinleşmemesi için Türkiye olarak başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere çok ciddi bir mesai harcıyoruz. Diplomatik alanda muhataplarımızla görüşmeleri yapıyoruz ve tarafları sükunute davet ediyoruz mübarek ayda yine Müslüman ülkelerin kendi aralarında böyle bir çatışmaya girmemeleri için azami gayreti gösteriyoruz. Burada oluşabilecek yeni bir sorun alanı sadece bölge ile sınırlı kalmaz.

HALKIMIZ TÜM GİRİŞİMLERİ BOŞA ÇIKARTTI 

15 Temmuz olmasına rağmen ekonomimizin temelleri sağlam olduğu için ne oldu Cuma günü darbe girişimi oldu Pazartesi günü Türkiye'de hayat çökecek bankalar açılmayacak finansal işlemler yapılmayacak adeta ekonomik hayat duracak bu öngörüler vardı. Ne oldu, bunların hiç birisi olmadı bütün iş alemimiz normal hayatına dönerken aynı zamanda 29 gün boyunca da meydanları  terketmedi demokrasi nöbetlerini tutmaya devam etti. Burada sizlerin emeği çok büyük. Siz o gün herhangi bir çağrı gelmeden piyasalarda bir bozulma olmasın diye 1 hafta içerisinde 11 milyar doları sisteme dahil ettiniz ve piyasalar bu terör girişiminin olağanüstü  durumu hemen defolmasını sağladınız. Ben de ülkem ve millletim adına tekrar teşekkür ediyorum sizlere.

İŞLETMELERİMİZE BÜYÜK MEBLAĞDA KREDİ HACMİ OLUŞTURDUK 

8 Aralık'ta hükümetimiz çok kapsamlı bir tedbir paketi açıkladı. Bir çok unsur vardı burada. Bir yandan yurt içindeki devlete olan yükümlülüklerin bir kısmı ertelendi bir kısmı yeniden yapılandırıldı. Bir kısmında dövizden Türk Lirası'na geçiş yapıldı. Yetmedi biraz daha adımlar attık ve KOBİ'lere büyük işletmelere hareketlilik getirecek nakit sıkıntısını ortadan kaldıracak uzun vadeli tedbirler aldık. Kobilere belirli bankaların katılımı ile bir kredi hacmi oluşturduk.

BU TESADÜF DEĞİLDİR 

Allah'ın izniyle önümüz açıktır. Bizi dünyanın en büyük havalimanını yapma projemiz bir tesadüf değildir bir fantezi değildir. Dünyanın geleceğinin ne yönde gideceğini hesap edip ona göre atılmış bir adımdır.  

SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR FİNANSAL YAPIYI OLUŞTURACAĞIZ

Bütün bu kredilerle piyasaya verdiğimiz para 200 milyar lira sektöre para aktardık. Niye işsizlik olmasın üretim devam etsin ihracat artsın ekonomimiz hiç bir olumsuzluk yaşamasın diye. Siz bankaları düşünmeyin. Bankalar her zaman tuzu kurudur. Onların da karı artıyor. Burası bir dost meclisi her şeyi güzel konuşalım. Paraları verdik tamam sizlerin sorunu çözüldü bankalar da yeni nakde ihtiyaçları var. Yeni nakdi nasıl sağlayacaklar ya mevduat faizlerini arttıracaklar ya da dışardan ilave kaynak bulacaklar. Bu attığımız birinci adımdı ikinci adım da biz mevduat faizlerinin artmasını istemiyoruz. Bu ağır bir yükümlülük.  Şimdi bizi izlemeye devam edin ikinci adımımız maliyetleri aşağı çekecek sürdürülebilir bir finansal yapıyı oluşturacağız. 

HIZ YOLDA FELAKET EKONOMİDE BEREKETTİR 

Sadece bir sektöre dayalı büyüme riskli. Bunlarla ilgili de tedbirlerimizi alıyoruz.  Elimizde araçlar var ne yapacağımızı biliyoruz siz önünüze bakın hız kesmeden devam edin. Yolda hız felakettir ekonomide hız berekettir.

BÜYÜME HEDEFİMİZİ TUTTURMAK ZORUNDAYIZ EN AZ 5 

2016 sonundan bu yana ihracat artmaya devam ediyor. Bu yılın hedefi 160 milyar dolardı. Ticaretimiz ihracatımızın rakamının büyümesi önemli ama o rakamdan elde ne kalıyor ona da bakmamız lazım. Aldık sattık hesaba baktık el elde baş başta bu olmaz. Geçen yıl ihracatımız büyümeye eksi katkı sağladı. 4,2 büyüme hedefimiz var ve biz bunun üzerine çıkacağız. En az 5. 

Sivrilip dünyada fark edilinceye kadar biz sizi destekleyeceğiz. Siz de çalışıp çabalayacaksınız ondan sonra arkanızdaki milyonların beklentilerini gerçeğe dönüştüreceksiniz. Dünya, gelişmiş ülkeler böyle yapıyor. Bu bizim icadımız değil.

UÇAK ARIZA YAPINCA ÇİN'DE KALDIK DÖNEMEDİK 

THY ben göreve başladığımda zarar eden dışarda 60 ülkeye uçuş yapabilen 55 uçağı olan ne içerde ne dışarda beklenen faydayı sağlamayan 50 yıllık bir kuruluş. Bu böyle yürümez dedik. Niye Çin'e bir resmi ziyarete gittim döneceğiz uçak arızalı gidemiyoruz. Niye yok bir yerinde arıza var ama yapamayız. Genel müdürlüğe yazı yazacağız parça alınacak bize gönderilecek yapıp öyle gideceğiz. Ama mevzuat böyle dediler. Hemen ülkeye döner dönmez dedim sayın Başbakanım burayı devletin kısıtlamalarından kaldırmamız lazım. O günkü yöneticiler telaşlandılar Başbakan'a gelip bu bakan bizi batırmayı kafaya koymuş dediler. Bakın bugün 280 noktaya uçan bir havayolu şirketiyiz. Yurt içindeki yurt dışındaki yolcu sayımız 24 milyondu şu anda 90 milyonu geçtik.

DÜNYADAKİ SIRALAMADA 2. SIRAYA YÜKSELDİK 

Lojistik desteği olmayan bir liman nasıl çalıştırılacak? Aslında modern limanlar artık karada kuruluyor. Limanı kuruyorsun demiryolu ile bağlantıyı yapıyorsun denizden gemilere veriyorsun gidiyor. Dünya buraya gidiyor. Zeytin alanlarını yok etmek.  Zeytin varlığımızı azaltmak diye bir şey yok. öyle olsaydı 15 senelik sonuç ortada. Biz AK Parti olarak iktidara geldiğimizde zeytin varlığı 100 milyon ağaç bugün 172 milyon ağaç var. Yüzde 72 artmış. Şu anda zeytincilikte dünyanın ikinci ülkesiyiz.  

 İŞ DÜNYASINA KIRGINLIĞIMIZ VAR 

Bizim size bir kırgınlığımız var. Biz bu gayreti gösterirken sizden beklediğimiz çıkıp bunu savunmanız. Sanayimiz için üretimimiz için ülkemiz için yapıyoruz. Çevre hepimizin, çevreyi gözümüz gibi korumak hepimizin görevi. Ama çevre adı altında ülkemizin gerçek ihtiyacını görmemek gereken tedbirleri almamak da çok daha büyük kayıplara sebep oluyor.

 GEZİ BU OLAYLARIN BİR SONUCUDUR 

 Son zamanlarda çevreyi ülkelerin hızını kesmek yapılması gereken işleri engellemek için kullanan bir küresel yapı var. Bu yapıya aldanmayalım. Gezi bunların bir sonucudur. Gezi olaylarının aynısı Meksika, Brezilya, Şili'de oldu. Oradakiler paraları çarçur etmeyin yol yapın dediler iş aş olacak yerler yapın dediler. Bizde ne oldu, köprü yapmayın yol yapmayın havalimanı yapmayın. Ne oldu gerçek amacın çevre olmadığı gerçek amacın Türkiye'nin rekabet gücünü geciktirmek olduğunu hep birlikte gördük.   Orada Cumhurbaşkanımız birlik beraberlik dayanışma ruhunu korumasaydık Türkiye şimdi bambaşka bir yerdeydi.

CUMHURBAŞKANI KAÇ DEFA UYARDI BENİ 

Yüzde 50+1 oy almak için Türkiye'nin her köşesinden destek almanız lazım. Bölücülük artık piyasa yapmayacak. Tek devlet tek millet tek bayrak tek vatan. Cumhurbaşkanımız hep söylüyor sıralamayı karıştırıyorsun diye. Şimdi doğrusunu söyleyelim tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. MB Merkez Bankası, VD Vergi dairesi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.