Başbakan Trabzon'da konuştu; "MHP ile beraber başkanlık sistemini getireceğiz"

Başbakan Binali Yıldırım, Trabzon'da yaptığı konuşmada "MHP'yle beraber inşallah anayasa yapacağız" dedi.

Başbakan Trabzon'da konuştu; "MHP ile beraber başkanlık sistemini getireceğiz"

Başbakan Binali Yıldırım, “IŞİD’den El Nusra’ya, PKK’dan FETÖ’ye tüm terör örgütlerine yardım eden AKP’dir” ifadesini kullanan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na cevap verdi. Yıldırım, “Allah yardım etsin, ağzından çıkanı kulağı duymuyor. Türkiye’de terörün her türlüsüyle amansız mücadele eden kim? AK Parti... O terör örgütlerine hem avukatlık hem hâkimlik yapmak isteyen kim? Millet biliyor. Bir oraya koşuyor, bir oraya koşuyorlar. Neymiş, tutuklamalar varmış. Darbecilere sahip çıkmak ana muhalefet partisinin işi midir?” diye konuştu.

Yıldırım, aralarında eş başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da bulunduğu HDP milletvekillerinin tutuklanmasıyla ilgili olarak “Mahkeme çağırıyor, gel ifade ver. Geldin mi, ifade verdin mi, dersini aldın mı? Alacaksın. Burası hukuk devleti, Türkiye Cumhuriyeti. Burada terörün borusu ötmez, burada milletin borusu öter” dedi. Trabzon’da konuşann Yıldırım’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Darbecilerin önüne göğsünü siper ederek ülkeyi karanlıktan kurtaran bu aziz milletin önünde ancak şapka çıkarılır. 246 yiğidimizi şehit ettiler. 2194 vatandaşımızı gazi ettiler. Bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum, bütün gazilerimize hayırlı ömürler diliyorum.

Bu şehitlerimiz arasında Trabzonlu Sedat Kaplan, Samet Uslu kardeşlerimiz de vardı. Onlara da Allah'tan rahmet diliyorum. 15 Temmuz bu necip milletin yeniden dirilişi, yeniden yükselişidir. Bugün 79 milyon vatan evladı ayrı gayrı olmadan bir olmuş, beraber olmuş ve birlikte Türkiye olmuştur. Demokrasi nöbeti devam ederken, külliyedeki meydanda bir yazı dikkatimi çekti. O yazıda diyordu ki; ‘Dik dur reis, horon yeni başlıyor.’
O gün bayrak yere düşmedi, ezanlar susmadı. Millet ayakta, alçaklar toprakta. İşte böyle bir Türkiye var. Bu ülkeyle ne kadar gurur duysak yeridir değerli kardeşlerim. (“Asın onları, hainleri idam edin” sesleri) Bir yandan FETÖ'yle, bir yandan BETO'yla amansız bir mücadele veriyoruz. Vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü için canla başla çalışıyoruz. Devletin bekası için sizin uşağınızı da İçişleri Bakanı yaptık. Gece gündüz demeden memleketin her köşesinde hangi yuvada, hangi mağarada, hangi delikte bir terörist varsa hepsi yok oluncaya kadar bu mücadele devam edecek.

Ne kadar da sevenleri varmış. Bütün Avrupa ülkelerinden “Aman o adamlara dokunmayın.” Kardeşim neye dokunmayacaksın? Mahkeme çağırıyor, gel ifade ver. Geldin mi, ifade verdin mi, dersini aldın mı? Alacaksın. Burası hukuk devleti, Türkiye Cumhuriyeti. Burada terörün borusu ötmez, burada milletin borusu öter. Bize hukuk dersi vermeye çalışan Batılı dostlarımız, önce meclislerinin duvarlarındaki teröristlerin fotoğraflarını indirsinler.
“Türkiye kendi kararını kendi verir. Ana muhalefet partisi genel başkanı çıkmış birtakım laflar ediyor. İnsan dinleyince kanı donuyor.
FETÖ’yü ülkenin başına bela eden AK Parti’dir. Ülkenin ana muhalefet partisi lideri… Allah yardım etsin, ağzından çıkanı kulağı duymuyor. Türkiye’de terörün her türlüsüyle amansız mücadele eden kim? AK Parti… O terör örgütlerine hem avukatlık hem hâkimlik yapmak isteyen kim? Millet biliyor. Bir oraya koşuyor, bir oraya koşuyorlar. Neymiş, tutuklamalar varmış. Darbecilere sahip çıkmak ana muhalefet partisinin işi midir?

'MHP İLE BERABER BAŞKANLIK SİSTEMİNİ GETİRECEĞİZ'
MHP'yle beraber inşallah anayasa yapacağız. Başkanlık sistemini getireceğiz. Meclis'e getireceğiz. Meclis'ten sonra iş bitmiyor. Sahibine getireceğiz. Sahibi kim? Sizsiniz. Millete gelen iş yolda kalmaz. Bunu gördük”

BAŞBAKAN YILDIRIM STK TEMSİLCİLERİ İLE BULUŞTU
Başbakan Binali Yıldırım, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nde sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya geldi. Burada konuşan Başbakan Yıldırım, 15 Temmuz’da milletin hem darbecilere darbeyi vurduğunu, hem de ekonomiye gereken katkıyı sağladığını belirterek, “Darbenin olduğu günün sonrasında vatandaş 2.5 milyar doları bozdurdu, bankalara verdi. Ne olur ne olmaz, ihtiyaç olur diye. Takip eden bir ay içerisinde 12 milyar dolar parayı eliyle götürdü bozdurdu ve bankaya yatırdı. Böyle millet nerde var? Geçmiş dönemde de darbe girişimleri oldu. O zamanki yöneticiler şapkalarını alıp gittiler. Ama onların hesabı yine aynı olacaktı. Biz darbe yapacağız, onlar ceketlerini alıp gidecekler. Ama yanlış hesap ettiler. Ne dedik; biz kefenimizi giyerek bu yola çıktık. Üzerimizden geçmeden bu milleti, bu emaneti alamazsınız. Ceketini alıp şapkasını alıp gidenlerden olmadık. Bu darbecilere darbeyi vuran aziz millete şapka çıkaranlardan olduk. Bu millete şapka çıkardık” dedi. 

'CHP İKTİDARA GELEMEDİĞİ İÇİN KONUŞMADA UZMAN'
CHP’ye yönelik eleştirilerde bulunan başbakan Binali Yıldırım, ana muhalefet partisinin bir süredir Yenikapı ruhunu terk ettiğini belirterek şunları söyledi: 
“Varsa yoksa AK Parti’nin işleri. AK Parti ne yapıyor? AK Parti’nin, hükümetin yaptığı iş orada. Ovit Dağı'na tünel, boğazın altında araçlar için tünel yapıyor. Dünyanın en büyük havalimanını yapıyor. Osmangazi, Yavuz Sultan Selim köprülerini yapıyor. Zigana’ya Ovit’ten daha uzun tünel yapıyor. Cankurtaran’da, Ilgaz’da tünel yapıyor. 600 kilometreden fazla devam eden tünel işi var. Hızlı trenler yapıyor. Havalimanını halkın yolu yapıyor. Rize’ye denizin ortasına havalimanı yapıyor. Size laf yetiştirecek vaktimiz yok ki. Herkesin o uzmanlığı var. CHP iktidara gelemediği için konuşmada uzman. Biz çalışmada uzmanız. Biz çalışa çalışa millete hizmet ediyoruz, onlar konuşa konuşa milletin kafasını yoruyor. Az laf, çok iş. Laf üstüne taş değil, taş üstüne taş koyacaksın. Bu memlekette taş üstüne taş koyan herkesin başımız gözümüz üstünde yeri var. Bizim için siyaset hizmettir. Hizmete vesile olmazsan vatandaşın sevinci, güveni, olmazsa o hizmet varsın olmasın. İnsanı yücelt ki; devlet yücelsin. 600 yıl ecdat bunu söylemiş. Boşuna söylememiş. Değişik kıtada değişik kültürdeki insanları kardeş yapmış. Herkes beraber barış içinde yaşamış. Türkiye’nin yarını, bugünde daha güzel olacak. Ne terör, ne uluslararası tezgahlar Türkiye’nin önünü kesemeyecek. İlk günden itibaren siyasi ve ekonomik istikrarı gözümüz gibi korumayı temel önceliğimiz gördük. Başardıklarımızla asla yetinmeyeceğiz. Hep daha iyisini gerçekleştirmek için çalışacağız. Kimse boş hayal görmesin. Bugüne kadar ne yaptığımızı görmek istiyorlarsa her şey ortada. Onların hayal edemediklerini, hayallerinin erişemediği her şeyi gerçeğe dönüştürdük. Bizim derdimiz Türkiye’nin bugüne değil, aynı zamanda geleceğidir.” 

KOBİ’LERE DESTEK MÜJDESİ
Asgari ücreti 2016 yılı başında bin 300 lira olarak belirlemelerinden dolayı işverenlere prim ve vergi desteği vermeye başladıklarını hatırlatan Başbakan Binali Yıldırım, “Şimdi işverenler ve esnaflar merak ediyor. Bu destek ne olacak? İşverenlerin yüklerini hafifletmek için bir yıllığına destek vermiştik. Rize’den tüm Türkiye’de KOBİ’lere müjde vermek istiyorum. 2017 yılı boyunca da bu destekler devam edecek. Vatandaş 15 Temmuz’da bizim yanımızdaydı, biz de vatandaşın yanında olacağız. Bu destek 7.5 milyar tutuyor. Helal olsun. 15 Temmuz başarılı olsaydı, bunları konuşabilecek miydik? Milletten gelen millete gidecek. Bizim işimiz milletin derleyip topladığını adil şekilde ülkenin ihtiyacı olan yerlere tahsis etmektir. Sizin emanetinize hıyanetlik yapmamak, sahip çıkmaktır” dedi.

'FETÖ’CÜLERİN AVUKATLIĞINI YAPACAĞINA MİLLETİN NE DEDİĞİNE BAK'
Türkiye’nin geçmişte yaşadığı sıkıntıları yaşamaması için üzerindeki bütün ağırlıklardan kurtulması ve sistemdeki sıkıntı ve arızaların giderilmesi gerektiğini ifade eden Başbakan Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir Rize ziyareti sırasında, ‘Cumhurbaşkanı halk tarafından seçilmesi ile ortaya çıkan fiili durum mevcut anayasayla uyuşmuyor. Bunun mutlaka düzeltilmesi gerekir’ yönündeki ifadelerini hatırlatarak konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Bu sözler üzerine, ‘Ne demek fiili durum, anayasaya uymuyor’ diyerek kıyamet kopardılar. Siz değil misiniz Cumhurbaşkanını seçtirmeyen. 2007 yılında 367 icadını yapan siz değil misiniz? Bizde gittik vatandaşa, ‘Bize Cumhurbaşkanı seçtirmediler, size geldik’ dedik. Referandum yaptık ve milletin Cumhurbaşkanını seçmesi kuralı geldi. Hal böyle olunca Cumhurbaşkanı artık siyasi sorumluluğa sahip. Bütün yaptığı işlerden dolayı, en azından vatandaşa karşı sorumluğu var. Süre bitiminde ne diyecek vatandaşa, ne mazereti olacak? İşte anayasa öyleydi, böyleydi. En büyük gücü veren millettir. Anayasa’yı da millet yapar. Anayasa milletin üzerinde değildir. En üstün irade millet iradesidir. Şunu bir de CHP’ye anlatabilsek her şey düzelecek. Her şeye sığınıyor da millet iradesine gelince nutku tutuluyor. FETÖ’cülerin avukatlığını yapacağına milletin ne dediğine bak. Onlar yapacaklarını yaptılar. Karşılığını mahkemelerde görüyorlar. Sana ne. Şimdi bu işi de halledeceğiz. Anayasa’da gerekli değişiklikleri yapmak için teklifimizi kısa sürede Meclis'e getireceğiz. Meclis'in taktirine sunacağız. Meclisimiz gerekli görüşmeleri yapıp oradan da sizin önünüzde getireceğiz. Siz de her zaman olduğu gibi bu işi halledeceksiniz. Vekillerin halledemediği işi asıllar halleder, millet halleder. Biz partilere, ‘yeter ki biz vekiller olarak bu sorunu milletin önüne götürelim, hiç değilse bunun için gelin görevinizi yapın’ diyoruz. Meclis'te bu değişikliğe katkı sağlayın. Başka bir şey istemiyoruz. Son kararı millet verecek. Biz millet adına nasıl karar verebiliriz? Milletin verdiği kararda başımızın gözümüzün üstünde yeri vardır. İnşallah Türkiye’nin gündemini meşgule eden bu meseleyi de kısa sürede gündemden çıkaracağız.“

'ONE MINUTE VAR, BİR DE TWO MINUTE VAR'
20 Aralık tarihinden boğazın altından ikinci bir yol açacaklarını hatırlatan Başbakan Binali Yıldırım, “Boğazın 106 metre derinliğinde Avrasya tüneli. Gidiş geliş 2 dakika. Biliyorsunuz bir one minute var. Bir de two minute var. One minute’u Recep Tayyip Erdoğan söyledi. Two minute’u da İstanbul’da yine Recep Tayyip Erdoğan ve onun tayfaları söylüyor” dedi.
Salondan bir kişinin şehir hastanelerinin durumunu sorması üzerine Başbakan Yıldırım, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ı göstererek, “Hastanelerin patronu burada” dedi ve şunları söyledi:
“Polis istiyorsan Süleyman Bey'e, yol tünel istiyorsan Ahmet Bey'e, esnafa kredi istiyorsan Faruk Bey'e, gençlik, spor, gezme, tozma istiyorsan Çağatay Kılıç’a başvur. Hizmet istiyorsan burada. Vakıf, hayır hasenat istiyorsan Veysi Kaynak. Hemen kaynak ol. Onun ticaretle işi yok. Onun işi vakıf, garip gureba, mülteci. Kimsesizlerin sesi, sessiz yığınların sesi Recep Tayyip Erdoğan.”
Başbakan Binali Yıldırım’ın bu sözleri salonda uzun süre gülüşmelere neden oldu. Başbakan ve beraberindekiler bu konuşma sonrasında salondan ayrıldı. Helikopterle Trabzon’a gelen Başbakan Binali Yıldırım ve bakanlar, saat 19.50 sıralarında Başbakanlığa ait uçakla Ankara’ya hareket etti.


Kaynak: Anadolu Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.