Başbakan Yıldırım'dan önemli 16 Nisan mesajları

Ankara'nın farklı ilçelerinde vatandaşlarla buluşan Başbakan Yıldırım,"Bu ülkeyi bölmeye çalışan, eyaletlere ayırmaya çalışan kim olursa olsun karşısında 80 milyon vatan evladını bulur." dedi.

Başbakan Yıldırım'dan önemli 16 Nisan mesajları

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Yıldırım, Altındağ, Keçiören ve Etimesgut'ta vatandaşlara hitap etti. 

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye'de daha önce de anayasa değişiklikleri olduğunu belirterek, "Bu kadar gündem olmadı, bu kadar konuşulmadı ama bunun bir özelliği var, çünkü 15 Temmuz'u yaşadı bu millet, 15 Temmuz'da bedel ödedik, bedel." dedi.

Başbakan Yıldırım,  Altındağ ilçesinde Siteler esnafını ziyaretinin ardından, cuma namazını Siteler Merkez Cami'sinde kıldı.

Daha sonra Siteler Kavaklar Meydanı'nda halka hitap eden Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını iletti.

16 Nisan Pazar günü yapılacak halk oylaması için bütün Anadolu'yu dolaşarak, yapılacak değişikliklere yönelik bilgi verdiklerini, anayasa değişikliğinin ne getireceğini tüm açıklığıyla ve dürüstçe vatandaşlara anlattıklarını belirten Yıldırım, "Herkese anlattık, herkes anladı ama şu ana muhalefet partisinin Genel Başkanı hala anlamamış." diye konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu sabah bir toplantı yaptığını anımsatarak, şunları söyledi:

"17 tane soru soruyor, 17 soruya bakın, belli ki hiç anayasa değişikliğinin kapağını açmamış, okumamış, ne var ne yok hiç bilgisi, ilgisi yok. Benim buradan, Altındağ'dan, Altındağ'ın güzel insanlarının yanından ona bir tavsiyem var. Daha iki günü var, iki gün. Yani bugün, yarın olmadı, sandığa gitmeden önce de, kahvaltıdan önce aç şu değişiklikleri bir oku, öğren. Buna, senin de ihtiyacın var. Değerli kardeşlerim, millete korku salmak, milleti tehdit etmek, "Taksi durakları kapanacak, muhtarlıklar kapanacak, minibüs hatları iptal olunacak, kahvehaneler kapacak, iş yerleri kapanacak, tapuları elinden alınacak." Bunlar ne biçim laflar. İnanıyor musunuz bunlara?"

Başbakan Yıldırım yolda gördüğü öğrencilerle sohbet etti ve fotoğraf çektirdi.

"Niye bu anayasa değişikliği çok konuşuluyor?"

Buradan sonra 4 ilçede daha vatandaşlara sesleneceğini ifade eden Yıldırım, "İnşallah en güzel şekilde pazar günü sandıkları dolduracağız. Altındağ birinci olacak mısınız? Rekor kıracak mısınız?" dedi.

Yıldırım, söz konusu anayasa değişikliğinin neden çok konuşulduğunu ve gündem oluşturduğunu sorarak, sözlerine şöyle devam etti:

"Niye bu anayasa değişikliği çok konuşuluyor? Daha önce de anayasa değişiklikleri oldu. Bu kadar gündem olmadı, bu kadar konuşulmadı ama bunun bir özelliği var, çünkü 15 Temmuz'u yaşadı bu millet, 15 Temmuz'da bedel ödedik, bedel. 249 şehidimiz var, 2 bin 194 gazimiz var. Ülkemizin, milletimizin birliği, beraberliği için gece gündüz demeden, yaz kış demeden her tarafta güvenlik kuvvetlerimiz, polisimiz, jandarmamız, askerimiz, korucumuz, bekçimiz ülkenin birliği ve bütünlüğü için mücadele veriyor, şehitler veriyoruz. Niçin veriyoruz? Şu ay yıldızlı bayrak, inmesin diye veriyoruz. Allah sizden razı olsun. Siz, Ankara'nın yiğit insanları, yiğit Ankaralılar, 15 Temmuz'da 149 şehit verdiniz ama ülkeyi alçaklara teslim etmediniz, bu bayrağı indirmediniz, bu ezanları dindirmediniz. Allah sizden razı olsun."

"İktidarı vesayetten alıyoruz, millete veriyoruz" 

Başbakan Yıldırım, anayasa değişikliğiyle getirilecek şeyin çok açık olduğunu vurgulayarak, "Ne yapıyoruz? İktidarı vesayetten alıyoruz, millete veriyoruz. Siz artık sandıkta ülkeyi kim yönetecek, Meclis'i kim oluşturacak ona karar veriyorsunuz. İşi şansa bırakmıyoruz. Tamam mı?" diye konuştu.

Böylece 5 yıllığına çok güçlü bir iktidarın olacağını anlatan Yıldırım, güçlü bir Meclis ile ülkenin işlerinin tıkır tıkır yürüyeceğini bildirdi.

Başbakan Yıldırım, değerlendirmelerine şöyle devam etti:

"Öyle, engellemeler yok, 28 Şubat'lar yok, 80 darbeleri yok, 17-25 Aralık yok, 15 Temmuz yok. Daima istikrar, daima iktidar, güçlü ekonomi, hızlı iş yapılacak, engellerle vakit kaybetmeyeceğiz. Türkiye bu kadar AK Parti iktidarında 15 yılda çok iş yaptı. Ama bu işleri engellemelere rağmen yaptık. Yolumuzu kestiler, önümüze engeller koydular ama biz millete güvendik, size güvendik, engelleri bir bir aşarak bugünlere geldik elhamdülillah. Şimdi artık bu anayasa değişikliğiyle, demokrasiye, milli iradeye, milletin kararına karşı hiç kimse bir şey yapamayacak. Ülkenin teminatı millet olacak. Milletin konuştuğu yerde herkes susacak. İşte, bunun için pazar günü önemli."

Vatandaşlara 16 Nisan Pazar günü yapılacak halk oylamasında kararlarının ne olduğunu soran Yıldırım, "Evet" cevabı üzerine, "Allah sizden razı olsun. Ankara, Altındağ bu işi bitirmiş. Bu iş, tamam. Sağ olun, var olun, Allah'a emanet olun." diyerek sözlerini tamamladı. 

Öte yandan, diğer programı için halka hitap edeceği Keçiören'e giderken, yolda bir pideciye uğrayan Başbakan Yıldırım, vatandaşlarla pide yedi, fotoğraf çektirdi.

Başbakan Binali Yıldırım Ankara'da konuştu.

Daha sonra Keçiören'de konuşan Binali Yıldırım , "Herkes anladı, vatandaş anladı da şu ana muhalefet partisinin başkanı hala anlamadı. Bu sabah, 17 tane soru sormuş. Soruları sordun, tamam. Sorulara baktık bir kez daha gördük ki bu anayasa değişikliğini okumamış. İki gün daha vakti var, okuyabilir, doğrusunu öğrenebilir. Yalanlarla, dolanlarla bu işler olmuyor." dedi.

Keçiören'in her zaman yüzleri ak ettiğini vurgulayan Yıldırım, Keçiören Metrosu'nu yaptıklarını, metroyu Kızılay'a, daha sonra da Esenboğa Havalimanı'na kadar götüreceklerini, Yavuz Sultan Selim Bulvarı'nı açarak da trafik sıkıntısını çözdüklerini anlattı.


"Yalanlarla, dolanlarla bu işler olmuyor" 

AK Parti olarak çalışıp koşturduklarını, bazılarının da sadece laf yaptığını kaydeden Yıldırım, "İki aydır, yapılacak bu halk oylamasını, anayasa değişikliğinin ne getirdiğini, ne getirmediğini anlatıyoruz. Bir yanda milletin adamı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, diğer yandan biz, bakanlarımız, milletvekillerimiz, bütün teşkilatımız, sivil toplum kuruluşları, kadınlarımız, gençlerimiz hep anlatıyoruz. Herkes anladı, vatandaş anladı da şu ana muhalefet partisinin başkanı hala anlamadı. Bu sabah, 17 tane soru sormuş. Soruları sordun, tamam. Sorulara baktık bir kez daha gördük ki bu anayasa değişikliğini okumamış. İki gün daha vakti var, okuyabilir, doğrusunu öğrenebilir. Yalanlarla, dolanlarla bu işler olmuyor." diye konuştu.

Başbakan Yıldırım, anayasa değişikliğinin ekonominin daha fazla büyümesini sağlayacağını, daha fazla iş, aş ve yatırım getirdiğini, bürokrasiyi azalttığını, işleri hızlandırdığını ifade etti.

Başbakan Yıldırım, miting sonrası vatandaşlarla özçekim yaptı.


"Boşuna mı PKK 'hayır' diye kendini parçalıyor"

Anayasa ile Türkiye'nin daha fazla büyüyeceğini, güçleneceğini anlatan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu anayasa 40 yıldır başımızı ağrıtan terörü, FETÖ'yü, PKK'yı bitiriyor. Boşuna mı PKK 'hayır' diye kendini parçalıyor, boşuna mı Feto her tarafta 'hayır' kampanyası yapıyor. Avrupa'nın ülkeleri boşuna mı bu kampanyada terör örgütleriyle kol kola vererek, propaganda yapıyorlar. Amaçları Türkiye güçlenmesin, Türkiye'de güçlü iktidar olmasın, Türkiye darbelerle, muhtıralarla vakit kaybetsin ama yağma yok. Türkiye, Türk insanı 15 Temmuz'da nasıl bu alçak darbecilere haddini bildirdiyse bu pazar sandıkta bunlara da haddini bildirecektir. Hazır mısınız, sandıkları patlatmaya var mısınız?"

Başbakan Yıldırım, tek devlet, tek bayrak, tek millet, tek vatan için kararlarının "Evet" olduğunu bildirdi.

"Vesayet anayasasını sandığa gömeceğiz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Konyalılarla buluştuğunu, kendisinin Ankara'da, her bir bakan ve milletvekilinin de memleketin bir köşesinde olduğunu aktaran Yıldırım, "Merak etmeyin bundan sonra darbeciler, teröristler, bu milletin düşmanları asla önümüze engel çıkaramayacak, yolumuza çıkamayacaklar. Sizin bu desteğinizle inşallah pazar günü son vesayet anayasasını sandığa gömeceğiz, yolumuza devam edeceğiz." dedi.
Başbakan Yıldırım, konuşmasının ardından kendisine sevgi gösterisinde bulunan vatandaşları selamladı, bazı vatandaşlarla fotoğraf çektirdi.  

Başbakan Binali Yıldırım vatandaşlara seslendi.
 

Başbakan Yıldırım, Altındağ ve Keçiören ilçelerinde gerçekleştirdiği mitinglerin ardından Etimesgut'a geçti. Kendisini bekleyen partililere otobüs üzerinden seslenen Yıldırım, anayasa değişikliği referandumu için 2 gün kaldığını hatırlattı. Anayasa'nın bugüne kadar 18 kez değiştirildiğini söyleyen Başbakan Yıldırım, "Bu anayasa değişikliği, 19'uncu anayasa değişikliği. Artık değiştirilmeyen bir tarafı kalmamış. Yani eski bir model araba gibi. 82 model bir araba düşünün. Freni tutmuyor. Vites kutusu dağılmış. Kaporta gitmiş. Şu 82 Anayasası da Kılıçdaroğlu da aynı model. Değişime direniyorlar. Be kardeşim, bölünmüş yollar yaptık kaymak gibi; bu yollara son model araba lazım. O zaman Türkiye uçacak uçacak. Engellerle eski arabalarla nereye kadar gideceğiz? Boş verin Kılıçdaroğlu'nu da işimize bakalım. Adam, 2 aydır masal okuyor masal. Bu sabah çıkmış 17 tane madde okuyor. Bu anayasaya niye 'hayır' vermek lazım geldiğini anlatıyor. Söylediklerinin hepsine baktım. Gördüğüm şey şu. Kılıçdaroğlu, bu anayasanın hiçbir maddesinin bir satırını dahi okumamış. Yalan yanlış okumaya devam ediyor. Benim ona bir tavsiyem var. 2 gün var, hala şansın var. Oku, sen de 'evet' de; artık bu çıkmazdan kurtul" diye konuştu. 

'İDAM İSTERİZ' SLOGANLARINA YANIT

Konuşması sırasında yükselen 'İdam isteriz' sloganları üzerine Başbakan Yıldırım, "Benim rahmetli babaannemin dediği gibi önce şeblediğimizi boyayalım ondan sonra diğerlerine bakalım. Pazar günü önce bu işi halledelim. Öncelikli işimiz bu" dedi. 

"ANAYASA İLE EYALET YAPILAMAZ ÇÜNKÜ..."

'Eyalet sistemi' tartışmalarına da değinen Başbakan Yıldırım, şunları söyledi: "Biz bu anayasayı MHP ile beraber yaptık. Şimdi çıkmış diyorlar ki 'Efendim, eyaletler olacakmış; Türkiye, bölünecekmiş'. Kardeşim, bakın o zaman ben diyorum ki PKK, niye buna karşı çıkıyor? PKK, niye 'hayır' deyin; diye bas bas bağırıyor? FETÖ, niye bağırıyor bas bas 'hayır' diye. Avrupa'daki bazı yöneticiler niye 'hayır' diye bağırıyor? Çünkü bunlar Türkiye'nin güçlenmesini istemiyorlar. Terörün bitmesini istemiyorlar. Kandil, diyor ki 'Evet, çıkarsa biz biteceğiz'. 'Evet' çıkacak, siz de biteceksiniz. Kandilinizi söndüreceğiz. Türkiye, nasıl eyalet olacak soruyorum? Türkiye, cumhuriyetini İstiklal Savaşından sonra kurdu. Anayasa ile eyalet yapılamaz; çünkü bu vatanın her karış toprağında şehitlerin kanı var. Bu ülkeyi bölmeye çalışan, eyaletlere ayırmaya çalışan kim olursa olsun karşısında 80 milyon vatan evladını bulur. Onun için herkes haddini bilsin" Başbakan Binali Yıldırım, partisince düzenlenen mitinge katılarak vatandaşları selamladı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.