Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yeni Anayasa açıklaması

Esenyurt'taki toplu açılışa katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada halka seslendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yeni Anayasa açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Esenyurt Belediyesince yapımı tamamlanan 112 projenin toplu açılış törenine katıldı.

Erdoğan, Esenyurt Belediyesince yapımı tamamlanan projelerin toplu açılış törenindeki konuşmasında, 112 eserin ilçeye hayırlı olmasını dileyerek, ilçe değişirken, dönüşürken eğitim altyapısının, ibadethanelerin, sağlık, spor ve sosyal tesislerin aynı kalmasının düşünülemeyeceğini söyledi.

Termal tesisi duyunca iftihar ettiğini anlatan Erdoğan, eserlerin yapımı dolayısıyla belediye başkanı ve ekibini, yüklenici firmalardaki mimar, mühendis, işçileri tebrik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Esenyurt'un, İstanbul'un en sıkıntılı ilçelerinden biriyken, yapılan yatırımlarla şehrin en seçkin bölgelerinden biri haline geldiğini belirterek, törene katılanlara şöyle seslendi:

"İnşallah önümüzdeki dönem Esenyurt çok daha büyük, çok daha güzel projelerle gelişmeye devam edecektir. Esenyurt sadece gelişmekle, güzelleşmekle kalmıyor, aynı zamanda kahramanlığıyla ve cesaretiyle de tevarüs ediyor. Sizler, 15 Temmuz gecesi buradan havalimanına kadar olan 22 kilometrelik yolu yürüyerek o çağrıma farklı bir cevap verdiniz ve 29 gün meydanlarda demokrasi nöbeti tuttunuz. Şehadete yürüyen kardeşlerimizi, gazilerimizi unutmak mümkün mü? Unutmayacağız, unutturmayacağız. Çanakkale unutulur mu? Kurtuluş Savaşı unutulur mu? İstanbul'un fethi unutulur mu? Aynen bu da öyle. Bazıları diyor ki 'Unutturulmak isteniyor.' Hayır, ne unutacağız ne unutturacağız."

İstanbul'un 15 Temmuz darbe girişimine verdiği 98 şehit, 948 gazi ve sokaklara dökülen yüz binlerce, milyonlarca insanıyla en güçlü direnişi gösteren şehirlerin başında geldiğini kaydeden Erdoğan, "Şehitler tepesini boş bırakmayan bu kutlu vazifeye talip olan tüm kardeşlerime bir kez daha teşekkür ediyorum." ifadesini kullandı.

Erdoğan, "Dik dur eğilme, bu millet seninle" sloganları üzerine, "Biz Allah'tan başka hiçbir gücün karşısında eğilmedik, eğilmeyiz. Sadece rükuda eğildik." diyerek, Arif Nihat Asya'nın "Bir Bayrak Rüzgar Bekliyor" şiirinden "Şehitler tepesi boş değil/Toprağını kahramanlar bekliyor/Ve bir bayrak dalgalanmak için/Rüzgar bekliyor" dizelerini alıntıladı. Erdoğan, "Milletimiz 15 Temmuz gecesi bayrağını dalgalandıracak o rüzgarı bizzat kendisi estirdi. Böyle bir millete mensup olduğum için Rabbime hamd ediyorum. Ya Rab sana hamdolsun, bizi böyle bir milletle haşrediyorsun. Ya Rab, ebedi alemde de bizleri sevgili habibinin liva-ül-hamd ismiyle müsemma sancağı altında da beraber haşreyle." diye konuştu.

"Beni enterese etmez"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pek çok kişinin 15 Temmuz'u tarihin akışı içinde hak ettiği konuma hala tam olarak oturtamadığını belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Gerçekten de bazı hadiselerin önemi zamanla ortaya çıkar. Çanakkale'de gözünü kırpmadan düşmanın üzerine yürüyen askerimiz bunu tarihe geçmek için değil, inancını ve vatanını korumak gayesiyle yapıyordu. Kurtuluş Savaşı'nda 'artık ayağa kalkamaz' diye bakılan bir milleti ve ülkeyi yeniden ayağa şahlandıran, yeniden ayağı kaldıran yine bu inançla mücadele ediyordu. Aynı şekilde Cumhuriyet döneminde verilen mücadelelere baktığımızda bu hadiselerin her birinin milletimizin tarihinde çok önemli kırılma noktaları olduğunu görüyoruz. 15 Temmuz da ülkemizin ve milletimizin tarihinde işte böyle bir dönüm noktası, böyle bir yol ayrımıdır. Türkiye'nin geçtiğimiz 14 yılda yaşadığı büyük dönüşüm, 15 Temmuz'da hem gerçek yerine oturmuş hem de yeni bir istikamet kazanmıştır. İşte çıldırıyor Batı, niye? 'Türkiye niçin böyle güçleniyor?' Elhamdülillah şu an milli gelir itibarıyla Türkiye bu yarışın içerisinde 'Ben varım' diyor. Kişi başına milli geliriyle 'Ben varım' diyor. Onun için çılgına dönüyorlar. Türkiye'nin büyümesini engellemek için silah dahil her türlü yola, kan dökmek dahil her türlü yönteme başvurulabileceğini 15 Temmuz'da hep birlikte yaşayarak gördük."

"İdam" sloganları üzerine Erdoğan, şunları söyledi:

"Ben bu konuda düşüncemi açıkladım. Milletin idam talebine, parlamento kararını verir. Parlamento kararını verdikten sonra bana gelirse 'Ben de bunu onaylarım' dedim. Batı şöyle diyor, böyle diyor beni enterese etmez. Ben burada milletime bakarım, hakka bakarım. Bizi yıkmak için vurulan darbeler, hamdolsun birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi güçlendirdi, hala da güçlendiriyor. 1990'ların, gönüllerin ve ideallerin paramparça olduğu Türkiyesinden bugünün yüreklerin toplu vurduğu 2023 hedefleri için sımsıkı bir araya geldiğimiz bir Türkiye... Ne diyor üstad? 'Her şey akar, su, tarih, yıldız, insan ve fikir/Oluklar çift, birinden nur akar, birinden kir.' Birileri bizim oluklarımızdan kir akıtmaya çalıştıkça, milletimiz inancıyla ve dirayetiyle her seferinde nur akan olukların önünü açmıştır. Elhamdülillah. İnşallah önümüzdeki dönemde bir olarak, iri olarak, diri olarak, kardeş olarak, hep birlikte Türkiye olarak çok daha büyük başarılara sahip olacağız." 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz'da milletin darbecilere karşı darbe indirdiğini ifade ederek, "Onlar bize darbe indirmeye kalktılar, ama milletin karşı darbesiyle tokadı yediler. Son 200 yılda çeşitli defalar tekrarlanan bir hesaplaşmanın bu, son perdesidir. Türkiye'yi kim kurtarır, Türkiye nasıl kurtulur sorularına 200 yıldır aradığımız cevabı, 15 Temmuz'da kati olarak bulduğumuzu düşünüyorum. Türkiye'yi ancak millet kurtarabilir. Türkiye'yi ancak milletle birlikte hareket ederek kurtarabiliriz. Halbuki biz asırlardır çareyi, çözümü, ilacı hep dışarıdan ithal ürünlerle halletmeye çalıştık, o formüllerle çözmeye çalıştık. Çarenin millet olduğunu ancak 5 milyon kilometrekarelik bir devleti, 780 bin kilometrekareye düşürdükten sonra bulabildik. Bizi nasıl erittiler? Nasıl bizi yediler bitirdiler?" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Önümüzdeki dönemde inşallah eğitim sistemimizi ana sınıfından başlayarak, yükseköğretime ve hayat boyu öğrenme dediğimiz yaygın eğitime kadar her alanda tarihimizle, kültürümüzle, medeniyetimizle barışık bir zemine oturtacağız. Bu değişimin önünde kimse duramaz, durmaya da gücü yetmez. Çünkü 15 Temmuz, ne kadar küllenirse küllensin ne kadar üzeri örtülmeye çalışılırsa çalışılsın, bu milletin özünde, ruhunda, kökünde var olan o asil duruşun tüm canlılığıyla yaşadığını göstermiştir." diye konuştu.

O gece milyonlarca insanı sokağa inmeye, meydanları doldurmaya, darbecilerin karşısına çıkmaya iten şeyin, ne bir organizasyon ne bir mecburiyet ne de bir çıkar olduğunu anlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bir çağrı, bir çağrı... Tümüyle tabii bir insiyakla kendi iradeleriyle başka bir şekilde sağlanması mümkün olmayan bir cesaretle insanlar sokağa dökülmeye başladığında, darbe zaten başarısızlığa uğramıştı. Benim Türkan kardeşim de (Türkan Türkmen Tekin) o tanklar, zırhlı araçlar, onu köşeye sıkıştırdığında, onun bedeni paramparça olduğunda, o sadece Allah'a yürüyordu, o sadece şehadete yürüyordu. Onlar Nene Hatunların varisleriydi. Genç kardeşlerim aynı şekilde, bütün profesörlerine varıncaya kadar hepsi aynı şekilde. Sadece FaceTime ile yaptığım o çağrı, milletimizin tekbirlerle olumlu cevabı verdiği anda iş bitmişti. Minarelerden selalar okunduğu anda iş bitmişti. Darbecilerin ilerleyen saatlerde döktükleri kanlar, sadece kendi vahşetlerinin, kendi alçaklıklarının, kendi ihanetlerinin eseridir. Gölbaşı'ndaki polis özel harekat merkezinde, 56 aslan gibi polisimiz şehit oldu."

Bu sırada alandaki vatandaşların "Şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganı atması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakara Suresi'nin, "Allah yolunda öldürülenlere 'ölüler' demeyiniz, onlar diridirler ama siz bilemezsiniz." ayetini okudu.

"İhanet virüsüne teslim olup milletin kanını döktüler"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, darbecilerin, TBMM'ye, Ankara Emniyet Müdürlüğüne saldırdığını, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinin etrafını bombaladığını belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"29 şehit var orada. Bunların hiçbir izahı yok. Aynı şekilde İstanbul'da 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi binasının önünde, Çengelköy Karakolu civarında, Ankara'da Genelkurmay Başkanlığı çevresinde, Emniyet Müdürlüğü önünde, Akıncı Üssü civarında sivil halkı tanklarla helikopterlerle silahlarla vurarak şehit etmenin yaralamanın başka bir izahı mümkün değildir. Çünkü o gece saat 8 gibi harekete geçen 22'ye doğru sokaklara inen darbecilerin netice alamayacakları 3-4 saat içerisinde beli olmuştu. Bekledikleri desteği elde edemeyen... Çünkü Pensilvanya'dan yardım gelmedi, Pensilvanyalı buraya ulaşmadı. Geceleri yaptıkları beddualar tutmadı, tam aksine şu topluluğun duaları onları vurdu. Bütün buna rağmen devlete teslim olmak yerine damarlarındaki kana dahi karışmış ihanet virüsüne teslim olup milletin kanını döktüler. Ben milletimle iftihar etmeyeyim de kiminle iftihar edeyim. Benim bu milletim, İstiklal Marşı'nı o kadar iyi hazzetmiş ki... Ne diyor, 'Arkadaş, yurdumu alçaklara uğratma sakın/Siper et gövdeni dursun bu hayasızca akın/ Doğacaktır sana vadettiği günler Hakk'ın/ Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.' İşte bunu yaptınız, o gece göğsünüzü gerdiniz."

Darbe girişiminin yaşandığı gece milletin tankların önünde, altında ölümü göze aldığını anlatan Erdoğan, şöyle devam etti: 

"Benim milletimin elinde silah var mıydı? Vardı, vardı... İmanı vardı, bayrağı vardı, onunla beraber yürüdü ve hamdolsun milletimizin bu kutlu kıyamını gelin Akif'in duasıyla bir daha yad edeyim. 'Millet için etti mi ordum sefer/ Kükremiş aslan kesilir her nefer/Döktüğü kandan göğe vursun zafer/Toprağa bir damlası boş akmasın/Amin desin hep birden yiğitler/Allahu ekber, Allahu ekber, gökten şehitler/Amin, Amin, Allahu ekber.' 15 Temmuz'da milletimiz polisiyle askeriyle her kesimden ferdiyle el ele vererek kendisi için sefer tayin edip yola böyle yürüdü. Şehitlerimiz müsterih olsun. Döktükleri tek bir damla kan inşallah boşa gitmedi gitmeyecek."

ANAYASA KONUSU

Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bu bizim Rabia'mız. Bunu unutmayacağız. Biliyorsunuz şimdi yeni Anayasa çalışmaları var. Hükümet bugün yeni Anayasa ile ilgili hazırlıkları parlamentoya sunacak. Temennim odur başarılı bir referandum oylaması ile 330'u aşacak şekilde geçer ve sonra da milletimize gelir. Bütün bunlara hazır mısınız? İnşallah parlamentomuz da size getirerek hazır olduğunu gösterir. İnşallah yeni bir dönemin başlangıcı olur. Beraber yürüdük biz bu yollarda, beraber ıslandık yağan yağmurda, şimdi dinlediğim tüm şarkılarda, bana her şey sizi hatırlatıyor. Bana her şey Türkiye'yi hatırlatıyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.