Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Elektrik Santralleri Töreni"nde konuştu

Beştepe Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen Elektrik Santralleri Toplu Açılış Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Elektrik Santralleri Töreni"nde konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünyada aktif nükleer santrallerin bulunduğu ülkeler arasında ilk sıralarda Amerika, Fransa, Japonya, Çin, İngiltere ve Almanya'nın geldiğini belirterek, "Ülkemizde ne zaman bir kömür santrali, bir nükleer santral projesi gündeme gelse birileri hemen ayağa kalkar çevrecilik adına bunlara engel olmaya çalışır. Peki kömürü ve nükleer enerjiyi en çok kullanan Batı ülkelerinde niye böyle şeyler yaşanmaz? Çünkü bu kampanyaları arka planda organize ve finanse edenlerin dertleri başka. Onlar, üzüm yemenin yani çevreyi korumanın değil, bağcıyı dövmenin yani Türkiye'nin gelişmesini büyümesini engellemenin peşindeler, dert bu." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen Elektrik Santralleri Toplu Açılış Törenindeki konuşmasında, açılışı gerçekleştirilen, 2016 yılında devreye alınan veya alınacak olan 158 elektrik enerjisi tesisinin hayırlı olmasını diledi.

Toplam 5 bin 620 megavat güce sahip bu tesislerin atık ısı, biyokütle, çöp, doğalgaz, güneş, rüzgar, hidroelektrik, jeotermal, linyit, taş kömürü gibi çok farklı enerji kaynaklarıyla elektrik ürettiğini dile getiren Erdoğan, tesislerin tamamının özel sektöre ait olduğunu ve toplam yatırım bedelinin de 5 milyar doları bulduğunu bildirdi.

Tüm yatırımcıları tebrik eden Erdoğan, "Enerji kalkınmanın, büyümenin, refah artışının lokomotifidir. Şayet siz ülke olarak yeterli miktarda ve düşük maliyetle elektrik enerjisi üretemiyorsanız diğer hedeflerinize zaten ulaşamazsınız." diye konuştu.  

Türkiye'nin son 14 yılına bakıldığında bu ilişkinin çarpıcı örneklerinin görüleceğini vurgulayan Erdoğan, "Ülke olarak 2003 yılı başından bugüne kadar elektrik ve doğalgaz piyasalarında kamusuyla, özeliyle 75 milyar dolarlık yatırım yaptık. Kurulu elektrik gücümüz iki kattan fazla artarak 78 bin megavata ulaştı. Bu rakamın 2023 yılında 125 bin megavata ulaşması planlanıyor. İnşallah bu şekilde büyümeye devam ettiğimizde önümüzdeki 10 yıl içinde Türkiye'nin elektrik piyasası Avrupa'da üçüncü sıraya yerleşecektir." ifadesini kullandı.

Bu durumun hem hükümete hem de düzenleyici kuruma önemli sorumluluklar yüklediğine değinen Erdoğan, "Enerji sektöründe adımların piyasanın ve tüketicilerin ihtiyacını gözetecek biçimde dengeli atılması gerekiyor. Ancak bu şekilde yatırım süreçlerinin uyumlu ve koordinasyon içerisinde yürütülmesi, belirsizliklerin ortadan kaldırılması ve iyi işleyen bir piyasa oluşturulması mümkündür." dedi.

 Özellikle yenilenebilir enerji kaynakları konusuna önem verdiklerini vurgulayan Erdoğan, çalışmaların yoğunlaştırıldığı bu alanda son dönemde çok hızlı mesafe kaydetmeye başladıklarına işaret etti. Erdoğan, yenilenebilir enerjide 2002 yılında 12 bin 300 megavat olan kurulu gücün 32 bin megavatın üzerine çıkarıldığına dikkati çekti.

"Batı karanlığa gömülür"  
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün açılışı gerçekleştirilen tesislerin büyük çoğunluğunun yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

 "Siz bakmayın Batı ülkelerinden ülkemize çevrecilik üzerinden yöneltilen saldırılara. Bunların hepsi de maksatlıdır, art niyetlidir. Bugün çevrecilerin en çok eleştirdikleri kömür ve nükleer enerji santrallerinin kahir ekseriyeti Batı ülkelerinde bulunuyor. Öyle ki şayet kömür ve nükleer enerjiyle çalışan santraller olmasa Batı karanlığa gömülür. Mesela kömürle çalışan santrallerden elde edilen elektrik enerjisi oranı Polonya'da yüzde 84, Almanya'da yüzde 45, İngiltere'de yüzde 39, bu oran Çin'de yüzde 75, Hindistan'da yüzde 73 seviyesindedir. Peki ülkemizde kömüre dayalı elektrik üretimi ne kadar biliyor musunuz? Yüzde 22. Fark bu kadar büyük."

Aynı durumun nükleer santraller için de geçerli olduğunu vurgulayan Erdoğan, dünyada halen aktif olarak çalışan 450 nükleer santralin bulunduğunu 30 devlet arasında ilk sıralarda Amerika, Fransa, Japonya, Çin, İngiltere, Almanya gibi ülkelerin geldiğini bildirdi.

Erdoğan, şunları kaydetti:

"Türkiye henüz bu kaynağa sahip bile değil. Her şey açık ortada. Dikkat ediniz, ülkemizde ne zaman bir kömür santrali, bir nükleer santral projesi gündeme gelse birileri hemen ayağa kalkar çevrecilik adına bunlara engel olmaya çalışır. Peki kömürü ve nükleer enerjiyi en çok kullanan Batı ülkelerinde niye böyle şeyler yaşanmaz? Niye oralarda sokağa dökülmezler? Bu protestolar, bu tepkiler, bu kampanyalar oralarda niçin olmuyor? Çünkü bu kampanyaları arka planda organize ve finanse edenlerin dertleri başka. Onlar, üzüm yemenin, yani çevreyi korumanın değil, bağcıyı dövmenin yani Türkiye'nin gelişmesini büyümesini engellemenin peşindeler, dert bu."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.