"Kılıçdaroğlu, ABD ve AB'yi Türkiye'ye müdahaleye çağırıyor"

Doğu Perinçek, Kılıçdaroğlu’nun İngiltere’nin saygın gazetelerinden Guardian’da ‘Adalet Yürüyüşü’nü anlattığı yazısında, ABD ve AB’yi Türkiye’ye müdahale etmeye çağırdığını öne sürdü.

"Kılıçdaroğlu, ABD ve AB'yi Türkiye'ye müdahaleye çağırıyor"

Kılıçdaroğlu’nun yazısında 'Türk milletine veya Türkiye halkına güvenen bir sözcüğe rastlanmadığını' savunan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, "Kılıçdaroğlu, bütün Atlantik âleminde örnekleri görüldüğü üzere, 'dünya' adını verdiği Küresel Efendilere seslenmekte ve onları Türkiye’ye karşı harekete geçmeye davet etmektedir. 'Adalet Yürüyüşü'nün amacı böyle açıklanmaktadır" dedi.

'ABD VE İSRAİL'İN MEVZİSİNDEN ATIŞ YAPIYOR'

CHP liderinin yazısındaki “Yalnız değiliz. Dünya, aşırılık yanlısı, liberal olmayan popülistlerin ve diktatörlerin yükseldiğini görüyor. Diktatörler birbirlerinden öğreniyorlar. Demokrasilere karşı birlikte komplo kuruyorlar” ifadelerine dikkat çeken Vatan Partisi genel başkanı şöyle devam etti: “Bu satırlarda da görüldüğü üzere Kılıçdaroğlu, düşmanlarını tıpkı ABD emperyalistleri ve İsrail gibi, ‘Aşırılık yanlısı, liberal olmayan popülistler ve diktatörler’ diye tanımlamaktadır. Dahası Kılıçdaroğlu o ‘diktatörlerin’ kim olduğunu da açıklıyor: ‘Ülkelerini mahvettiler ve halklarını yurt dışına sığınmaya zorladılar.’ Suriye ve Beşar Esad açıkça düşman ilan edilmektedir. Kılıçdaroğlu, ‘diktatörlerin birbirlerinden öğrendiğini, demokrasilere karşı birlikte komplo kurduklarını’ söyleyerek, Batı Asya’da ABD emperyalizmine ve İsrail’e karşı kurulan cepheyi hedef almaktadır. Rusya, Türkiye, İran, Irak ve Katar, düşman kamp olarak tanımlanmaktadır. Böylece Kılıçdaroğlu, ABD ve İsrail’in mevzisinden Batı Asya’nın mazlum ülkelerine karşı atışlar yapıyor.”

'KILIÇDAROĞLU BOP EŞBAŞKANLIĞI GÖREVİNİ ÜSTLENDİ'

Geçmişte Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a atfettiği Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) eşbaşkanlığı görevini bugün Kılıçdaroğlu’nun üstlendiğini ileri süren Perinçek, “Bütün insanlık, ABD’nin 'diktatör' suçlaması yönelttiği kampanyalardan sonra, 'demokrasi götürmek' adına, Irak’a, Libya’ya ve Suriye’ye silahlı müdahalede bulunduğunu çok iyi bilmektedir. Şimdi hedefte Türkiye var. ABD emperyalizmi, 15 Temmuz darbe girişiminde başaramadığı silahlı müdahale tehdidini gündeme almış gözükmektedir” ifadelerini kullandı.


KILIÇDAROĞLU YAZISINDA NE DEMİŞTİ?


'Türkiye'nin otoriterliğe kayışının önüne geçmek için yürüyoruz' başlıklı yazının spotunda "Bağnaz popülizmin yükselişine karşı mücadelenin tek yolu demokratik değerleri savunmak için dayanışmada olmaktır. Adalet Yürüyüşü'müzün mesajı bu" ifadeleri kullanıldı.

Yürüyüşün uzun olduğunu ama kararlı hareket ettiklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, "Sayımız şimdiden 40 bini aştı, on binlerce kişinin daha bize katılmasını ümit ediyoruz. Tüm gün kulaklarımda bir slogan çınlıyor: Hak, hukuk, adalet" dedi.

Barışçıl bir yürüyüş yaptıklarını ve siyasi görüş ayrımı yapmaksızın herkesin adalet talebi çerçevesinde toplandığını kaydeden CHP lideri, "Barışçıl ama kararlı azmimiz, bizim en büyük mülkümüz" ifadelerini kullandı.

'CUMHURİYET TARİHİNDE EŞİ BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ BİR DURUM'

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye'de protesto yürüyüşlerinin neredeyse tamamının yasaklandığını ve bunun cumhuriyet tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir durum olduğunu yazan Kılıçdaroğlu, mevcut durumu şöyle anlattı:

"Türkiye'deki yeni otoriterlik, sadece sınırlı bir yasama gücüne sahip olan parlamentoyla, gerçekleri çarpıtan ve muhalefete iftira atarak çoğunlukla hükümetin sözcülüğünü yapan gazetelerle, başka yerlerde alınan kararları sadece imzalamakla yetinen mahkemelerle ve devlet kaynaklarını kullanarak düzenlenen pahalı hükümet mitingleriyle betimlenebilir."

'YENİ DEMOKRATİK ARAÇLARI ÜRETMELİYİZ'

Yazısına "Yalnız değiliz" diye devam eden CHP lideri, dünyada artan aşırıcılık, diktatörlük ve bağnaz popülizm eğilimlerine de değinerek, bunun önüne geçmek için gerekli demokratik yolları tarif etti:

"Baskı derecelerinde önemli farklılıklar var ama ortak yanları da var bu rejimlerin. Diktatörler birbirlerinden öğreniyorlar. Demokrasiye karşı birleşiyorlar. Ülkelerimizi mahvediyorlar ve kendi halklarını iltica etmeye zorluyorlar. Liberal demokratlar buna nasıl karşılık verecek? Özgürlük karşıtı popülistlerin ve yeni nesil diktatörlerin iktidarıyla mücadele edecek yeni uluslararası demokratik araçları üretmeli ve paylaşmalıyız."

'DIŞARIDA DA YANKILANACAK'

Otoriterliğe karşı mücadele için demokratik değerlere bağlılığın güçlendirilmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, "Sayımız arttıkça, kolektif cesaret duygumuz da artıyor. Bu yürüyüşün adalet için yeni bir toplumsal hareketin başlangıcı olmasını umuyoruz, bu hareket Türkiye'nin sınırları dışında da yankılanacak" ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.