Numan Kurtulmuş: Kim Dost Kim Düşman Görmek İsteriz

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra açıklamalarda bulundu.

Numan Kurtulmuş: Kim Dost Kim Düşman Görmek İsteriz

Beşiktaş'ta yapılan alçak terör saldırısıyla ilgili "Saldırıyı PKK terör örgütünün yaptığı anlaşılıyor." diyen Kurtulmuş, "Asla teröre alışmayacağız. Arkalarında kimler varsa ortaya çıkaracağız." diye konuştu. Kurtulmuş, düşen F-16 savaş uçağı ile ilgili açıklamalarda bulundu.
 

Kurtulmuş'un açıklamalarından satırbaşları şöyle:

- Örgütlerin amacı korku, panik ve yılgınlık oluşturmaktır. Bu anlamda da halkı bu atmosfer içerisinde çaresiz, hareketsiz bırakmaktır. Öncelikle biz bu milli, ortak duruşumuzu sergilemeyi sürdürdüğümüz sürece herkes bilsin ki asla biz bu yılgınlık, korku siyasetine teslim olmayacağız. Millet olarak terör örgütlerinin istemiş olduğu bu istikamette oluşturacakları psikolojinin içerisine hapsolmayacağız. Ayrıca, asla teröre alışmayacağız. Hesap soracağız.
- Asla teröre alışmayacağız. Arkalarında kimler varsa ortaya çıkaracağız. 
- Saldırıyı PKK terör örgütünün yaptığı anlaşılıyor.
- Bu saldırıdan sonra kim dost, kim düşman görmek isteriz.


"KİM DOST KİM DÜŞMAN GÖRMEK İSTERİZ"

- Terör saldırılarının ardından kim dost kim düşman görmek isteriz. Dostlarımızı da birkaç kınama cümlesiyle değil, insanlık cephesinde ortak paydaşta görmek isteriz dedik. Terör saldırısından sonra çeşitli ülkelerden gelen destek mesajlarını olumlu buluyoruz. Ayrıca birçok ülkeden de bakan düzeyinde taziye açıklamarı gelmiş oldu.
- AP içinde bile bir miktar eleştirel yaklaşımla görüşler ifade edildi. Ortaya konlan bu destekleri olumlu bulduğumuzu ama yeterli olmadığını belirtiyoruz. Samimiyetle teröre karşı Türkiye ile ortak bir paydaşlığı sürdürmeleri gerekir.
- AB'den çok sayıda ülkeden açıklamalar yapıldı doğru ama şu anda bile hala Avrupa'da PKK'nın birçok ülkede faaliyette bulunduğu herkesin malumudur. PKK'ya karşı olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına baskılara kadar her eylemi yapmaktadırlar.
- Bundan sonra müttefiklerimiz teröre karşı sadece söz olarak değil, uygulamada da Türkiye'nin yanında olduklarını göstermeleri lazım.
- Terör örgütlerinin kullandığı malzemeler birileri tarafından bunların eline veriliyor.  Herhalde terör örgütleri silahları Çarşamba pazarından almıyor


DÜŞEN F-16 SAVAŞ UÇAĞI

- Uçağımız düşmeden evvel pilotumuz kendisini atmış ve kendisini kurtarmıştır. Uçakuçuşunu bir eğitim uçuşu olarak sürdürmekteydi ve üzerinde bir mühimmat yoktu. Eğitimi gerçekleştireceği sırada düşüş gerçekleşti. Kuvvetle muhtemel teknik arıza sebebiyle gerçekleşmiştir. Fakat araştırmalar yapılacak. Kaza ile ilgili tüm detaylar ilgilenecek ve sonuç ortaya konulacaktır. Pilotumuza ve tüm Türkiye'ye geçmiş olsun diyorum.


Soruları cevapladı

Kurtulmuş, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Çankaya Köşkü'nde yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken gazetecilere açıklamada bulundu, soruları cevapladı.

Kurtulmuş, toplantıda, İstanbul'daki terör saldırılarının ardından yapılan faaliyetlerin gözden geçirildiğini, bundan sonra terörle mücadele konusunda yapılacakların ele alındığını belirtti. Kurtulmuş, "Bu hain saldırı karşısında kaybettiğimiz 37'si polis, 7'si sivil olmak üzere 44 vatandaşımıza Allah'tan rahmet diliyoruz. Allah makamlarını yüce eylesin, yüksek eylesin. Ailelerine, sevdiklerine, çevrelerine ve bütün milletimize başsağlığı diliyoruz. Yaralılarımıza da geçmiş olsun diyor, acil şifalar temenni ediyoruz." ifadesini kullandı.

Bu terör saldırısının Türkiye'nin, uluslararası terör siyasetinin muhatabı bir ülke olduğunu bir kere daha gösterdiğini dile getiren Kurtulmuş, şöyle devam etti: 

"Türkiye, geçtiğimiz yıl temmuz ayından bu yana özellikle çok taraflı, çok yönlü saldırı altındadır. Cumartesi akşamı saat 22.29'da yapılan bu saldırının da PKK'lı örgüt militanları tarafından yapıldığı anlaşılıyor. Sonuç itibarıyla bir terör örgütü tarafından yapılmış olan bir saldırı.

Türkiye, daha önce de hem PKK'nın hem DEAŞ'ın hem başka terör örgütlerinin bu tür saldırılarına maalesef muhatap olmuş bir ülke. Bu anlamda terör örgütleriyle boğuşuyoruz, hatta tabiri caizse terör örgütleriyle savaşıyoruz. Bu savaş sırasında karşımızda olanlar, sadece terör örgütlerinden ibaret değildir, bu terör örgütlerinin artık vekalet savaşlarının bir maşası olarak kullanıldığı, cümlenin malumudur. Dolayısıyla cumartesi akşamı orada bombayı patlatanlar belki bir terör örgütünün içerisindeki elemanlardı ama oradaki olayın bütününe baktığımız zaman bunun, vekalet savaşlarının bir parçası olarak kullanılan bir maşanın icra etmiş olduğu operasyon olduğu aşikardır. Dolayısıyla bu tür terör saldırılarının karşısında milletimizin, Türkiye'nin milli menfaatlerini korumak istikametinde ortak bir duruş sergilemesi, her şeyden önemlidir. Bir kere daha milli duruş, ortak duruş sergileyen milletimizin çok büyük bir kısmına teşekkürlerimizi ifade etmek istiyorum."
 

 "Asla diz çökmeyeceğiz"

Numan Kurtulmuş, bu terör saldırıların hesabının sorulacağını belirterek, şunları ifade etti:

"Örgütlerin amacı korku, panik ve yılgınlık oluşturmaktır. Bu anlamda da halkı bu atmosfer içerisinde çaresiz, hareketsiz bırakmaktır. Öncelikle biz bu milli ortak duruşumuzu sergilemeyi sürdüğümüz sürece, herkes bilsin ki asla biz bu yılgınlık, korku siyasetine teslim olmayacağız. Millet olarak terör örgütlerinin istediği bu istikamette oluşturacakları psikolojinin içerisine hapsolmayacağız. Ayrıca, asla teröre alışmayacağız, bunu da herkesin bir kere daha bilmesini ifade etmek isteriz. Hesap soracağız. Bunların hepsinden, kimler varsa arkalarında onlar da ortaya çıkarılarak hesap soracağız. Asla millet olarak diz çökmeyeceğiz. Önünde sonunda bu mücadeleyi, teröre karşı bu savaşı, milletimiz kazanacaktır. Terör örgütlerinin tamamını bu ülkeden bertaraf ederek onları etkisiz hale getirecek, bu maşaların kullanılamaz, fonksiyon göremez hale getirecektir."


"PKK'nın Avrupa'daki faaliyetlerini kısıtlandıracak yaklaşım istiyoruz"

Kurtulmuş, terör saldırılarından sonra, ilk andan itibaren kim dost kim düşman onu görmek istediklerini bildirdi.

Kurtulmuş, şu değerlendirmelerde bulundu: 

"Dostlarımızı da sadece böyle bir kaç tane kınama cümlesiyle değil, gerçekten samimi olarak bu teröre karşı, insanlık cephesinde ortak paydaşlarımız olarak görmek isteriz diye defaatle ifade ettik. Terör saldırısından sonra çeşitli ülkelerden gelen destek mesajlarını olumlu buluyoruz. Bazı ülkelerin devlet ve hükümet başkanları Sayın Cumhurbaşkanımızı, Sayın Başbakanımızı bizzat arayarak taziyelerini ve olaydan duydukları teessürleri paylaştılar. Ayrıca birçok ülkeden de bakan düzeyinde taziye ve teessürlerini bildiren açıklamalar gelmiş oldu.

Hatta Avrupa Parlamentosunun içinde bile bir miktar eleştirel yaklaşımlar, 'Artık teröre karşı Türkiye'nin yanında olmak mecburiyetindeyiz' şeklinde görüşler ifade edildi. Dolayısıyla ortaya konulan bu destekleri olumlu bulduğumuzu ifade ediyoruz ancak yeterli bulmadığımızın da altını çiziyoruz. Bundan sonra bu destek mesajlarını veren ülkelerdeki dostlarımızın, samimiyetle teröre karşı mücadelede Türkiye ile açık ortak bir paydaşlığı sürdürmeleri gerekir.

Örnek olsun diye ifade ediyorum, Avrupa Birliği'nden çok sayıda ülkeden, teröre karşı taziye ve bu anlamda teessür ifade eden açıklamalar yapılmış, kaygılarımız dolayısıyla, bu doğru... Ama şu anda bile hala Avrupa'da PKK'nın açıkça, birçok ülkede elini kollunu sallayarak faaliyette bulunduğu da yine herkesin malumudur. Zorla para toplamalardan tutunuz, orada PKK'ya karşı olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına karşı birtakım tacizlere, baskılara kadar her türlü eylemi, Avrupa ülkelerinde yapmamaktadırlar. Dolayısıyla bu konuda da PKK'nın, Avrupa'daki faaliyetlerini kısıtlandıracak, onların bu kadar rahat bir şekilde faaliyet göstermelerini, tırnak içinde söylüyorum, siyasi faaliyet olarak algılamayacak olan bir yaklaşımı görmek istiyoruz. Dolayısıyla bu teessürlerini ifade eden ülkelerden bir adım daha atarak PKK'yı Avrupa içerisinde, zaten AB'nin terör örgütleri listesinde olan bir örgüttür, PKK'nın Avrupa uzantılarının da birtakım legal şemsiyeler altında faaliyet gösteriyor iddialarıyla görmezden gelinmemesini, onların da terör örgütleri içerisinde değerlendirilmesini temenni ediyoruz."
 

 "Oralardan verilen silahların PKK'nın eline geçmesi..."

Kurtulmuş, PYD ve YPG'nin birer terör örgütünü olduğunu ancak ısrarla onların, Suriye ve Irak'ta DEAŞ'a karşı mücadele eden unsurların, koalisyonun içinde yer aldığını söyleyenler bulunduğunu anımsattı.

İstanbul'daki saldırının PYD, YPG ve PKK arasında fark olmadığını bir kez daha ortaya koyduğunu vurgulayan Kurtulmuş, şunları kaydetti: 

"Bu çerçevede belki oralardan verilen silah ve mühimmatın ciddi bir şekilde PKK'nın eline geçmesi, hatta zaman zaman bunlar yakalanıyor, bunlar seri numaralarıyla da ortaya konuluyor, herkesin malumudur. Artık yeter. Bundan sonra dostlarımızın, müttefiklerimizin teröre karşı sadece söz olarak, sadece böylesine hain terör saldırıları sonrasında birtakım kınama cümleleriyle değil, uygulamada da açıkça Türkiye'nin yanında olduklarını göstermeleri lazım. Evet, bunlar için teşekkür ederiz ama yeterli bulmayız.

Onun için özellikle PYD ve YPG başta olmak üzere PKK ile iltisaklı bütün terör örgütlerinin, onların Avrupa'daki birtakım başka görüntüler altında faaliyet gösteren yapılarının da mutlaka durdurulması, Türkiye'ye zarar veremez hale getirilmesi, dostluk ve müttefikliğin gerek şartlarından birisidir. Bu çerçevede önümüzdeki dönemin, özellikle bu son saldırı dolayısıyla Avrupa'daki bazı ülkeler bakımından ileri bir adım atmaya vesile olmasını temenni ediyoruz."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.