Obezite nedir?

Obezite,  uzmanlar tarafından “vücuttaki yağ dokusunun aşırı fazlalaşmasıyla ortaya çıkan, bunun sonucunda kişinin sağlık problemlerine ve hastalıklara yakalanma riskinin artmasına sebep olan komplike bir rahatsızlık” olarak tanımlanıyor.

Obezite nedir?

Dünya Sağlık Örgütü, vücut Kitle İndeksi (VKİ) 30’un üzerinde olan kişileri “obez” olarak kabul ediyor.

Obezite temel olarak, besinlerle alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması ve fazla enerjinin vücutta yağ olarak depolanması durumudur.

Çağımızın en sık görünen ve en az kabul edilen rahatsızlarından birisi olan obezite birçok hastalığa davetiye çıkarıyor.

İlk olarak Amerika ve Avrupa ülkelerinde görülen obezite rahatsızlığı ülkemizde de artış gösterdi ve sağlık sisteminde yerini aldı.

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin temel sağlık sorunlarının başında yer alan obezite, yetişkinlerin yanı sıra çocuklarda da görüldüğü için toplumun genelini tehdit eden bir rahatsızlık.

Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının yüzde 15-18’i, kadınlarda ise yüzde 20-25’ini yağ dokusu oluşturmaktadır. Bu oranın erkeklerde yüzde 25, kadınlarda ise yüzde 30’un üstüne çıkması obeziteyi oluşturmaktadır.

Türkiye'de her 3 kadından biri, her 4 erkekten birinin obez olduğu biliniyor.


Obezitenin nedenleri nelerdir?

 
Teknolojinin ilerlemesi, iş yoğunluğunun ve stresin artması, beslenme alışkanlıklarının değişmesi gibi birçok neden toplumdaki obez kişilerin sayılarının artmasına neden olmaktadır. 

Teknolojinin ilerlemesi, hızlı ve pratik yaşama uyum sağlama gayreti, yanlış beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivitelerin azalması, psikolojik problemler, sigara-alkol kullanma durumu, nörolojik, fizyolojik, biyokimyasal, sosyo-kültürel ve psikolojik faktörler obezitenin temel nedenleridir.
 
 

Obezitenin yol açtığı sağlık sorunları

İnsülin direnci  

Tip 2 diyabet

Hipertansiyon

Koroner arter hastalığı

Kan yağlarının yüksekliği

Metabolik sendrom

Safra kesesi hastalıkları

Bazı kanser türleri (kadınlarda safra kesesi, endometriyum, yumurtalık ve meme kanserleri, erkeklerde ise kolon ve prostat kanserleri )

Osteoartrit

Felç

Uyku apnesi

Karaciğer yağlanması

Astım

Solunum zorluğu

Gebelik komplikasyonları

Menstruasyon düzensizlikleri

Aşırı kıllanma

Ameliyat risklerinin artması

Ruhsal sorunlar (Anoreksiya nevroza (yemek yememe) veya Blumia nevroza (kusarak yediği besinlerden yararlanmama), Binge eating (tıkınırcasına yeme), gece yeme sendromu gibi ortaya çıkabilir veya bir şeyi daha fazla yiyerek psikolojik doyum sağlamaya çalışma)

Toplumsal uyumsuzluklar

Özellikle sık aralıklarla kilo alıp verme sonucunda deri altı yağ dokusunun fazla olması nedeniyle deri enfeksiyonları, mantar enfeksiyonları

Kas-iskelet sistemi problemleri

Obezite, kişinin yaşam kalitesini ve yaşam süresini olumsuz yönde etkilemektedir.

Beslenmenin anne karnında başlaması nedeniyle sağlıklı bireylerin hayata gelmesi için anne adaylarının da beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir.

Yemek, hayatımızdaki en önemli ihtiyaçtır ve ayaküstü geçiştirilmeyecek kadar kıymetli olduğu için sağlıklı beslenme tercih edilmelidir.

Kişinin sağlıklı ve üretken bir birey olarak hayatını devam ettirebilmesi için düzenli ve yeterli miktarda besin öğesi alması gerekir.

Vücudumuza giren besinlerin kalitesi, hayatımızın kalitesini belirler. Sadece fiziksel görünüşün iyi ya da kabul edilebilir olması değil, ilerideki risklerin de minimalize edilebilmesi için sağlıklı yaşam tercih edilmelidir.
 


Obezite nasıl tedavi edilir? 


1. Diyet


Yeterli ve dengeli beslenme ile vücut ağırlığının boya göre olması gereken düzeye indirilmesi hedeflenir. Tıbbı beslenmenin amacı kişinin doğru beslenme alışkanlığı kazanmasıdır.
       


2. Egzersiz

Amaç, fiziksel aktivite sayesinde yağ dokusunu azaltmaktır. Diyeti destekleyici olarak yapılır.

Yetişkin bireylerin her gün 30-45 dakika arasında ezersiz yapmaları gerekmektedir.

Diyet programı gibi, egzersiz programı da kişiye özgüdür.

  


3. İlaç tedavisi


Doktor kontrolünde kullanılan ilaçlar ile kişinin zayıflanması amaçlanır. Diyet ve egzersiz ile desteklenir. Kişinin bilinçsizce ilaç tüketmemesi gerekir.4. Operasyon Cerrahi

Tedavide temel amaç besinlerle alınan gıda miktarını azaltmak, hastanın iştahını baskılamak ve yenilen gıdaların bir miktarının emilimini bozmaktır. 

Cerrahi müdahale de bariyatrik cerrahi uygulama ve rekonstrüktif uygulama olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Obezite için operasyon geçirilse de,çok titiz bir iyileşme döneminden geçen hasta, dikkatli olmadığı takdirde eski kilosuna geri dönebilmektedir.

Bu nedenle operasyon geçirenlerin eskisi gibi olmamaları için sağlıklı ve düzenli beslenmeyi bir kural olarak görmeleri ve yaşamlarına dahil etmeleri gerekmektedir.


Sağlıklı günler.
 
 

Etiketler; #obezite #nedir

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.