Uyuşturucu ile Mücadele

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş,Uyuşturucu ile Mücadele İl Koordinasyon Kurulları Değerlendirme Toplantısı'na katıldı.

Uyuşturucu ile Mücadele

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Avrupa ülkelerinden, Türkiye’ye gelen özellikle sentetik uyuşturucular konusunda önleyici olmalarını, Türkiye ile iş birliğini artırmalarını ve bu anlamda kendileri için de sorun olan bu meseleyi Türkiye için çok daha büyük sorun olarak gördüğümüzü, o anlamda önleyici adımlar atmalarını temenni ediyoruz." dedi.

Uyuşturucu ile Mücadele Yüksek Kurulu Başkanlığını yürüten Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Rixos Otel'de düzenlenen Uyuşturucu ile Mücadele İl Koordinasyon Kurulları Değerlendirme Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, çok güzel, anlamlı bir toplantının icra edildiğini belirterek, toplantının uyuşturucuyla mücadeleyi daha da ileriye götürecek sonuçlar doğurması dileğinde bulundu.

Bakanlıklar arasında merkezde yapılacak bir koordinasyon ve disiplinli bir çalışmanın önemli olduğunu belirten Kurtulmuş, "Ancak bu tek başına yeterli değildir. Bu mücadele, bir ulusal güvenlik meselesidir. Aynı zamanda bir milli seferberlik ruhu içerisinde hareket edilmesi lazım." diye konuştu.

Uyuşturucu ile mücadelenin, bir ulusal seferberlik meselesi olduğu kadar aynı zamanda sivil bir alan olduğunun altını çizen Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Bu sadece bir devlet işi, sadece bir kamu görevi değildir. Biz sadece böyle bir konuyla sorumlu, yükümlü olmasak da bu mücadele içerisinde olmak mecburiyetindeyiz. Buradan açıkça şu çağrıyı tekrarlamak istiyorum; uyuşturucu ile mücadele sivil bir alandır, bütün sivil toplum kuruluşlarımızın, iş adamlarımızın, medyamızın büyük bir sorumluluk içerisinde bu meseleye omuz vermesinin, hemen yıl başında yapacağımız Uyuşturucu Şurası ile birlikte de kamuoyundaki farkındalığın artırılarak yolumuza hızlı bir şekilde devam etmemizin en doğru yol olduğu kanaatindeyim."


 "Sakın ha, istatistiklere, rakamlara kanmayalım"


Kurtulmuş, rakamlara bakıldığında ve batı ülkeleriyle kıyasladığında uyuşturucu ile mücadele bakımından istatistiki olarak Türkiye’nin iyi bir yerde olduğunun görüldüğünü, bunun da kimseyi yanıltmaması gerektiğini söyledi.

Türkiye gibi gelenekleri, aile yapısı, mahallesi batı ülkeleriyle kıyaslanamayacak kadar güçlü bir ülkede bu kadar hızlı bir şekilde uyuşturucunun yayılıyor olmasının, herkes için tehlike çanlarının çaldığını gösterdiğini vurgulayan Kurtulmuş, "Dolayısıyla sakın ha, istatistiklere, rakamlara kanmayalım. Türkiye için bu, önemli meselelerden birisidir, ulusal güvenlik meselesidir. Türkiye’nin geleceğiyle ilgili bir meseledir. Bütün gençlerimizi yakından ilgilendiren önemli bir tehdittir." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin önceki dönemlerde, içinden geçen uyuşturucu trafiği dolayısıyla "transit ülke" olarak adlandırıldığını hatırlatan Kurtulmuş, "Maalesef son yıllarda Türkiye sadece uyuşturucu bakımından transit bir ülke değil, hedef ülke haline gelmiştir. Bunun için çok ciddi şekilde bir farkındalık oluşturmak, insanların uyuşturucuya karşı gerçekten güçlü bir şekilde uyarılmasını sağlamak, erken yaşlardan itibaren gençlerimizi uçurumun kenarından korumak hepimizin vazifesidir." şeklinde konuştu.


Kaynak: Anadolu Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.