Zorunlu Askerlik Gitmeli, Zorunlu Sivil Savunma Gelmeli


Cemil BARLAS

Cemil BARLAS

04 Temmuz 2017, 01:25

Kuvvetli bir ordunun önemi gitgide daha fazla anlaşılıyor. Hele bulunduğumuz bölgede eğer ordun kuvvetli değilse barış da demokrasi de mümkün değil. Dünyadaki herhangi bir gazeteye veya haber kanalına 5 dakika bakan, etrafımızın nasıl bir ateş ve acı çemberi içinde olduğunu görür. Bütün çabalara rağmen o ateşi Türkiye'ye sıçratamadılar.

Bütün komşularının ortasında Türkiye bir yıldız gibi parlıyor. Doğu'da Batı'da... Kuzey'de Güney'de... Herkesin gıptayla baktığı ümit saçan bir ülke.  Ama bu durumu koruyabilmenin şartları var. Öncelikle güçlü bir siyasi irade lazım. Güçlü siyasi irade varsa her vatandaş ülkesinin eri olur.  Ve tabi güçlü bir ordu lazım.

Tehdidi, tehlikeyi yerinde yok eden, demokrasi ve sivil iradeye bağlı ordunun olmazsa olmaz şartı profesyonelliktir. Askerlik çok ciddi bir meslektir. Hatta sanattır. Bu derece uzmanlık gerektiren, insan öldürmenin de görev tanımı içinde olan bir mesleğin, zorunlu olarak her vatandaş tarafından icra edilebileceği ön yargısı yanlıştır. Zaten artık operasyonlarda erler kullanılmıyor. Ölmeyi de öldürmeyi de hayatın doğal parçası karşılayan kahraman subaylarımız operasyonları yapıyorlar.

Ayrıca vatanı koruma görevini sadece erkeklere bir zorunluk olarak yüklenmesi adil değil. Eğer vatan korunacaksa bu erkekler kadar kadınların da görevi. Zaten bir ülkenin karşı karşıya olduğu riskler sadece savaştan da ibaret değil. Doğal afetler ve salgınlar da günümüz dünyasında en az savaş kadar büyük risk. Aslında savaşa bile bir doğal afet olarak bakılabilir. 

Önemli olan bir afet karşısında toplum olarak ne kadar hazırlıklı olduğumuzdur. Bu hazırlığa mecburi askerlik hiç hizmet etmemektedir. Olması gereken kadın-erkek tüm vatandaşların bir sivil savunma eğitiminden mecburi olarak geçirilmesidir. Bir felaket olduğunda her vatandaş nerede ne yapıyor olacağını bilmelidir. 

Zorunlu askerlik görevinin, zorunlu sivil savunma eğitimine dönüştürülmesi lazım. Bu sivil savunma eğitiminin askerlik gibi blok bir zamanda yapılması şartı yok. Senede belli periyotlarda toplanan vatandaşlar, deprem, sel, yangın, ilk yardım, tahliye gibi konularda uzmanlaşırlar. Sivil savunmacılar silahlandırılıp düşmana karşı şehir içi direnişte de kullanılabilirler. Neticede vatan savunmak herkesin işi. Kadın-erkek farketmez. Ama askerlik sadece profesyonel askerlerin işidir. 

Bedelli askerlik tartışmalarını kapatıp, tam profesyonel askerlik hedefine yürümemiz lazım. Her türlü afete karşı nasıl davranacağımızı bilmek ise o gün geldiğinde ölüm değil yaşam demek olacak.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.