'İran, Irak'ın kaynaklarını sömürüyor'

Bir makalede İran'ın Irak'ın kaynaklarını nasıl sömürdüğü ve Amerikan işgali sırasında Irak'ın silahlarını nasıl çaldığı kaydedildi.

'İran, Irak'ın kaynaklarını sömürüyor'

Bağdat Post'ta Mostapha Hassan imzalı bir makalede İran'ın Irak'ın kaynaklarını nasıl sömürdüğü ve Amerikan işgali sırasında Irak'ın silahlarını nasıl çaldığı kaydediliyor.

İran Düzenin Yararı Teşhis Konseyi Muhsin Rızai, İran'ın Irak'ta ve Suriye'de harcadığı parayı geri alabileceğini söyledi.

Bu açıklamalar, kaynaklara göre rejimin araçları tarafından Irak ve Suriye'deki kötücül program mühendisliğini ifşa ediyor.

KAYNAKLAR: İRAN IRAK'IN KAYNAKLARINI SÖMÜRMEYİ KENDİNDE HAK GÖRÜYOR

The Baghdad Post'a konuşan kaynaklar, bu açıklamaların 'İran'ın Irak'ı kendi arka bahçesi gibi gördüğünü açığa vuruyor' yorumunu yaptı. Buna göre, Tahran, Irak'ın kaynaklarını sömürmede nihai hakkının olduğuna inanıyor.

Kaynaklar “Rejim Irak'ta istikrarı desteklemek için milyar dolarlar harcadığından taleplerinde haklı çıkacağını” ve bu durumun İranlı yetkililerin şiddetle parçalanmış ülkeye yönelik kötücül eğilimlerini yine arttıracağını ifade ediyor.

Ancak "İran rejimi hakikatte tam zıttını yaptığını, ayrılıkları kışkırtarak istikrarın altını kazdığını ve ülkede şiddeti yaydığını” dile getiriyorlar.

Aynı kaynaklar, rejimin bu yıkıcı politikalarını uzun dönemden beri düşman olduğu ülkeyi kontrol altına almak için uyguladığını söyledi.

'İRAN IRAK'TAN SAVAŞTAKİ KAYIPLARINI ÇIKARMAYA ÇALIŞIYOR'

Kaynaklar aynı zamanda İran'ın öç almak istediğini de ifade ediyor: “Irak 1980'lerde İran'ı sekiz yıl süren savaşta yendi. Tahran zamanında verdiği büyük kayıpların karşılığında Bağdat'tan öç almak istiyor."

“İran Irak'a karşı ne hazır ve nazır ne de cömert olmuştur.” iddiasını öne sürerek her zaman Iraklılara zarar vermek isteyen kötü bir komşu olduklarını ifade ettiler.

Kaynaklara göre, “İran Irak'ı yıkmak ve geri götürmek için her türlü verimli yolu kullanmaktadır.”

Kaynaklar ayı zamanda Irak'ın son 15 yıla ait finansal kayıtları öğrenmek için Birleşmiş Milletler'den gözlemci talep etmeli önerisini sunuyor. "Gözlemci talep edildiği takdirde dünya krizin büyüklüğü ve İran'ın Irak'ın paralarını nasıl cebe indirdiği gerçeği karşısında şok olacaktır.” denilmekte.

Raporlara göre İran Amerikan önderliğindeki işgal sırasında Bağdat'ın askeri mühimmatını çaldı. Daha da ötesi bu raporlarda İran hükümetinin Irak petrolünü ve tedavüldeki parasını nasıl istikrarsızlaştırdığını ve Irak'taki İran'a sadık yetkililerin ülkeyi İran gazını satın almaya nasıl zorlandığını öne sürüyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.