Milli yazılımdan ilk mesaj

Askeri platformlar ve komuta merkezleri arasındaki taktik bilginin güvenli şekilde taşınması amacıyla yürütülen çalışmalarda önemli bir başarıya imza atıldı.

Milli yazılımdan ilk mesaj

Bugüne kadar 231 milyon dolarlık sözleşmeye imza atan şirket, yurt  içinde ve dışında yazılım tabanlı çözümleriyle çok sayıda askeri platformda  kritik görevler üstleniyor.

MilSOFT'un önemli çalışma alanlarından birini "taktik data linkler ve  mesajlaşma" oluşturuyor. Bu kapsamda, askeri platformlar ve komuta merkezleri  arasında taktik bilginin güvenli iletişimini sağlayan standart taktik veri  linkleri şirket tarafından üretiliyor.
 
Yurt dışından tedarik edilen NATO standardı taktik veri linki  sistemlerini (Link-11, Link-16 ve Link-22) yerlileştiren MilSOFT, ayrıca linkin  erişim mesafesini uzatan bir işlemciyi de geliştirmeyi başardı. Şirketin 2009'dan  itibaren ortaya koyduğu bu taktik veri linkleri gemi, denizaltı gibi platformlara  entegre etmeye başlandı.
 
Söz konusu taktik veri linkleri ve erişim mesafesini artıran yazılım  halen NATO tarafından kullanılıyor. Bunların diğer ülkelerde kullanımı ise izne  tabi bulunuyor. Donanım ve yazılımlar her ülkeye verilmiyor, gönderilse de belli  sistemlerin üzerinde hazır gidiyor. Bunlara müdahale edilemiyor ya da başka  sistemlere bağlanamıyor.
 
MilSOFT, NATO standardı taktik veri linklerini geliştirme sürecinde  elde ettiği birikimler ve Ar-Ge çalışmaları sonunda yerli ve milli yeni bir  taktik veri linki ortaya koydu.

 
 
İlk mesajla tarihe not düşüldü

 
Link-M olarak adlandırılan ürün, sahip olduğu özelliklerle muadil  ürünlerden üstünlükler barındırıyor. Türkiye'de üretilen milli telsiz, modem ve  kripto sistemleriyle görev yapabilecek Link-M, askeri platformlar arasında milli  linkle oluşturulan bir ağın kullanılmasına imkan verecek.
 
Yerli ve milli taktik veri linkinin NATO sistemlerindeki iznine bağlı  yazılım/donanım kullanım zorunluğunu ortadan kaldırması ihracat konusunda da  önemli bir potansiyel sunuyor. Link-M, bu özelliği sayesinde istenilen dost ve  müttefik ülkelere, üçüncü ülkelerin izni olmaksızın satılabilecek.
 
Değişken atmosferik şartlara rağmen azami teorik menzile yakın  değerlere ulaşarak başarıyla test edilen Link-M'nin taşıdığı ilk mesaj ise  "Merhaba tarihi an" oldu.

 


 

Muharebe sahasındaki başarının anahtarı
 

Askeri sistemlerde taktik resmin ilgili paydaşlarca görülmesi, anlık  karar verilmesi için hayati önem taşıyor.
 
Süratli iletişim, sadece sesli telsiz muhaberesiyle değil, yazılı  emirlerin iletilmesi, taktik bilgilerin paylaşılması, bir geminin, uçağın  radarıyla gördüğü temasın diğer dost birlikler tarafından da anında kendisi görür  gibi yayımlanmasıyla sağlanıyor.
 
 Komuta kontrol sistemleri, silah sistemleri ve istihbarat sistemleri  arasında taktik bilgilerin gerçek zamanlı olarak değişimi, birlikler arasında iş  birliği muharebe sahasındaki başarı için çok önemli bir parametre oluşturuyor.
 

Sınırlı sayıda şirket arasında bir Türk
 

MilSOFT, aynı zamanda dünyada sınırlı sayıda şirketin yapabildiği,  farklı link sistemleri arasında bilginin güvenli ve emniyetli şekilde transfer  edilmesi kabiliyetini de milli olarak sağlayabiliyor.
 
Şirket, milli akıllı mühimmatlar, seyir füzeleri ve hava platformları  için geliştirilen ve ağ destekli harekat için önemli bir altyapı sağlayan Kement  Projesi'nde de alt yüklenici olarak görev alıyor.
 
MilSOFT, projeye kattığı yazılım kabiliyetiyle SOM ve Atmaca  füzelerinin link komutaları kullanılarak kumanda edilmesini sağlayan önemli  paydaşlar arasında yer alıyor.
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.