Asgari ücrette tarih belli oldu

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019'da geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için ilk toplantısını 6 Aralık'ta yapacak.

Asgari ücrette tarih belli oldu

İşçi, işveren ve hükümet  temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019'da geçerli olacak  asgari ücreti belirlemek üzere 6 Aralık Perşembe günü ilk toplantısını  gerçekleştirecek. 
 
Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren asgari ücret  görüşmeleri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev sahipliğinde  başlayacak.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk'un başkanlığında toplanacak komisyonda, işçi  tarafını Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), işveren tarafını ise  Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil edecek.
 
Toplantıda, işçi ile işveren temsilcileri talep ve görüşlerini sunacak.
 

Asgari ücretli işçi nasıl geçindiğini anlatacak

 
Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, son dönemde döviz kurlarındaki  dalgalanma nedeniyle asgari ücretlilerin kayıplarına dikkati çekerek, asgari  ücretin ekim ayından itibaren 2 bin liraya yükseltilmesi, Asgari Ücret Tespit  Komisyonunun aralık ayındaki görüşmelerinin de mevcut asgari ücret üzerinden  değil 2 bin lira üzerinden yapılmasını gündeme getirmişti.
 
Atalay, geçen hafta,  Asgari Ücret Tespit Komisyonunda yer alacak  Türk-İş heyeti konusunda da değişikliğe gideceklerini belirterek, "Asgari Ücret  Tespit Komisyonunda bu yıl ilk kez bir asgari ücretli işçi de yer alacak. İşçi  arkadaşımız komisyon üyelerine asgari ücretle nasıl geçindiğini anlatacak."  açıklamasını yapmıştı.

 

Asgari ücret nasıl belirleniyor?


 
Asgari ücreti, yasa gereği 5'er işçi, işveren ve devlet temsilcisi  olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu  komisyonda, en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için işçi tarafını Türk-İş  temsil ederken, işveren tarafı adına masaya TİSK oturuyor.
 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında gerçekleştirilen ilk  toplantının ardından komisyon, işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı  toplanacak. Komisyon, son toplantısını yine Bakanlıkta yapacak.
 
Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en  az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği  halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.?

 

Mevcut asgari ücret net bin 603 lira


 
Asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt 2 bin 29 lira 50 kuruş,  vergiler ve kesintiler düştüğünde net bin 603 lira 12 kuruş olarak uygulanıyor.  Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga  vergileri kesilmediğinden net bin 725 lira 8 kuruş olarak hesaplanıyor.
 
Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 2 bin 384 lira  66 kuruş. Bunun 2 bin 29 lira 50 kuruşunu brüt asgari ücret, 314 lira 57 kuruşunu  sosyal güvenlik primi, 40 lira 59 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu  oluşturuyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.