Erzincan Kültür ve Eğitim Vakfı Danışma ve Dayanışma Toplantısı

Başbakan Yıldırım: (2) - "Asker üniforması içindeki FETÖ'cü alçaklar, katiller o gece bu gençlerimize kıydılar. Tüm dünyaya örnek olacak değerlere sahip bir gençliğimiz var. Bu güzel gençliğe güzel bir gelecek hazırlamak da bizim görevimizdir" - "Kadınlarımızla, 79 milyon vatan evladıyla iftihar ediyoruz. Orada parti bayrağı yoktu. Sağ-sol, Alevi-Sünni ayrımı yoktu. Orada, aynı hedef, aynı gelecek için kalplerin çarptığı azimli bir toplum vardı" - "(Yapıkapı ruhu) Ne yaparlarsa yapsınlar bu birlikteliği, bu kardeşliği bozan taraf biz olmayacağız kardeşim"

Erzincan Kültür ve Eğitim Vakfı Danışma ve Dayanışma Toplantısı
24 Eylül 2016 Cumartesi 17:36

İSTANBUL (AA) - Başbakan Binali Yıldırım, "Asker üniforması içindeki FETÖ'cü alçaklar, katiller o gece bu gençlerimize kıydılar. Tüm dünyaya örnek olacak değerlere sahip bir gençliğimiz var. Bu güzel gençliğe güzel bir gelecek hazırlamak da bizim görevimizdir." dedi.

Yıldırım, Ümraniye'de düzenlenen Erzincan Kültür ve Eğitim Vakfı Danışma ve Dayanışma Toplantısında, Yenikapı birlik ruhundan rahatsız olanlar bulunduğunu, Yenikapı'daki kardeşliği, birlikteliği nasıl bozacaklarının hesabını yapanlar olduğunu anlattı.

Yıldırım, "Biz milyonlara orada bir söz verdik. Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı, Türkiye Cumhuriyeti'nin iktidar partisi, onun başbakanı bir söz verdi. 'Bu birliği, beraberliği, kardeşliği gözümüz gibi koruyacağız' dedi. Ne yaparlarsa yapsınlar bu birlikteliği, bu kardeşliği bozan taraf biz olmayacağız kardeşim. Bunu buradan bir kez daha açıkça söylüyorum. Eski Türkiye'nin alışkanlıklarına asla ve asla müsaade etmeyeceğiz. İşe yaramayan, enerjiyi boşa tüketen siyaset anlayışının bir parçası asla olmayacağız." diye konuştu.

Sivil toplumun demokrasinin bir parçası olduğunu, sivil toplum kuruluşları ne kadar artarsa, demokrasinin de o kadar gelişeceğini aktaran Yıldırım, sivil toplum örgütlerinin ulaştığı etkinliğin aynı zamanda demokrasinin gücünün de gelişiminin de bir ölçüsü olduğunu vurguladı.

Binali Yıldırım, "İftiharla söylemek isterim ki bu olumlu gelişmelerde AK Parti iktidarlarının çok büyük katkısı vardır. AK Parti anlayışında milletin iradesi ve onun kurumları esastır, önemlidir. İktidarda olduğumuz 15 yıl boyunca bu anlayıştan bir milim şaşmadık. Darbeleri, vesayetleri, dayatmaları görüp, şapkasını alıp giden siyasetçilerden, darbelere karşı aslanlar gibi duran, milletin karşısında şapka çıkaran bir iktidar var. O iktidar AK Parti iktidarı olmuştur." diye konuştu.

2002'den bu yana vakıflarla, derneklerle sürekli istişare halinde olduklarını dile getiren Başbakan Yıldırım, toplumsal gerilimlerin ortadan kaldırılması, kardeşlik hukukunun canlı tutulmasının STK’larla birlikte çalışmayla mümkün olacağını dile getirdi.

Binali Yıldırım, şöyle konuştu.

"Sivil toplum örgütlerinin etkinliklerini artırmaları, tabanın sesini yukarıya taşımaları bizim için çok önemlidir. İşte bu nedenle proje esaslı desteklerle sivil toplum kuruluşlarının kapasitelerini artırdık. Sivil toplum kuruluşları kamu işbirliği çerçevesini çizen kanunlar çıkardık. Vakıf kurma, hakkına faaliyetlerine getirilen bütün sınırlamaları kaldırdık. Dernek işlemlerini ve denetimlerini çok basitleştirdik. Sivil toplum kuruluşlarımızın görüşüne her zaman itibar ettik. Devletin vatandaşlarının bir araya gelmesinde, örgütlenmesinde şüpheci bir yaklaşım içinde olmadık. 'Sivil toplum kuruluşları toplumumuzun ortak vicdanıdır, aklıdır' dedik, hep önlerini açtık. Bu yaklaşımın en büyük faydasını da eğitim alanında gördük, görüyoruz. Bugün tam 2 bin 876 vakıf öğrencilerimize burs veriyor, destek oluyor."

Erzincan Kültür ve Eğitim Vakfının da bunlardan biri olarak gördüğünü ifade eden Yıldırım, kendisinin de mensubu olmaktan gurur duyduğu vakfın 300 üyesi olduğunu belirtti.

Üyelerin 26 yıldır yılmadan, yorulmadan gençlerin daha iyi yetiştirilmesi için tüm imkanları seferber ederek burs verdiğini kaydeden Binali Yıldırım, "Bugüne kadar 30 bin gencimiz vakıftan burs aldı, eğitimini sürdürdü. Ayrıca son yıllarda vakfımız yurtlara da yatırım yapıyor. İlk yurdunu İstanbul'da kız öğrenciler için açtı, bir erkek öğrenci yurdu açılma çalışmaları da devam ediyor. El birliğiyle daha fazlasını daha iyisini yapmak için buradayız, bir aradayız. Bu hayır yarışında Erzincanlılar önde olmak üzere bütün dostlarımız, hepimiz bir arada olacağız, birlikte hareket edeceğiz." diye konuştu.

Gençler için ne yapsalar az kalacağını, gençlerin, sadece gelecek için değil, bugün de en büyük teminat olduğunu vurgulayan Yıldırım, "Bunu neye dayanarak söylüyorum? Yine 15 Temmuz gecesine gideceğim. Gençlerin apolitik olduğu hep söylenirdi. Ülkenin gündemiyle ilgilenmedikleri söylenirdi. Ama o gece, hayatının baharında, kimisi öğrenci, kimisi işçi, onlarca gencimiz, vatan, bayrak için gözünü kırpmadan canını verdi. Bir kez daha, Türk gençliğinin, ülke tehlikeye girdiğinde, millet tehlike içinde olduğunda neler yapabileceğini 15 Temmuz akşamında cümle alem gördü." diye konuştu.

Başbakan Yıldırım, gençlerle iftihar ettiklerini kaydederek, şöyle devam etti:

"Kadınlarımızla, 79 milyon vatan evladıyla iftihar ediyoruz. Orada parti bayrağı yoktu. Sağ-sol, Alevi-Sünni ayrımı yoktu. Orada, aynı hedef, aynı gelecek için kalplerin çarptığı azimli bir toplum vardı. Böyle bir milletin ferdi olduğum için Rabbime ne kadar şükretsem azdır. Vatanımıza, milletimize, ülkemize, demokrasimize yönelik bir tehdit karşısında, nelerin yapılabileceğini, hangi destanların yazılacağını gördük. 241 şehidimizin her birinin ayrı bir kahramanlık destanı var. Bunlar kitaplaştı, ölümsüzleştirildi. Okudukça ibret alıyor insan. Hakikaten bu şuur karşısında yapılacak tek şey şapka çıkarmaktır. 15 Temmuz gecesi milletimizin en büyük gücü, meydanları dolduran milletti. O gece yaşlımız-gencimiz, kadınımız-erkeğimiz bu alçak darbe girişimcilerinin karşısında dimdik durdu."

Nerede bir hain grubu varsa, onların karşısında en ön safta olan gençlerin, canlarını feda ederek, demokrasiye, hukuka, bayrağa, ezana sahip çıktığını vurgulayan Başbakan Yıldırım, ayrıca gençlerin canları pahasına ülkenin savunmasına koştuklarının altını çizdi.

Başbakan Yıldırım, darbe girişiminde çok sayıda gencin şehit olduğunu anımsatarak, tek tek isimlerini saydı.

Bazı genç polis ve askerlerin de şehit olduğunu hatırlatan Yıldırım, "Asker üniforması içindeki FETÖ’cü alçaklar, katiller o gece bu gençlerimize kıydılar. Tüm dünyaya örnek olacak değerlere sahip bir gençliğimiz var. Bu güzel gençliğe güzel bir gelecek hazırlamak da bizim görevimizdir. Bugün bu görev için buradayız. Mesele bayrak, vatan, istiklal olunca gerisi teferruat oluyor. Bu güzel gençliğe geleceğini hep birlikte hazırlayacağız. Bu sorumluluğu hepimiz taşıyoruz." ifadelerini kullandı.

Başbakan Yıldırım, darbe girişiminde şehit düşen Erzincanlılar da olduğunu vurgulayarak, onların da isimlerini saydı.

- Notlar

Yıldırım, Erzincan Kültür ve Eğitim Vakfı Danışma ve Dayanışma Toplantısı'nda masaları tek tek dolaşarak hemşehrileriyle sohbet etti.

Programa, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Erzincan Valisi Ali Arslantaş ve AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci de katıldı.

(Bitti)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.