Savant sendromu nedir? İşte Savant sendromu olan ünlüler (Savant sendromu belirtileri, tedavisi...) Savant sendromu efsaneler ve gerçekler

Bu akşam FOX TV'de yayına başlayan Mucize Doktor dizisinde de Savant sendromlu deha bir doktorun hikayesi anlatılıyor. Peki, Savant sendromu nedir? İşte Savant sendromu hakkında bilinmesi gerekenler...

Savant sendromu nedir? İşte Savant sendromu olan ünlüler (Savant sendromu belirtileri, tedavisi...) Savant sendromu efsaneler ve gerçekler
15 Eylül 2019 Pazar 00:05

Savant sendromu, erkekleri kadınlardan 4 ila 6 kat daha sık etkiler. Genellikle müzik, sanat, takvim hesaplama, matematik ve mekanik ya da mekansal beceriler olmak üzere beş genel kategoride becerileri sınırlı olan savant sendromu hakkında merak edilenleri haberimizde sizler için derledik. İşte Savant sendromu ne demek sorusunun yanıtı ve detaylar…

SAVANT SENDROMU NEDİR?

Savant sendromu, önemli derecede zihinsel engelli birinin, ortalamanın üzerinde belirli yetenekleri gösterdiği bir durumdur. Savantların üstünlük gösterdiği beceriler genellikle hafıza ile ilgilidir. Bu hızlı hesaplama, sanatsal yetenek veya müzikal yeteneği içerebilir. Aslında, 10 otistik kişiden bir tanesinin, değişen derecelerde kayda değer yetenekleri vardır, ancak savant sendromu konjenital ya da edinsel olabilir. Birçok savant becerisi doğumda var olan bazı gelişimsel güçlüklerin üzerine eklenerek çocuklukta ortaya çıkmaktadır. Edinsel savant becerileri sağlıklı gelişim gösteren bireylerde bebeklik, çocukluk ya da erişkinlikte geçirilen kafa travması ya da merkezi sinir sistemi travması sonrası gelişebilir.

Savant sendromlu tüm çocukların yaklaşık yarısı otistiktir. Otizmi olan tüm çocukların yaklaşık yüzde 10’unda savant sendromu vardır. Bu oran 35 üzerinde IQ’lu otizmi olan çocukların yüzde 25’ine yükselir. (Çok sayıda otistik çocuğun IQ’ları daha düşüktür.)

Sendrom sıklıkla otizmle ilişkili olduğundan, otistik savant terimi daha sıklıkla kullanılır. Savant sendromu gösteren bir kişi ile ilgili bilinen ilk açıklama, 1751’de bir Alman psikoloji dergisinde gerçekleşti. Savant terimi, ilk olarak 1887’de J. Langdon Down (Down sendromuna adını veren doktor) tarafından kullanıldı.

SAVANT SENDROMUNUN NEDENLERİ

Savant sendromunun nedenleri 2004’e kadar bilinmiyordu. Bazı araştırmacılar bunun gen veya genlerdeki bir değişiklikten kaynaklandığını, bazılarının bunun sağ hemisferde meydana gelen bu hasarı telafi eden beynin sol yarımküresine bir çeşit zarar verdiğine inanıyor. Bununla birlikte, sendromun nedenleri açık değildir ve daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

TEDAVİSİ

Savant sendromu bir alanda bir çocuğun kabiliyeti göz önüne alındığında beklenenden yüksek olduğunda teşhis edilir. Savant sendromunun herhangi bir dezavantajının olup olmadığı bilinmemektedir, bu nedenle tedavi edilmesi gerekmez. Genellikle savant sendromuna eşlik eden altta yatan bozuklukların tedavi edilmesi gerekir ve savant sendromlu çocuğun özel yeteneğinden yararlanılmasının çocuğun altta yatan gelişimsel bozuklukların tedavisine yardımcı olabileceğine inanılmaktadır.

Savant sendromlu çocuklar çok özel bir beceriye sahiptir. Bu çocuklar, özel ilgi ve yeteneklerin bir şekilde kullanılmasını sağlayan herhangi bir altta yatan hastalığın tedavisine daha iyi yanıt verebilir.

MİTLER VE KAVRAM KARGAŞALARI

- Savant sendromlular yaratıcı değil

Bazı gözlemciler, savantların bazı yeteneklerini ve hatıralarını hatırlatırken, şaşırtıcı bir taklit yeteneğinin aksine çok yaratıcı olmadıklarına dikkat çekiyorl. Ancak, savantlar son derece yaratıcılar... 

Bir doktor ünlü bir savant müzisyen Leslie Lemke'yi şöyle anlatıyor: 

1980'de Leslie'yle ilk tanıştığımda, sadece tek bir duruşmadan sonra bile müziği saklama ve çoğaltma kabiliyeti muhteşemdi. Gerçekten de, 14 yaşındayken Tchaikovsky'nin İlk Piyano konçertosunu kusursuz bir şekilde çalmayı başarabildi ve bu gün istek üzerine yapabilirdi. Ancak Leslie ile birkaç yıl temastan sonra, bazı doğaçlama becerilerin geliştiğini fark etmeye başladım.

Mesela, Neenah, 1989'daki bir konserde, örneğin, konserin zorlu bölümünde genç bir kız sahneye çıktı ve “Mississippi Hotdog” u çaldı. Leslie dinledi ve sonra istendiğinde, parçayı güzelce çaldı duymuştum. Ancak parçanın sonuna doğru biraz huzursuz görünmeye başladı ve daha heyecanlı ve oynamak için daha istekli görünüyordu. “Mississippi Hotdog” un ilk çalınması tamamlandıktan sonra, her zamanki gibi kusursuz bir şekilde Leslie, daha sonra “Mississippi Hotdog'un Bir Teması Üzerindeki Varyasyonlar” olarak adlandırılabilecek beş dakikalık bir doğaçlama başlattı. Sahneyi değiştirdi, temposunu değiştirdi ve şüpheli olduğu gibi tüm “müzik kurallarına” doğuştan erişebildiğine ikna edici bir şekilde gösterdi. Parçanın büyük bir sonu vardı. (Leslie büyük sonları sever.

Birkaç yıl sonra Mary (Parker) Leslie'nin kendi şarkılarından bazılarını bestelediğini söyledi. Oynadığı ve bana söylediği bazıları, kelimeler yeni olmasına rağmen, oldukça tanıdık geliyordu. Ancak zaman geçtikçe şarkıları daha özgün ve gerçekten yeniydi. Böyle bir şarkıya “Arpin'deki Çiftlikte Evden Aşağı”, diğeri ise “Kuş Şarkısı” adını verdi. İkinci parçada, yeni melodilerini çalarken yumuşak bir şekilde ıslık çalarak, çektiği yerde dinlediği kuş şarkılarını çoğalttı. yapmayı çok sevdiği çiftlik evinin dışındaki saatler. Şimdi Leslie'yi her gördüğümde yeni şarkılar çalıyor ve şarkı söylüyor ve orjinalleri. Leslie yaratıyor.

Savantlarda yaratıcılığa ilişkin bu izlenimler birçok araştırma ile de desteklenmiştir. Hermelin, O'Connor ve Lee tarafından 1987'de yapılan bir çalışma, sadece iki yıl boyunca müzik eğitimi almış 2 Savant Sendromlu çocuğun diğer altı çocuğa kıyasla müzikal yaratıcılığı test etti. Bu testlerde, savant grubu kontrol grubundan daha üstündü. Benzer şekilde, müziksel yeterlilik testlerinde - zamanlama, denge ve karmaşıklık - savantlar (ortalama 59 IQ ile) kontrol grubundan da iyidir.

- Savant sendromu daima düşük IQ ile ilişkilidir.

Bu belki de Down Sendromu'nun düşük IQ ile ilişkilendirilmesinden ortaya çıkan bir yanılsama. Ancak doğru değil. Çoğu savantın IQ'ları 50 ile 70 arasında olduğu doğru olsa da bazı durumlarda 125 IQ'ya kadar yüksek olabiliyor. 

Ve Savantlar arasındaki düşük IQ puanlarının bir nedeni, IQ testlerinin “IQ” olarak adlandırdığımız şey olan sayısal zekayı ölçmesidir. Ancak birden fazla zeka biçimi vardır ve son yıllarda EQ (duygusal zeka) gibi testler ortaya çıkmıştır. Ayrıca savantların durumlarında dil ve sözlü eksiklikler veya davranışsal özellik ve belirtiler “IQ” nun doğru şekilde ölçülmesini önler. Bu bireyler, şüpheli olsun olmasın, “gecikmiş ” gibi “işlev” görürler ; fonksiyon ortalamanın altında bir IQ puanı belirler. Buna “işlevsel gerilik” denir.

Ünlü bir savant müzisyen Leslie Lemke, yanıltıcı IQ seviyelerinin nasıl olabileceğine dair bir örnek sunar. Leslie, WAIS-R testinde, yalnızca sözel puanlara dayanan, 58'lik bir IQ'ya sahiptir;


Etiketler; #mucize #doktor

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.