Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, korumalı mevduat programından sonra TL mevduatın 23,8 milyar arttığını açıkladı. Erdoğan, dövizdeki düşüşün de devam edeceğini ve faizi karşı gerekli adımların atılacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar
24 Aralık 2021 Cuma 22:41

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATV-AHaber ortak yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtlıyor. Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

(Kur korumalı mevduat sistemi) Bu son gelişme bütün vatandaşlarımızın Türk Lirası'na güvendiğini gösteriyor. Hele hele bir Trabzonlu vatandaşımızın para konusunda Türk Lirası'na "Kaybettim ama Türk Lirası değer kazansın yeter" demesi güzel bir göstergeydi. Türk Lirası gücünü ekonomik altyapıdan, üretimden ve finansal sektörün sağlamlığından alıyor. 

TL MEVDUATI NE KADAR ARTTI?

Programın açıklamasından beri Türk Lirası mevduatlar bugün saat 15 itibariyle 23,8 milyarın üzerinde arttı. Artmaya devam ediyor. 

"SABRETMEKTE FAYDA VAR"

(Dolar/TL) Daha iyi olacak. Acele etmiyoruz. İstikrarlı şekilde gerek Maliye gerekse Merkez Bankamızın dayanışmasıyla, bizlerin de katkılarıyla yerli yerine oturtacağız. Sabırla yola devam etmekte fayda var.

VADEDEN ÖNCE PARA ÇEKİLEBİLİR Mİ?

Vadeden önce para çekilebilir mi diye soruyorlar. Evet çekilebilir. Hesap vadesiz hesaba dönüşecek sen de alman gereken paranı rahatlıkla alacaksın. Ama bir şeye güveneceksin, benim artık kaybım olmayacak. Kur stabil hale gelmiş olacak. Bu adım uzun vadede bütçeye katkı da sağlayacak. 

DOLARDAKİ DÜŞÜŞ NE KADAR SÜRECEK?

Kurdaki stabilizasyon çok kısa sürede gerçekleşmiş olacak. Merkez Bankamız aceleci hareket etmeyecek. Kademeli bir şekilde tekrar geldiği yere doğru inşallah dönecek ve Türk Lirası da orada kendi asli gücünü bulacak. Bu bir hafta mı sürer, 10 gün mü sürer... Ama biz buradaki adımlarımızı gerek Hazine, gerek Merkez Bankası olarak atıyoruz. 

KURDAKİ DÜŞÜŞ ETİKETE NE ZAMAN YANSIR?

Hazine Maliye, Ticaret, hatta Tarım Bakanımıza talimatları verdik. Kontrollerimizi sıklaştıracağız. Asla bunlara taviz vermeyeceğiz. Çünkü vatandaşımızı bu şekilde spekülatif hareketlerle ezmeye kimsenin hakkı yok. 

Eğer fiyat indirimleri hızla yapılmazsa bakanlıklarımız bunların üzerine gidecektir. Kimsenin şüphesi olmasın. Devlet olarak bu noktada kesin kararlıyız. Döviz kurlarındaki düşüşleri fiyatlara yansıtmayanlara gereken yaptırımları yapacağız. Kur çıkarken fiyatları aniden yükseltip kur düşerken yansıtmayanlar ağır yaptırımlarla karşılaşacak. 

Stokçulara da müsaade etmeyeceğiz. Çalışmalar Meclis'te tamamlanmak üzere. Stokçuluğa ağır ceza vermek suretiyle tedbirlerimizi artırmış olacağız. Bu konuda kararlıyız.

TÜSİAD'IN BİLDİRİSİ

Ülkesinin ve milletinin hayrına düşman olanlar yine iş başında. Biz bunlara rağmen ekonomik bağımsızlık mücadelemizi sürdürüyoruz. 

İstihdamı, yatırımı önceleyen projelerle adım atıyor, sivil toplum kuruluşlarımızdan da buna uygun aksiyona geçmelerini bekliyoruz. Bahsettiğiniz sivil toplum kuruluşuyla Haziran'da görüşme yapmışlar. Haziran'dan sonra olayların patlak verdiği gün kalkıyor Bay Kemal mesaj atıyor. 

Türkiye'nin en önemli kuruluşu Odalar ve Borsalar Birliği garip bir açıklama yapıyor. Bizim dayanışma halinde olmamızın gerektiği dönemde kimse, 'Aşağıdan baskılar geliyor, o yüzden bu açıklamayı yaptık' diyemez. En çok baskıyı hükümet görür.

Böyle bir gün siyaset yapma günü değildir. Gerçekten yerliysen, milliysen gereğini yapacaksın. Demek ki sen ne yerlisin, ne millisin. Biz Türkiye'ye özgü bir ekonomi modeli inşa ediyoruz. Ülkemizin ekonomik bağımsızlığı için çalışıyoruz. Faiz düzeni zulüm düzenidir. Faiz zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapar. Biz de bu düzene savaş açtık. 19 yıldır bunlarla savaş halindeyim. Bu can bu tende olduğu sürece faizcilere hiçbir zaman yürüyün diyemem. Onların ne yanında ne arkasında yer alamam.

CHP'NİN FAİZ ÇELİŞKİSİ

Bizim inandığımız değerler silsilesi içinde faizin yeri yoktur. Biz faizle ayağa kalkan ülke olmayacağız. Faiz sebeptir enflasyon neticedir. Bunun uyhgulmasını gördük. Nerede? Başbakanlığım döneminde faiz 4,7 ya da 6'ya kadar düştü. Enflasyonda 6,7'ye kadar inmişti. Doğru orantılı olarak o da iniyor. Gezi Olayları patlak verdi. Bunun arkasında malum emperyal güçler, Türkiye'nin ayağa kalkmasını istemeyen emperyal güçlerdi. Bay Kemal yine oralarda dönüp dolaşıyordu. Orada bir sıçrama oldu. Maalesef faiz yükseldi, enflasyon da yükseldi. Maalesef yalandan sürekli nemalanan Bay Keman, 'Faizi 0'a indirin. CHP grubu olarak her türlü desteğe hazırız' dedi. Geçenlerde de artırın dedi.

Şu anda yine faizi indiriyoruz. MB'nin attığı adımlarla birlikte enflasyonun nasıl indiğini göreceğiz.

ESKİ MB BAŞKANI DURMUŞ YILMAZ'A TEPKİ

Merkez Bankası'na zarar veren açıklamalar yapamazsınız. Merkez Bankası'nda geçmişte başkanlık yapmış olan zat, o suçu işlemiştir. MB'de görev alacaksın, bu şekilde yol göstericiliğe kalkışacaksın. Cezalarını çekecekler. Bunun bedelini ödeyecekler. Şu an milletvekilliği sebebiyle yırtar ama tazminat noktasında bedelini öder..

KREDİLER İÇİN HAREKETE GEÇİLDİ

Ülkemizde de küresel ekonomik yavaşlamanın ve salgının olumsuz etkilerini gidermek üzere çeşitli tedbirleri uygulamaya aldık. Üretimin ve istihdamın devam etmesi için hem bireylerin hem şirketlerin krediye ulaşım imkanını sağladık. Ancak bazılarının farklı harcamalarda bunu kullandıklarını biliyoruz. Amacı dışında kullanılan kredilere ilişkin olarak ilgili kurumlarımız gerekli değerlendirmeleri yapıyor. Bunda da kararlı bir şekilde yolumuza devam edeceğiz.

ENFLASYONLA MÜCADELEDEN NET MESAJ

2020 yılında salgın sebebiyle küresel ekonomi daralma yaşadı. Bu dönemde G-20'de Çin'le beraber büyüyen iki ülkeden biri olduk. Diğer 18 ülke berbat durumdaydı. Ama ana muhalefet Türkiye'nin G-20'den dışlandığını söyleyecek kadar ileri gittiler. Şu anda önde gelen birçok ülke tarihin gördüğü en yüksek enflasyon oranını yaşıyor. Örneğin ABD'de enflasyon yüzde 6,8 ile son 39 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

IMF enflasyonunun 2022 yılının ikinci yarısından itibaren gerileyeceğini düşünüyor. Ama yukarı yönlü riskler bulunuyor. Bu çerçevede TCMB etkin bir şekilde iletişim kanallarını kullanıyor. TMCB doğrudan müdahalelerde bulunuyor. 5 müdahale yapıldı. Hemen muhalefet saldırdı. Merkez Bankası'nın bu yetkisi var. Bu yetkisini gerekli gördüğü hallerde kullanır. Lafa geldiği zaman 'MB bağımsız değildir' diyorsun. Bu bağımsızlığını sana sorarak mı yapacak?

ÖNLEM PAKETİMİZ İŞE YARADI

Önce MB'ye ardından da TÜİK'e gitmek istediler. Bu, devletin kurumlarını yıpratma anlayışını getiriyor. Ama ben görüyorum ki açıkladığımız önlem paketi işe yaradı. Mal ve hizmet piyasasına da yansımasını bekliyorum. Başta kamu bankaları olmak üzere reel sektöre her türlü proje bazlı desteği vermeye hazırız.

ÜRETİM İSTİHDAM VE İHRACATI ARTIRACAĞIZ

Büyümede istikrarlı bir ortamı sağlıyoruz, sağlayacağız. Şu bütün köprülerden Kuzey Marmara Otoyolu'ndan, Marmaray'dan, Avrasya Tüneli'nden geçen otomobillere, TIR'lara bakın... Bu kadar TIR buradan geçtiğine göre bunlar bir şeyler taşıyorlar. Fakir bir ülke olsa bunlar olur mu? Yoğun bir şekilde TIR'lar geliyor, gidiyor. Türkiye, son dönemdeki güçlü performansı ile örnek olan bir ülke olarak öne çıkıyor. Bir ülkenin lojistiği, o ülkenin diğer ülkelerle olan yarışmasında onun önceliğidir.

Şu anda bizim lojistik muhteşem ve her geçen gün daha da ileri gidiyor. Serbest piyasa ekonomisinin kurallarından taviz vermeden istikrarlı bir ortamın tesisini sağlıyoruz. Üretim, istihdam ve ihracatı da artıracağız.

ELEKTRİĞİ KİMİN ÜRETTİĞİNİ BİLMİYORSUN KILIÇDAROĞLU

Bütün bunlarla kimin yanında olduğumuzu ortaya koyuyoruz. Amacımız Cari fazlaya geçmektir. Böylece toplumsal refahımızı artırmayı hedefliyoruz. Bay Kemal bu işlerden anlamıyor. Bakın, bu ara Şanlıurfa'ya gitti. Şanlıurfa'da istediği kalabalığı göremeyince ileri geri savruldu. 'Buranın belediyesini bize verin, çiftçiye elektriği bedava vereceğiz' dedi. Ben İBB'nin belediye başkanlığını yaptım. Elektriği kimin ürettiğini bilmiyorsun. Elektrik, Enerji ve Tabii ve Kaynaklar Bakanlığı'na aittir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.