'Amaç İtibar Zayıflatmak'

'İngilizlerin bazı Kürt aşiretlerinin borçlarını ödediği' iddiası aşiretler tarafından yapılan ortak açıklama ile yalanlandı.

'Amaç İtibar Zayıflatmak'

Kürt aşiretlerince, "İngilizlerin bazı Kürt aşiretlerinin borçlarını ödediği"ne yönelik iddiaların bölgede denge unsuru olan Kürt aşiretlerinin itibarını zayıflatmayı amaçladığı, 15 Temmuz Türk-Kürt kardeşlik ruhuna kasteden hain ve tehlikeli bir söylem olduğu belirtildi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden Ankara'ya gelen 50'nin üzerindeki Kürt aşireti temsilcisi, Ulus'taki Birinci Meclis binası önünde yaptıkları basın açıklamasıyla Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı, emekli Albay Hasan Atilla Uğur'un gündeme getirdiği "İngilizlerin Kürt aşiretlerinin borçlarını ödediği" iddialarına tepki gösterdi.

Aşiretler adına ortak açıklamayı, eski CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi ve AK Parti milletvekili adayı olan Savcı Sayan yaptı.

Türkiye'nin yeniden kurtuluş mücadelesi verdiği tarihi günlerde, Kürt aşiret ve aile mensuplarının, dedelerinin kurbanlar kesildikten sonra açtığı kurucu meclis binasının önünde yeniden bir araya geldiklerini belirtti.

Milletin ve devletin yanında olduklarını, 15 Temmuz'da Doğu ve Güneydoğu'da bütün il ve ilçelerde milyonların, darbeye tepki göstermek için sokağa döküldüğünü, bayrağına, siyasi iradeye sahip çıktığını vurgulayan Sayan, "Bu birlik ve beraberlik ruhu, ülkemizin, milletimizin iç ve dış düşmanlarını rahatsız etmiş olacak ki malum terör odaklarının yeni bir propaganda hedefine konulmuştur. Emekli bir albay İngilizlerin Kürt aşiretlere para verdiğini, borçlarını ödediğini ve aşiretleri Türkiye'ye karşı yeni bir ayaklanma için örgütlediğini beyan etmiştir." ifadelerini kullandı.

- "15 Temmuz Türk-Kürt ruhuna kasteden hain bir söylem"

Sayan, "Bu akıl dışı, edepsiz, ahlaksız, mesnetsiz iddialar Kürt toplumunun sosyolojik gerçeği olan aşiretleri de zan altında bırakmıştır. Kürt aşiret ve ailelerinin üyeleri olarak, geçmişte de benzerlerine çok rastladığımız bu maksatlı ve iğrenç zihniyetin, Kürt toplumunu tahkir ve tezyif edici mesnetsiz iddialarını katiyetle reddediyor ve bunu dillendirenleri şiddetle kınıyoruz." diye konuştu.

Aşiret ve kabilelerin bütün dünya halkları gibi Kürt toplumunun da bir gerçeği olduğunu ifade eden Sayan, Kürtlerin Türk kardeşleriyle yaklaşık 100 sene önce kurtuluş mücadelesi verdiğini, bu ülkenin "ötekileri" değil, asıl kurucu unsurları olduğunu dile getirdi.

Kürtlerin 1924 sonrasında tek tipçi rejim tarafından ötekileştirildiğini, inkara ve asimilasyona tabi tutulduğunu savunan Sayan, şunları kaydetti:

"Bu durum modern Kürt sorunun da kaynağını teşkil etmiştir. Kürt aşiret ve aileleri geçmişte bu sürecin en büyük mağdurları olmuştur. Geçmişte Kurtuluş Savaşı'nın öncüleri olan Kürt aşiret reislerini sürgüne gönderen 'üst aklın' amacı ne ise bugün de üst akıl tarafından yaratılmak istenen algı operasyonunun amacı odur.

Hasan Atilla Uğur isimli emekli bir albay tarafından ortaya atılan iddialar, bölgede denge unsuru olan Kürt aşiretlerinin itibarını zayıflatmaya, bunun üzerinden Kürt toplumunu tezyif ve tahkir etmeye, devletin asli kurucu unsuru olmadığı algısını bilinçaltına yerleştirmeye yönelik olup, 15 Temmuz Türk-Kürt kardeşlik ruhuna kasteden hain ve tehlikeli bir söylemdir."

- "Demokratik bir Türkiye için her zaman gayret göstereceğiz"

Sayan, açıklamasında, "Kürtler nasıl ki 1920'lerde Türk kardeşleriyle ortak bir vatan ve gelecek etrafında kenetlenmişse bugün de aynı hissiyatla memleketini koruma ve kollama mücadelesi veren Sayın Cumhurbaşkanı'nın etrafında Türk kardeşleriyle birleşerek bu ülkenin asli unsuru olduğunu bir kez daha göstermiştir ve gelecekte de gösterecektir." ifadelerini kullandı.

Kürtlerin şeref, hamiyet, haysiyet sahibi, onurlu bir millet olduğunu aktaran Sayan, 1920'lerde dinine, namusuna, vicdanına ve vatanına kasteden bölücü şer güçlere karşı nasıl direnmişlerse bugün ve yarın da aynı mücadeleyi sürdüreceklerini kaydetti.

Sayan, açıklamasını "Bizler bugün burada bu edep dışı ithamı reddediyor, bu ülkenin ötekileri değil asli unsurları olduğumuzu hatırlatıyor, teröre ve terör örgütlerine sonuna kadar karşı olduğumuzu, Kürt ve Türklerin kardeşçesine yaşadığı, bölgedeki sorunların çözüldüğü, demokratik hak ve taleplerin yerine getirildiği, demokratik bir Türkiye için her zaman gayret göstereceğimizi beyan ediyoruz." sözleri ile sonlandırdı.

Açıklama, aynı zamanda Van'ın Gevaş ilçesi Belediye Başkanı Sinan Hakan tarafından Kürtçe olarak da okundu.

- "Milyonlarca insanın şerefiyle oynamanın haklı gerekçesi olamaz"

 Diyarbakır İzol Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İrfan Akba, "Kendini bilmez emekli bir albayın yaptığı açıklamalar biz aşiretleri son derece rahatsız etmektedir." dedi.

Türkiye'de 22 ilde yaklaşık 3 milyon mensubu olan büyük bir aşiret olduklarını dile getiren Akba, "Geçmişte de aynı spekülasyonlar çıktı, İngilizler tarafından aşiretlere para yardımının yapıldığına yönelik. Dedelerimiz buna engel oldu. Onlara inanılmaz hakaretler ederek ülkeden kovdu." ifadelerini kullandı.

Malatya'nın en büyük aşiretlerinden Drejan üyesi Nevzat Öztürk ise Kürt aşiretlerine yönelik iftiraları kabul etmediklerini belirterek, şunları söyledi:

"Kürt aşiretleri olarak 1071'den bu tarafa devletimizin yanındayız. Bu ülkeyi hep beraber inşa etmişiz. Hala aynı duygularla devam ediyoruz ama bu komplo teorilerini üretenlerin artık bu ülkenin üzerinden ellerini çekmelerini arzu ediyoruz. Mürekkep yalamış insanların televizyonlara çıkıp güzel laflar söyleyip, çok mütevazi görünüp ondan sonra da çaktırmadan insanları itham etmesi, milyonlarca insanın onurlarıyla, şerefleriyle oynamalarının hiçbir haklı gerekçesi olamaz. Kendilerini kınıyoruz."

- "Bunların oyunlarını birlikte bozacağız"

Kürt aşiretlerinin açıklamasına destek veren Esma Türker isimli vatandaş ise "Hacdan yeni geldim. Bir durum olduğunda bu vatan için koşa koşa gelirim. Hacda Kürt kardeşlerimle beraber dua ettik. Kabe'nin etrafında vatanımız için ağladık. Ağlaşa ağlaşa ayrıldık." diye konuştu.

Türklerle Kürtleri kimsenin bölemeyeceğini belirten Türker, "Bu FETÖ fitnesinin en ala tuzaklarını biliyorum. Bunların oyunlarını hep birlikte bozacağız. Biz hep beraberiz, Alevi'si, Sünni'si, Laz'ı, Kürt'ü, Çerkez'i hep beraberiz. Bunların kimin maşası olduğunu hepimiz biliyoruz. Ben bir ev kadınıyım. Amerika'ya gittim, orada bu FETÖ'nün ne dümenler çevirdiğini gördüm. Lütfen birlik olalım, bunların oyununu hep birlikte bozalım." ifadelerini kullandı.


Kaynak: Anadolu Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.