Basın kartı yönetmeliği değişti

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçişin ardından yeni Basın Kartı Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Basın kartı yönetmeliği değişti

Basın Kartı Yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre yönetmelik, kamu yararına faaliyette bulunan dernek ve vakıflarda medya mensubu olarak çalışanları da kapsayacak.

Basın kartı verilecek kişilerde aranan şartlar bölümüne, "Terörle Mücadele Kanununun 3. maddesinde sayılan terör suçları ile 4. maddesinde sayılan terör amacı ile işlenen suçlardan hüküm giymemiş olması" şartı eklendi.

5237 sayılı Kanunun 213, 214, 215, 216 ve 217'nci maddelerinde sayılan suçlar ile Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar ile devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk suçlarından hüküm giyenler, 5187 sayılı Kanunun 25. maddesinin ikinci fıkrasında yer alan suçlardan veya bu suçlara tahrik ve teşvikten hüküm giyenler de basın kartı alamayacak.

Basın kartı almak isteyen kişilerde 5953 sayılı Kanun hükümlerine uygun sözleşme yapmış olmasının yanında sigorta primlerinin çalışma mevzuatı esaslarına uygun olarak yatırılmış olması şartı aranacak.

Unvanların güncelliği ve geçerlilik durumu ile listelerde yer almayan medya mensuplarına basın kartının hangi şartlarda verileceği Komisyonun teklifi ve Başkanın onayı ile belirlenecek.

 

İnternet Medyası için 2 madde 


Yeni yönetmelikle internet medyasının durumu net değil. Resmi Gazetede çıkan yönetmeliğin 3. ve 10. maddesinde buna işaret eden durumlar var. Ancak tanımlamalar soyut kalmış.

Sarı Basın kartının kapsamını ve dayağını tanımlayan bölümdeki 3. maddenin n bendinde şöyle deniliyor:

n) Medya mensubu : Radyo, televizyon, gazete ve dergi gibi basın - yayın organları ile dijital ortamlarda basın yayın faaliyeti yürüten çalışanları...
 

10. maddenin 2. bölümünde ise tamamlayıcı olarak şu ifadeler yer alıyor:


2) 
Ekli listelerde yer alan unvanların güncelliği ve geçerlilik durumu ile bu listelerde yer almayan medya mensuplarının basın kartının hangi şartlarda verileceği komisyonun teklifi ve başkanın onayı ile belirlenir.

Bu iki madde ile internet medyasında gazetecilik yapanlara sarı basın kartı verilmesine ara bir yol bulunmuş görünüyor. Uygulamanın sınırları ve nasıl olacağı biraz muallakta.

Sarı Basın kartı alma süresi değişti

 

Yeni yönetmelikle sarı basın kartı alma süreleri yeniden düzenlendi. Buna göre meslekle ilgili bir lisans veya lisansüstü programından mezun olanlar için basın kartı alma süresi 6 aya indirildi. Diğer lisans veya meslekle ilgili bir ön lisans programından mezun olanlar için basın kartı alma süresi 9 ay, ön lisans mezunları için 12 ay ve lise mezunları için on sekiz ay olarak belirlendi. Basın yayın kuruluşu sahipleri veya tüzel kişi temsilcileri ile yönetim kurulu başkanları için de bekleme süresi 12 ay olarak belirlendi.

Yeni basın kartı yönetmeliğinin tamamı için tıklayın
 

Basın kartının iptali kolaylaştı
 

Yeni yönetmeliğin iptalle ilgili kısmına "Milli güvenlik ve kamu düzenine aykırı davranışlarda bulunması veya bu tür davranışları alışkanlık edinmesi" maddesi eklendi. Sarı basın kartının iptal edileceği durumlar şöyle:


 


Etiketler; #basın kartı

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.