İSAROD'un mahkemeye verdiği Yönerge yürürlüğe girdi

11 Şubat 2016 tarihinde kabul edilen UKOME Kararı ile Servis Taşımacılığı Yönergesi, 22 Temmuz Cuma günü İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde görüşülerek karara bağlandı.

İSAROD'un mahkemeye verdiği Yönerge yürürlüğe girdi
30 Ekim 2016 Pazar 10:34

25 Mayıs 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'da esnaflara hitap etmiş, Servis şoförlerinin açtığı ''Verin plakayı, bırakalım sigarayı'' pankartının üzerine, ''Sigarayı bırakmaya var mısınız? Sizden bu konuda bu sözü aldıktan sonra ben şimdi büyükşehir belediye başkanıma diyorum ki hadi bakalım bununla ilgili olarak adımı siz atacaksınız'' demişti.
Ancak Erdoğan’ın bu sözü belli ki diğer yetkili kişiler tarafından çok ciddiye alınmamış olacak ki oldukça sıkıntılı bir süreç yaşandı ve servisçilere verilen bu söz unutuldu.
Servis şoförlerini memnun etmeyen bu yönerge, servisçilerin durumunu iyileştirilmek bir yana dursun, haklarında sınırlama ve kısıtlamaya neden oldu.
Tüm tepkilere rağmen, İSAROD’un mahkemeye vermesine rağmen, bu yönerge 22 Temmuz 2016 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde kabul edilerek yasalaştı.
Buna göre taşımacılar şu şekilde sınıflandırıldılar:
 
Yeni taşımacılar:
Belediye meclisinde alınan kararla yeni taşımacılar minibüs ve otobüsler için 40 bin TL bir bedel belirlendi. İlk taksiti peşin olmak üzere 5 yıllık vade ile 5 eşit taksitte ödenecek.
 
Geçmiş dönem taşımacıları: 
Geçmiş dönem taşımacıları için düzenlenecek servis taşımacılığı kart bedeli üzerinden midibüs ve otobüsler için yüzde 50 indirimli 20 bin TL olarak uygulanması ve ilk taksiti peşin olmak üzere 5 yıllık vade ve 5 eşit taksitte ödenmesi kararı alındı. 
 
Mevcut bireysel taşımacılar ve taşıma şirketleri:
"Servis Taşımacılığı Kartı için gerçek ve tüzel kişiler için öz malı olan ilk 50 araç için bedel alınmaması, 51 araçtan 100 araca kadar 40 bin TL’nin yüzde 25’ini, 101 araçtan 200 araca kadar yüzde ellisini, 201 araçtan 300 araca kadar yüzde 75’inin, 300 araçtan sonraki her bir araç için bedelin tamamının ilk taksiti peşin olmak üzere 5 yıl vadede 5 eşit taksitte ödenmesi kararı alındı.
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından karara bağlanan düzenleme ile, standartlara bağlı olarak yeterlilikleri sağlayan taşımacılara verilecek Servis Taşımacılığı Kartı ve Toplu Taşıma Aracı Kullanım Belgesi sisteminin uygulamaya geçirilmesiyle daha kaliteli bir servis hizmeti planlanırken, yetkililerin servisçilerin asıl sorunlarını es geçmeleri tepkilere neden oluyor.
 
Öyle ki, yönerge de yer alan 8 madde servisçilerin kanının dökülmesine neden olmuş, İSAROD davacı olmuştu.
 
Servis şoförlerinin temel yaşam şartları iyileştirilmeden, asgari geçim standartları düzenlenmeden sırf “kaportayı düzeltmek” adına yapılan bu değişiklikler 12 üyenin “Karara katılmıyorum” görüşüne rağmen kabul edildi.
 
Bu yönergede yer alan ihtilaflı konuların değerlendirilmesi için bir komisyon toplantısı gerçekleştirilmiş, mağduriyetlerin ortadan kaldırılması için bazı kararlar UKOME gündeme taşınmıştı.
 
Ancak servis esnafına arkasına dönen Büyükşehir Belediyesi bu yönergeyi karara bağladı.
 
Servisçilerin asıl meselelerine kulak verilmesini, tarafsız politikalar uygulanmasını diliyoruz.
 
Kararın tamamına ilişkin belgeye buradan ulaşabilirsiniz.

>>>TIKLAYIN<<<<

 
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Avni Atar - 4 yıl önce
slm iyi günleröncelikle bizler yıllarca bu işle uğraşan emekçiler olarak bu yapılan haksızlığa rağmen sesimizi yeterince duyuramıyoruz bu işle uğraşan yetkililere sesleniyorum ellerinizi vicdanıza koyun öyle karar verin bizim yerimizde siz olsanız ne yaparsınız saygılarımla.
Avatar
...... - 4 yıl önce
Seçimlerde görüşürüz