İşte KPSS'li KPSS'siz Temmuz ayı memur alımlarının tamamı! 2018 ÖSYM KPSS tercihleri başvuru şartları nelerdir?

KPSS 2018/1 tercih başvurusu son dakika! ÖSYM KPSS 2018/1 tercih kılavuzu, puan hesaplama nasıl yapılır? ÖSYM üzerinden alınacak olan KPSS tercih başvuruları ne zaman sona eriyor? İşte, KPSS 2018/1 tercih kılavuzu ve başvuru detayları... 

İşte KPSS'li KPSS'siz Temmuz ayı memur alımlarının tamamı! 2018 ÖSYM KPSS tercihleri başvuru şartları nelerdir?
02 Temmuz 2018 Pazartesi 02:19

Milyonlarca Kamuda personel olmak isteyen aday KPSS tercihlerini, hesaplamasını merak ediyor. Bilindiği üzere KPSS lisans sınavı başvuruları tamamlandı. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından uzun süredir duyurusunun yapılması beklenen KPSS 2018/1 Merkezi atama tercih kılavuzu duyuruldu. Peki Merkezi atama ile hangi kamu kurumları alım yapacak? İşte tüm detaylar haberimizin devamında yer almaktadır. 2018 KPSS lise başvurularının ne zaman yapılacağı merak konusu olmaya başladı. ÖSYM’nin sitesinden paylaşılan sınav takviminde başvuru tarihi belli oldu. KPSS ortaöğretim başvuruları ne zaman yapılacak? İşte Kamu Personeli Seçme Sınavı başvuru ve sınav tarihiyle ilgili merak edilenler haberimizde yer alıyor. KPSS lisans sınavı başvurularının tamamlanması ile birlikte gözler şimdi de lise başvurularına çevrildi. Kamu personeli olarak çalışmaya aday olan yüzbinlerce lise mezunu vatandaş KPSS tarihini beklemeye koyuldular. Lise mezunu adaylar KPSS başvurularını 3-19 Temmuz tarihleri arasında yapabilecekler. Adayların en çok merak ettiği konularına arasında ise 'KPSS ücretleri ne kadar olacak?' , 'KPSS ücretleri nereden yatırılacak?' gibi sorular geliyor. KPSS başvurusu altında bilmeniz gereken tüm bilgileri sizler için bu haberimizde derledik.

Bir çok kamu kurum veya kamu kuruluşu bünyesine Merkezi atama veya açıktan atamam yöntemi ile büünyesinde oluşan eksikliği veya yeni personel adayları için devamlı olarak Memur Personel alım ilanı yayımlamaktadırlar. Bu doğrultuda kamuya temmuz ayı memur personel alımları yapılacak ve Eğitimini tamami tamamlamış ve artık hayata atılmak isteyen ve bir kariyer peşinde koşan adaylar Temmuz ayında iş sahibi olabililecek. Çünkü Temmuz ayında seçimlerin bitmesi ile birlikte bir çok kamu kurumu ve kamu kuruluşu bünyesine memur alımı ve personel alımı yapmaktadırlar.

Adaylardan bu yönde bazı nitelikler aranmakta olup bu nitelikleri taşımaları durumunda başvuruları kabul edilmektedir. Kamuya alım ilanlarını derledik ve sizlere sunuyoruz. Sizler bu haberimiz sayesinde tek bir sayfa altında Temmuz ayında memur personel alımı yapan kurumlara ulaşacak ve başvuru yapabileceksiniz.

KPSS 2018/1 TERCİH BAŞVURULARI BAŞLADI

KPSS 2018/1 tercih sürecinde ortaöğretim, ön lisans ve lisans mezunu adaylar ÖSYM'nin resmi adresi AİS üzerinden başvurularını gerçekleştirecekler. Memur, tekniker, mühendis, mimar ve avukat kadrolarına alım yapılacak olan tercihlerin başvuruları 26 Haziran-5 Temmuz tarihleri arasında https://ais.osym.gov.tr/ üzerinden alınacaktır. İnternetten tercih gönderme işlemleri 5 Temmuz 2018 gecesi, saat 23.59’da sona erecektir. Bu süre kesinlikle uzatılmayacaktır.

Adayların, ÖSYM tarafından yerleştirme yapılacak kadro ve pozisyonları tercih edebilmeleri için 22 Mayıs 2016, 16 Ekim 2016 ve 20 Kasım 2016 tarihlerinde yapılan Kamu Personel Seçme Sınavlarından (2016-KPSS Lisans ve 2016-KPSS Ortaöğretim/Önlisans) birine girmiş ve bu sınavların en az birinden ilgili KPSS puanını almış olmaları gerekmektedir. 

KPSS-2018/1 TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ 

KPSS 2018/1 TERCİH ROBOTU YAYINLANDI MI?

E-Devlet üzerinden Devlet Personel Başkanlığı tarafından yayınlanan tercih kılavuzu henüz yayına alınmadı. Ancak KPSS 2018/1 tercih kılavuzu yayınlanır yayınlanmaz haberimizin detayında bulabilirsiniz.

KPSS 2018/1 TERCİH ROBOTU İÇİN TIKLAYINIZ 

GENEL BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Kamu kurum ve kuruluşlarının boş kadro veya pozisyonlarına yerleştirilmek için yapılacak başvurularda uyulması gereken genel ve özel koşullar aşağıdadır. ÖSYM KPSS 2018/1 tercih kılavuzuna göre genel başvuru şartları;

a) Türk vatandaşı olmak.(5901 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28’inci maddesi gereğince Mavi Kart sahibi olup Mavi Kartlılar Kütüğüne kayıtlı adaylar bu kılavuzda yer alan kadro ve pozisyonlara başvuramazlar.)

b) 18 yaşını tamamlamış olmak. (Bir meslek veya sanat okulunu bitirenler en az 15 yaşını doldurmuş olmak ve Türk Medeni Kanununun 12’nci maddesine göre kazai rüşt kararı almak şartıyla Devlet memurluklarına atanabilirler. Kazai rüşt kararının tercih işlemlerinin son günü itibariyle alınmış olması gerekmektedir.)

c) Kamu haklarından mahrum bulunmamak.

d) Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak.

e) Kılavuzda yer alan “kadroları” tercih edecek adaylar için;

Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak.

Kılavuzda yer alan “pozisyonları” tercih edecek adaylar için;

Taksirli suçlar hariç olmak üzere, ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak.

f) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinin 6 ncı fıkrasında belirtilen askerlik şartını taşımak.(Askerde bulunan adaylar da tercih yapabileceklerdir. Ancak, yoklama kaçağı veya bakaya durumda bulunan adayların tercihte bulunmamaları gerekmektedir.)

g) Kılavuzda yer alan “pozisyonları” tercih edecek adaylar için;

Görevini yapmalarına engel olabilecek akıl hastalığı veya bedensel engel ile engelli olmamak. (Hangi görevin yapılmasına, hangi bedensel engel veya akıl hastalığının engel olacağına resmi sağlık kurullarından alınan raporların incelenmesi suretiyle ilgili kurumlar tarafından karar verilecektir.) Kılavuzda yer alan “kadroları” tercih edecek adaylar için

Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak. (Hangi görevin devamlı yapılmasına, hangi akıl hastalığının engel olacağına resmi sağlık kurullarından alınan raporların incelenmesi suretiyle ilgili kurumlar tarafından karar verilecektir.)

h) Tercih edilecek kadro veya pozisyonlar için aranan diğer başvuru şartlarını taşımak.

BAŞVURU ÜCRETLERİ HANGİ BANKALARA YATIRILACAK?

Tercih başvurularını tamamlayan adaylar daha sonra yerleştirme ücretini yatırarak işlemlerini tamamlamalıdırlar. 15 TL olan yerleştirme ücreti her ne sebeple olursa olsun iade edilmeyecektir.

Bankalar, hizmet binasında veya azami 50 metre uzağında para yatırmalı ATM cihazı bulunan şubelerde gişe tahsilatı yapmayıp bu şubeye gelen adayı para yatırmalı ATM’lere yönlendirebileceklerdir.

* Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

* Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den

başvuracak adaylar hariç)

* Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

* Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den

başvuracak adaylar hariç)

* Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı

* Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler

* ING Bank’ın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

* Vakıf Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve ATM (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

* Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.)

* Yerleştirme ücreti, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan

“ÖDEMELER” alanından kredi kartı /banka kartı ile de yatırılabilecektir.

İŞTE ALIM YAPAN BAKANLIKLAR VE KURUMLAR:

KPSS 2018/1 Merkezi atama ile yüzlerce kamu kurumu ve Üniversiteler alım yapacaklar. Ayrıca Kamu Kurumları ve Bakanlıklar, 1.132 memur personel alacak. Üniversiteler ise 339 Memur Personel alımı yapacak.

KPSS Nedir?

KPSS yani Kamu Personeli Seçme Sınavı, kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapacak personelleri belirlemek amacıyla yapılan birkaç sınavın genel adıdır. Bu sınavlar mezun olduğunuz bölümlere ve atanacağınız kadrolara göre üç gruba ayrılır. Bu gruplar:

KPSS B

KPSS A

KPSS C

KPSS Öğretmenlik

KPSS-A Nedir ?

Bu sınav KPSS-B’den farklı kadrolara sahiptir. Alım yapacak kamu kurum ve kuruluşları hangi fakülte mezunlarını kabul edeceğini ilanlarında belirtirler. Bu demek oluyor ki kadrolar her seferinde aynı bölüm mezunu adayları kabul etmeyebilir.

Genel olarak KPSS-A kadrolarına İşletme, İktisat, Hukuk, Siyasal Bilgiler, Mühendislik bölümlerinin mezunlarından alım yapılır.

KPSS-A sınavı her sene gerçekleştirilir ve sınava girecek adaylardan mezun olma şartı aranmaz fakat bir kadroya yerleşebilmeniz için mezun olma şartı aranır.

KPSS puanınız 2 sene geçerliliğini koruduğuna göre üniversitenin son yıllarında sınava girip mezun olduktan sonra kadrolara yerleşebilirsiniz.

KPSS-B Nedir ?

KPSS-B sınavı bütün lisans mezunlarının girebildiği ve KPSS-A kadroları dışındaki bütün kadrolara giriş yapılabilen bir sınav türüdür. Bu sınav ÖSYM tarafından çift yıllarda (2012, 2014…) yapılmaktadır. Kadrolar için yapılacak yerleştirmelerde KPSS dışında herhangi bir yazılı veya sözlü sınav yapılmamaktadır fakat atama için bir takım şartlar aranmaktadır. Şartlar bu şekilde:

KPSS3 puan türünden yeterli bir puan almış olmak.

Devlet Memurları 675 sayılı kanununun belirtilmiş şarlarına sahip olmak.

En az lisans düzeyinde üniversite veya buna denk yurtiçi veya yurtdışı 4 yıl süreli bir okul bitirmiş olmak.

Erkeklerde askerliği yapmış veya erteletmiş olmak.

Akıl sağlığı ve vücut sağlığı olarak çalışmasını engelleyecek özürlere sahip olmamak.

Zamanında istenen bilgi ve belgelerle birlikte başvuruda bulunmuş olmak.

KPSS-B grubunda KPSS3 puan türü için oturum Cumartesi günü sabahları yapılmaktadır. Bu oturumda Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavları yapılır. Sınavda toplam 120 soru bulunur ve adaylara 120 dakika süre verilir. Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavlarının hesaplamaları ayrı ayrı yapılır yani standart sapma da her sınav için ayrı hesaplanır.

Genel Yetenek testi 30 Türkçe ve 30 Matematik sorusundan oluşur.

Genel Kültür testi ise 30 Tarih, 18 Coğrafya, 12 Vatandaşlık sorusundan oluşur.

ADAYLARDAN HANGİ ŞARTLAR ARANACAK?

Memur Personel olma yolunda ilerleyen adayarın öncelikle bazı nitelikleri taşımaları gerekmektedir. Bu sebeple adaylardan genel ve özel ntelikler aranmaktadır. Bu nitelikleri tamamını taşıyan adaylar başvuru süresi içerisinde başvurularını gerçekleştirebilirler.

GENEL ŞARTLAR:

Adaylardan genel olarak, 657 Sayılı Devlet Memurları kanunun 48. maddesindeki şartları taşımak, Erkek adaylar için askerliğini yapmış veya askerlik ile ilgisi bulunmamak, Herhangi bir kuruma mecburi hizmet şartı olmamak, Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan yaşlı veya emekli aylığı almıyor olmak, Herhangi bir suç hükümlülüğü bulunmamak, Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak, Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek gibi nitelikler aranmaktadır.

ÖZEL ŞARTLAR:

Adaylardan genel şartlara ek olarak pozisyon seviyesine göre veya niteliğine göre özel şartlarda aranıyor. Buna göre adaylardan, Eğitim Şartı, Yaş şartı, KPSS, Yabancı Dil Sınavları gibi nitelikler aranmakta ve adayların puan durumlarına bakılarak yapılan sıralayama göre adaylara Giriş sınavı yapılıyor. Adayların bu Giriş sınavından başarılı olmaları durumunda başvuruları geçerli sayılarak kadroya alınıyorlar. İlgili giriş sınavı yazılı ve sözlü oalrak yapılamkatdır.

Eğitim Şartı: Adaylardın bu pozisyonlara başvuru yapabilmeleri için pozisyonuna göre belirtilen eğitim seviyesinde olmak zorundadırlar. Kamuya alımlar en az lise mezunu olarak yapılamktadır. Ayrıca Ön Lisans mezunu olanların İlgili yüksekokullardan mezun olmuş olmaları ve Üniversite mezunu olanlar ilgili Fakültelerin 4 yıllık eğitim veren kurumlarından mezun olmuş olmaları şarttır.

Yaş Şartı: Herkezinde bildiği gibi kamuya alımlar belirli bir yaş sınırında yapılmaktadır. Askerli ilanlarda bu yaş sınırı 27 dir. Zabıta Memuru veya İnfaz Koruma memurluğu için 30 ve diğer kurumlar pozisyonuna göre bu sınırı 35 ten büyük olmamak şeklinde tutmaktadır.

KPSS'li KPSS'siz Alımlar:

Adaylardan bir çok ilan için KPSS şartı aranıyor. Ancak KPSS li KPSS siz memur alımı yapan kurumlarda mevcuttur. Yani bazı kurumlar düşük KPSS puanı ile veya KPSS şartı olmadan alım yapıyorlar, Genellikle Tübitak, Bazı belediyeler Diyanet İşleri Başkanlığı görevde yükselme ilanın veya Askerli ilanlarda KPSS şartı aranmıyor.

Ancak Memur pozisyonları için adaylardan 2016 veya 2017 yıllarında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavından en az 50 puan ile, 60, 65, 70 veya 80 taban puanı ile alım yapılmaktadır. Buna göre lise mezunlarından KPSSP94, Ön Lisasns Mezunlarından KPSSP93 ve Lisans Mezunlarından KPSSP3 puan türünden puan almış olmaları gereklidir.

NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Bu haberimizde sizler için kamuya temmuz ayı için ilanları bir araya tablo şeklinde topladık ve aşağıda sizlere sunacağımız tabloda ilgili ilanlar için başvuru tarihlerine ulaşacaksınız. Adaylar başvurularını mutlaka son başvuru tarihine kadar belirtildiği şekilde yapmaları önerilmektedir.

TEMMUZ AYI MEMUR PERSONEL ALIMLARI:

Alım Yapacak
Kurum veya
Kuruluş ve
Pozisyon

KPSS Şartı

Alınacak Personel Sayısı

Son Başvuru Tarihi

Detaylar

KKK

Yok

-

31/12/18

TIKLAYIN

KKK Uzman Erbaş

Yok

-

31/12/18

TIKLAYIN

Jandarma ve Sahil Güvenlik

Yok

38

03/07/18

TIKLAYIN

Ardahan Üniversitesi

Var

1

05/07/18

TIKLAYIN

Çukurova Üniversitesi

Var

2

06/07/18

TIKLAYIN

Gelir İdaresi Başkanlığı

Var

435

19/07/18

TIKLAYIN

Maliye Bakanlığı

Var

500

20/07/18

TIKLAYIN

Boğazlıya Belediyesi

KPSS 50

10

06/07/18

TIKLAYIN

Diyanet İşleri Başkanlığı

Yok

840

16/07/18

TIKLAYIN

Namık Kemal Üniversitesi

KPSS 50

56

02/07/18

TIKLAYIN

Mustafa Kemal Üniversitesi

Var

61

02/07/18

TIKLAYIN

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi

Var

9

02/07/18

TIKLAYIN

SUEN

Var

2

05/07/18

TIKLAYIN

Gelir İdaresi Başkanlığı

Var

1000

26/07/18

TIKLAYIN

Adnan Menderes Üniversitesi

Var

115

03/07/18

TIKLAYIN

Ziraat Bankası

 
Yok

235

09/07/18

TIKLAYIN

Milli Savunma Bakanlığı

Var

1500

29/07/18

TIKLAYIN

Anadolu Üniversitesi

Var

9

04/07/18

TIKLAYIN

Diyanet İşleri Başkanlığı

Yok

610

16/07/18

TIKLAYIN

DİB

Yok

768

16/07/18

TIKLAYIN

Bozok Üniversitesi

Var

53

06/07/18

TIKLAYIN

THY

Yok

1000

-

TIKLAYIN

İŞKUR

Var

2 Bin 219

04/07/18

TIKLAYIN

GTHB

KPSS 50

2

09/07/18

TIKLAYIN

EÜAŞ

Var

1

06/07/18

TIKLAYIN

KPSS 2018/1

Var

1471

06/07/18

TIKLAYIN

Karayolları Genel Müdürlüğü

Var

63

06/07/18

TIKLAYIN

İçişleri Bakanlığı

Yok

100

12/07/18

TIKLAYIN

Tarım Bakanlığı

Var

3

13/07/18

TIKLAYIN

İstanbul Eyüpsultan Belediyesi

KPSS 65

25

17/07/18

TIKLAYIN

GTHB

KPSS 50

2

20/07/18

TIKLAYIN

Sahil Güvenlik Komutanlığı

KPSS 60

74

07/07/18

TIKLAYIN

İş Bankası

-

-

-

TIKLAYIN

Tarım Bakanlığı

Var

3

13/07/18

TIKLAYIN

TÜBİTAK

Yok

88

20/07/18

TIKLAYIN

TOPLAM

TIKLAYIN
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.