Prof. Dr. Haluk Eyidoğan en riskli bölgeleri anlattı ve büyük deprem olma ihtimalini verdi!

Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, “5.7 büyük bir deprem değil… Marmara’da 7 ve daha büyük bir depremin olma olasılığı önümüzdeki 30 yıl içinde yüzde 65. Kuzey Anadolu fay hattı, Doğu Anadolu fay hattı, Ege Bölgesi ve çevresindeki yerler en tehlikeli yerler Marmara dahil. Ankara’nın da deprem tehlikesi arttı” uyarısını yaptı.

Prof. Dr. Haluk Eyidoğan en riskli bölgeleri anlattı ve büyük deprem olma ihtimalini verdi!
27 Eylül 2019 Cuma 21:38

Sadece İstanbul’un değil, Marmara’nın depremi yaşayacağını ifade eden Eyidoğan, “Son 8 yıldır büyük deprem yaşamadık” dedi.

“TÜRKİYE COĞRAFYASI GEREĞİ HER ZAMAN BÜYÜK DEPREMLERE HAZIR OLMASI GEREKEN BİR ÜLKE”

Tarafsız Haber Ajansı’na konuşan Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, şunları kaydetti:

“Bana soruyorlar, ‘hocam deprem olacak mı?’ Bir gün olacak. Şunu söylüyoruz, Marmara’da 7 ve daha büyük bir depremin olma olasılığı önümüzdeki 30 yıl içinde yüzde 65. Böyle bir tespit var, olasılıksal bir tespit. Biz şu gün şu saat şurada şu büyüklükte bir deprem olacak deme noktasında değiliz deprem bilimde.

“5.7 KUVVETLİ BİR DEPREM, BÜYÜK BİR DEPREM DEĞİL, MARMARA’DA HER ZAMAN OLABİLECEK BİR DEPREM”

Esas konuşması gerekenler İstanbul’u 20 milyona çıkarmaya teşebbüs edenler, İstanbul’a denetimsiz yapı yapanlar, kamu arazilerini gereksiz bir şekilde imara açanlar, plansız ve denetimsiz bir şehri neden bu hale geldiğini sorgulamak yerine 5.7 büyüklüğünde bir deprem arkasından daha büyük bir deprem gelecek mi diye soruyorlar. Bir gün gelir. Onun ne zaman geleceğini bilemeyiz. Yalnız gördüğümüz şu var, 5.7 kuvvetli bir deprem, büyük bir deprem değil. Marmara’da her zaman olabilecek bir deprem. Ne oldu, 5.7’de Silivri’den 28 kilometre uzaklıkta bir deprem resmi açıklamaya göre 172 tane binada hasar yaptı, daha biz 6’yı konuşmuyoruz, 7’yi konuşmuyoruz.

İSTANBUL DEPREM SENARYOSU: BİNALARIN YÜZDE 10-15’İ AĞIR HASAR GÖRÜR

Daha büyük bir depremde ne olacağı belli zaten. Resmi raporlarda İstanbul’da 7 ve daha büyük bir deprem olduğunda nelerle karşılaşacağımız belli. Nüfusun yüzde biri ağır yaralanacak ve vefat edecek, binalarında yüzde 10’u 15’i ağır hasar alır. Bu senaryolar zaten yapılmış.

“5.7 İSTANBUL'U TEST ETTİ”

Ha bire inşaat yapılıyor, ha bire nüfus artıyor, denetim yok, plan yok, İstanbul’un çevre düzeni planı yok, İstanbul’un birçok ilçelerinin doğru dürüst imar planı yok. Adalar’ın imar planı yok.
Tartışmaların depreme hazırlığı gerçekleştiremeyen yöneticilerin üzerine kaydırılması lazım. Deprem olacak mı, olmayacak mı, tartışması vakit kaybından öte bir şey değil.
5.7 İstanbul’u test etti. Bu orta büyüklükteki deprem İstanbul’u test etti.

“BÜYÜK DEPREM OLDUĞU ZAMAN BÜTÜN MARMARA KIYILARI ETKİLENECEK”

Büyük deprem olduğu zaman bütün Marmara kıyıları Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Yalova, Gemlik bütün bunlar olumsuz derecede etkilenecekler.

“BÜYÜK BİR DEPREM OLMA OLASILIĞI YÜZDE 65 ÖNÜMÜZDEKİ 30 YIL İÇİNDE”

Büyük deprem bütün bilimsel çalışmalar Marmara’da bir büyük deprem yaşanacağını gösteriyor. 7 ve daha büyük bir deprem olma olasılığı yüzde 65 önümüzdeki 30 yıl içinde.

“ANKARA’NIN DA DEPREM TEHLİKESİ ARTTI”

Kuzey Anadolu fay hattı, Doğu Anadolu fay hattı, Ege Bölgesi ve çevresindeki yerler en tehlikeli yerler Marmara dahil. Ankara’nın da deprem tehlikesi arttı.”

PEKİ NELER YAPILMALI?

Eyidoğan önerilerini de şöyle anlattı:

  • “Türkiye’de afet politikalarının derhal değiştirilmesi lazım.
  • En tehlikeli bölgelerden başlayarak bir seferberlik ilan edilmesi lazım.
  • Bu konuda hem yasal hem de kurumsal yapının yeniden düzenlenmesi gerekiyor.
  • Yerel yönetimlere bugünkünden çok daha fazla yetki verilmesi ve sorumluluk verilmesi gerekiyor.
  • Ankara’dan kamu arazilerinin olur olmaz yerlerin imara açılmasına karşıyız.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.