Süleyman Soylu'dan Bilirkişi'ye özel açıklamalar

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Radyo Trafik Marmara’da Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı ile Bilirkişi programına telefon ile konuk oldu.

Süleyman Soylu'dan Bilirkişi'ye özel açıklamalar
10 Eylül 2019 Salı 18:17

Trafik güvenliği ve yaya önceliğinin gündeme alındığı yayında, Süleyman Soylu trafiğin dünya çapında insan kaybına neden olan ilk 5 faktör arasında yer aldığını söyledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sözlerine şöyle devam etti:

“Özellikle genç insanların hayatlarını kaybetmeleri açısından trafik kazaları ilk faktör olarak gözüküyor. Özellikle 2002 yılından itibaren yani Sayın Cumhurbaşkanımızın Türkiye’yi yönetmeye başlamasından itibaren Türkiye’de çok büyük bir alt yapı yatırımı gelişti. Buna değinmeden fotoğrafın tamamını ifade edebilmek çok zor. Bölünmüş yollar, otobanlar, trafiğin yükünü paylaşan havalimanları, hızlı trenler ve gelişen standartlar, bunlara ek olarak vatandaşların daha bilinçli hareket etmeye başlaması ülkemiz için yeni bir dönem başlangıcı oldu.

Ancak bu kazaların büyük bir bölümü yol standartlarının kusurundan değil, maalesef sürücü hatasından kaynaklanmaktadır. Eğer bunu azaltacak faktörleri devreye sokacak olursak gerek trafik kazalarındaki yaralanmaları gerek ölümlü trafik kazalarını azaltabiliyoruz. Bu konuda birinci mesele bunu Türkiye gündeminde tutmak, ikinci mesele çeşitli kampanyalarla farkındalık oluşturmak ve bizim kritik gördüğümüz alanlara dokunabilmek. Örneğin birinci kritik noktamız kaza kara noktalarıydı. Biz kaza kara noktalarında 24 saat oradaki tedbiri ve uyarıyı arttırdık. Biz bakanlık olarak Karayolları Trafik Strateji Belgesi oluşturduk. Kaza kara noktalarından, trafikteki görünürlüğü arttırma konusuna ve personelin kıyafetine kadar düzenleme yaptık. Personel sayısını arttırdık. Maket trafik araçları koyduk.Bu sayede trafik kazalarını oldukça azalttık.STK’lar ortak çalışmalar yaptık  ve kamu spotları hazırladık. “Kırmızı Düdük” gibi kampanyalar ile halkı ve çocukları bu kampanyaların içine dâhil ettik.

Özellikle elektronik denetim sistemi önümüzdeki yıllarda daha önem kazanacak bir yeniliktir.

Daha önceden TEDES vardı. Stardardı ve kuralı belli olmayan bu sistemle, geçenden de geçmeyenden de para alınıyordu. Biz bu sistemi ortadan kaldırdık. TSE ile bir çalışma yaptık. Hem bu sistemin teknolojik alt yapısını iyi oluşturduk hem de sistemin işleyişi konusunda iyi bir programlama geliştirdik. Ve vatandaşımızla bir güven ilişkisi kurmaya çalıştık. Özellikle tuzak radar uygulamasının kalkması eğer radar varsa bunun çok daha önceden kameralarla bildirilmesi konusunda çalışmalar yaptık.Güvenlik teşkilatımız topyekun bu mücadelenin içerisinde oldu.
 
"Otoyola girdiğiniz saatle çıktığınız saat arasında eğer 120+12'ye 132 kilometreye uyarsanız ancak bu saatte çıkarsanız değil, buradan eğer bunun üstünde bir zaman dilimiyle çıkarsanız otomatik olarak size ceza gelecek." diyen Bakan Soylu, bunun caydırıcılık oluşturduğunu belirtti.

Ölümlü ve yaralanmalı trafik kazaları azaldı


Soylu, "İlk önce bize karşı çıktılar. 'Bu otoyollardaki sürüş konforunu ve otoyollara cazibeyi azaltır.' dediler. Tam tersi başladığımızdan beri otoyollarda yüzde 25 oranında araç yoğunluğunda artış oldu. Ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarında ciddi bir azaltım da sağladık." dedi.

Hız koridorunu otobanlar dışında gerekli görülen yerlerde de devreye sokacaklarını kaydeden Soylu, şunları kaydetti. 

"YAYA ÖLÜMLERİ YÜZDE 34 AZALDI"

Ekipleri bu işe sevk eden dört temel kategori belirlediklerini dile getiren Soylu, şöyle devam etti:

"Dedik ki onlara, 'siz emniyet kemeri takmayan gördüğünüz zaman bunu uyarıp ceza yazabilirsiniz'. İki 'slalom, drift, makas gibi trafiği tehlikeye sokacak adımları atan, sürüş tehlikesini oluşturan araçlara ceza yazabilme kabiliyetine sahipsiniz', bunun yanı sıra 'kuralların dışında hız yapan araçlara bunu yapabilme kabiliyetine sahipsiniz'. Aynı zamanda bir şey daha ekledik, 'yaya trafiğinden de sorumlusunuz.' Yaya ölümlerinde yüzde 34,5'in üzerinde azalma elde edildi. İnşallah çok daha iyi bir noktaya geleceğiz. Büyükşehirlerde zorlanıyoruz ama Anadolu'da buna çok büyük ölçüde riayet edildiğini arkadaşlarımızla yaptığımız tüm değerlendirmelerde büyük bir memnuniyetle takip ediyor ve öğreniyoruz. Yılbaşından bugüne ölümlü trafik kazalarında yüzde 28,5, yaralanmalı trafik kazalarında yüzde 12,5, trafik kazalarındaki ölümlerde yüzde 31, trafik kazalarında yüzde 12,5, ölümlü trafik kazalarında ise yüzde 31,5 azalma oldu. Bunu kurallara daha fazla uymakla ve emniyet kemerini takmayı yaygın hale getirmekle sağladık."

HIZ KORİDORU CEZALARI

Elektronik Denetim Sistemi (EDS) ve plaka tarama sisteminde yeni bir yazılım yaptıklarını aktaran Soylu, tüm otoyollarda ortalama hız koridoru sistemi oluşturduklarını söyledi.

"Otoyola girdiğiniz saatle çıktığınız saat arasında eğer 120+12'ye 132 kilometreye uyarsanız ancak bu saatte çıkarsanız değil, buradan eğer bunun üstünde bir zaman dilimiyle çıkarsanız otomatik olarak size ceza gelecek" diyen Bakan Soylu, bunun caydırıcılık oluşturduğunu belirtti.

Soylu, "İlk önce bize karşı çıktılar. 'Bu otoyollardaki sürüş konforunu ve otoyollara cazibeyi azaltır.' dediler. Tam tersi başladığımızdan beri otoyollarda yüzde 25 oranında araç yoğunluğunda artış oldu. Ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarında ciddi bir azaltım da sağladık" dedi.

"OTOBANLAR DIŞINDA DA DEVREYE ALINACAK"

Hız koridorunu otobanlar dışında gerekli görülen yerlerde de devreye sokacaklarını kaydeden Soylu, şunları kaydetti.

"Bu yıl hedefimiz trafik kazalarındaki ölüm oranlarını yüzde 20-25 arasında bir banda indirebilmek. Daha doğrusu trafik kazalarındaki ölümü azaltabilmek. Bunu sağlarsak önümüzdeki yıl içerisinde otoyollardaki hız limitini biraz daha artırabilme imkanını ortaya koyacağız. Bu değerlendirmelerden sonra Ulaştırma Bakanlığımızla da görüşüp bu adımı atmaya çalışacağız. Yollarımızın standartlarının yüksek olması bizim açımızdan önem taşımaktadır. 120 kilometreyi yüzde 5 ya da 6'lık artışla yükseltip toplam toleransıyla beraber 140 kilometre en üst limit sağlayabilme imkanına sahip olma yönünde bir değerlendirmemiz var. Bu arada, hızdan ve süratten de çekindiğimizi ifade etmek isteriz."

24 İLE TRAFİK PARKI

Fahri Trafik Müfettişi sayısını artırma konusunda önümüzdeki günlerde duyuru yapacaklarını da ifade eden Soylu, Milli Eğitim Bakanlığının da trafik eğitimleri konusunda önemli adımlar attığını kaydetti.

Soylu, "Okullarda geçen yıl 2,5 milyona yakın öğrencimizi eğittik. Geçen yıl ve bu yıl öğretmenlerimiz okulda çocuklarımıza trafik eğitimi verdi. Birçok ilde trafik parkları yapıyoruz. İllerimizde olan trafik parklarını yeniliyoruz, hiç olmayan illere de yenilerini yapıyoruz. Kırıkkale'den başladık, Gümüşhane'de tamamladık. Şimdi Edirne ve Kırklareli'nde tamamlıyoruz. 6 ay içerisinde hiç olmayan 24 ilde trafik parkı yapacağız. Ondan sonra 24 ili daha gündemimize alacağız. Bunları da sponsorlarımız vasıtasıyla yapıyoruz. Devlet bütçesine burada bir katkı koymamaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Ölümlü trafik kazalarının son yıllarda çok ciddi anlamda düştüğünü anlatan Soylu, kurallara uyma duyarlılığının artmasını beklediklerini, özellikle sivil toplum örgütlerinin bu konuya ciddi desteğini beklediklerini vurguladı.

Trafik eğitimi için zorunlu trafik sigortasından pay ayrılıp ayrılamayacağı sorusu üzerine Soylu, "Hem eğitici programların, uyarıcı bir takım adımların desteklenmesine elbetteki katkısı olur" yanıtını verdi.

UBER AÇIKLAMASI

Korsan taşımacılığın yasaklanmasına yönelik yasal düzenlemelere değinen Soylu, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Maalesef 2014 yılında Anayasa Mahkemesi korsan taşımacılıkla ilgili kararı iptal etti. O tarihten itibaren yaklaşık 4 yıl korsan taşımacılıkla ilgili karar boşa düştü. Korsan taşımacılık sadece bir alana hükmetmez. En belirgin üç alanı vardır. Bir kendi güzergahının dışında yolcu taşımak. İki kanunun kendine verdiği yetki tipinin dışında yolcu taşımak. Yani Uber gibi işler. Bütün bu alanlarla ilgili açıklık söz konusuydu. Üçüncüsü araç tipi olarak korsan taşımacılık, yani taşıma hakkı olmayan bir aracın herhangi bir yetkisi olmayan taşımacılık. Biz bu üç taşıma tipine de kanunlar, kurallar çerçevesinde buna bakarız. Bizim çıkardığımız korsanla mücadeleye yönelik kanun dünyada da bu konuda en iyi hazırlanmış ve kanunlara uyan insanların haklarını koruyan, taşımacılığın da sıhhatini de koruyan bir kanundur. Korsan taşımacılık konusunda da nasıl diğer konularla etkin mücadele etmişsek bu üç tiple de mücadele edip bunları bitirme konusunda gereğini yerine getirme konusunda kararlıyız."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.