İhtiyati tedbir ve ihtiyati haciz arasındaki farklar nedir?

Avukat Pınar Eldem, ihtiyati tedbir ve ihtiyati haciz arasındaki farkları sizler için açıkladı.

İhtiyati tedbir ve ihtiyati haciz arasındaki farklar nedir?
16 Mayıs 2017 Salı 15:59

İhtiyati Tedbir
İhtiyati tedbir, bir tür geçici hukuki korumadır. Uyuşmazlık öncesinde veya uyuşmazlık süresince talep sahibinin talep ettiği hakkını ileride açacağı veya devam eden bir davanın sonunda elde etmesinin sağlanması amacıyla getirilmiş olan bir tür hukuki güvence sistemidir.

Bu hukuki güvence, karşı tarafın tasarruf hakkını sınırlandıran bir koruma olduğundan alelade bir talep üzerine yerine getirilecek bir koruma değildir. İhtiyati tedbirin talep edilebilmesi kanunda belirtilen belirli şartların varlığına bağlıdır.

-Mevcut durumda meydana gelebilecek bir değişme nedeniyle hakkın elde edilmesinin önemli ölçüde zorlaşacak veya tamamen imkansız hale gelecek olması,
-Gecikme sebebiyle bir sakıncanın yahut ciddi bir zararın doğacağından endişe edilmesi hâllerinde, uyuşmazlık konusu hakkında ihtiyati tedbir kararı verilebilir. 

İhtiyati tedbir talebi, dava açılmadan önce, esas hakkında görevli ve yetkili olan mahkemeden; dava açıldıktan sonra ise ancak asıl davanın görüldüğü mahkemeden talep edilir. Eğer talep edenin haklarını derhal koruma zorunluluğu varsa hâkim karşı tarafı dinlemeden bu kararı verebilir. İhtiyati tedbir kararı verebilmek için, tedbiri talep eden taraf, dilekçesinde dayandığı ihtiyati tedbir sebebini ve türünü açıkça belirtmek ve davanın esası yönünden kendisinin haklılığını yaklaşık olarak ispat etmek zorundadır.

İhtiyati Haciz
Alacaklının, para ve teminattan kaynaklı alacağını borçludan icra takibi yolu ile tahsiline ilişkin işlemler uzun bir süre alabilir. Böyle durumlarda alacağının riske girmemesi için, ihtiyati haciz yoluna gidilebilir. Böylece alacaklının bir para alacağının zamanında ödenmesini güvence altına almış olur.  Bunun için mahkeme kararı ile borçlunun mallarına (önceden) geçici olarak el koyulabilir. İcra takibi süresince borçlu mevcut mal varlığı üzerinde tam bir tasarruf yetkinse sahiptir, böylece borçlu hakkında başlatılan icra takibi veya açılan davanın aleyhine neticeleneceğini görüp mal varlığını elden çıkarma veya üçüncü kişilere devir yoluna gidebilir. Bunun neticesinde, dava veya icra takibiyle alacağını almaya hak kazanan alacaklı, tahsili mümkün olmayan bir alacağın sahibi olabilir. İhtiyati haciz kurumu uzun sürebilecek dava ve icra takiplerinin olumsuz neticelerinden alacaklıyı korur ve haklı çıkması halinde alacağına kavuşması imkânını sunar.

Alacaklının ihtiyati haciz neticesinde haksız çıkarak borçlunun zarara uğraması ihtimaline karşı alacaklı kanunda belirtilen teminatı ödeme şartı ile ihtiyati haciz talep edebilir.

İhtiyati haciz sadece para ve teminat alacaklarına ilişkin dava ve icra takiplerinde istenebilir. Kural olarak vadesi gelmiş borçtan dolayı talep edilebilir. Fakat istisna olarak;

-Borçlunun belli yerleşim yeri yoksa,
-Borçlu taahhütlerinden kurtulmak maksadıyla mallarını gizlemeye, kaçırmaya veya kendisi kaçmaya hazırlanır, kaçar ya da bu maksatla alacaklının haklarını ihlâl eden hileli işlemlerde bulunursa, 

Vadesi gelmemiş borçlardan dolayı da ihtiyati haciz talep edilebilir.
 
- • - • - • - • - • - • - • - • - • - • - • - • - • -

 
Loris Karius ve Snapchat fenomeni Mika Slowana arasında neler yaşandı? Mika'nın attığı VİDEO... (tıklayınız)


MERVE TAŞKIN'DAN LORİS KARİUS İTİRAFI! "KARİUS'LA BULUŞTUK"İŞTE KARADENİZLİ 'KARDASHİAN' (tıklayınız)KAYILAR, DODURGALAR YA DA KINIKLAR... 

HANGİ TÜRK BOYUNA MENSUPSUNUZ? (tıklayınız)
GÜNEŞ MOTEL OLAYI NEDİR? (tıklayınız)
ONLİNE BOY KARŞILAŞTIRMA

PROGRAM İNDİRMEDEN 7 KİŞİYE KADAR KİŞİNİN BOYUNU KARŞILAŞTIRABİLİRSİNİZ (tıklayınız)


HANGİ ÜLKENİN NE KADAR BORCU VAR?

TÜRKİYE'NİN BORCU NE KADAR? (İNFOGRAFİK) (tıklayınız)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.