İşte "HAGB" ile ilgili tüm bilinmeyenler

5271 Sayılı Ceza Muhakemeleri kanununun 231. Maddesinde geçen HAGB nedir? Avukat Pınar Eldem konuyu sizler için açıkladı.

İşte "HAGB" ile ilgili tüm bilinmeyenler
13 Mart 2017 Pazartesi 16:10

HAGB kavramı mahkeme tarafından verilmiş cezaya dair kararın kanunda yazan koşullara uyması halinde sanık hakkında herhangi bir sonuç doğurmaması olarak açıklanabilir.

Mahkeme tarafından verilmiş bu karar verildiği andan itibaren askıdadır. Bu kararın infaz edilmeden bekletilmesi belirli bir süre ile sınırlıdır. Bu süre içerisinde sanık kasıtlı bir suçtan dolayı ceza almaz ise hüküm açıklanmaz ve sanki hiç hüküm verilmemişçesine ortadan kaldırılır. Hüküm açıklanmadığı içinde sanığın sabıkasında bu hüküm görünmez.

Hangi Şartlarda Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kararı Verilebilir?
HAGB kararının verilebilmesi için belirli şartların oluşması gerekmektedir. Kanunda sınırlı şekilde sayılmış şartlar oluşursa mahkeme HAGB kararı verecektir.
  • Sanık hakkında verilen cezanın 2 yıl veya daha altında olması gerekmektedir.
  • Sanığın suç tarihinden öncesinde kasıtlı bir suçtan mahkûm olmaması gerekmektedir.
  • Yargılamayı yapan mahkeme hâkimi tarafından sanığın yeniden suç işlemeyeceği yönünde kanaat oluşması gerekmektedir.
  • Suç sebebiyle mağdurun veya kamunun zararının giderilmiş olması veya hiçbir zararın doğmamış olması gerekir.
  • CMK 231. maddesine 2010 yılında eklenen bölüm gereğince sanık kendi hakkında HAGB kararı verilmesini kabul etmesi gerekmektedir.
  • CMK 231. maddesine 2010 yılında eklenen bölüm gereğince yukarıda sayılan bütün şartların bir arada oluşmuş olması gerekmektedir.
HAGB Kararı 5 Yıllık Denetim Süresi Ne Zaman Başlar? Süre Sonunda Suç İşlenmezse Karar Kendiliğinden Kalkar mı?
Mahkeme tarafından verilmiş HAGB kararının kesinleşmesi ile 5 yıl denetim süresi başlayacaktır. Bu sürenin başlamasından sonra sanık 5 yıl içerisinde herhangi bir kasıtlı suçtan dolayı ceza almadığı takdirde verilen HAGB kararındaki hüküm açıklanmayacak ve ortadan kaldırılacaktır. Mahkeme bu hususta CMK 231/10 gereğince açıklanması geri bırakılan hükmü ortadan kaldırıp davanın düşmesine karar verecektir.     

5 Yıllık Denetim Süresi İçerisinde Suç İşlenirse Ne Olur?
HAGB kavramının ortaya çıkmasının ana nedenlerini anlatırken asıl mantığın hayatında bir kere hataen suç işlemiş kişilerin sabıkalarının temiz olması ve cezaevinden uzak tutularak suç makinesi olmasının engellenmesi amacıyla çıktığını belirtmiştik. HAGB kararındaki 5 yıllık denetim süresi içerisinde sanık kasıtlı bir suçtan dolayı ceza alır veya mahkeme bu 5 yıllık süre içerisinde sanığa ayrıca bir denetim tedbiri vermişse ve sanık bu tedbire uymamışsa bu durumda kararı veren mahkeme hükmü açıklayacaktır.

Hükmün açıklanmasının anlamı ise verilen cezanın sanık hakkında cezai hükümlerinin geçerli olacağıdır. Hüküm mahkeme tarafından açıklandıktan sonra sanığa verilen ceza çektirilir. Eğer sanık kasıtlı bir suçtan dolayı 1 yıldan fazla hapis cezası almışsa bu durumda sanığa verilecek ceza iki suçun toplam cezasını hapiste geçirmesi olarak belirlenecektir.
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.