Velayeti almak istiyorsanız dikkat edin!

Anne ile babanın ayrılması durumda en çok tartışılan konulardan biri velayet oluyor. Peki velayet hakkı almak istiyorsanız nelere dikkat etmelisiniz. Avukat Pınar Eldem konuyu bir Yargıtay Kararı ile açıkladı.

Velayeti almak istiyorsanız dikkat edin!
14 Mart 2017 Salı 15:29

Velayeti elinde tutan taraf, çocuğun diğer tarafla (anne ya da baba) kişisel ilişki kurma hakkını sürekli olarak engeller, diğer tarafla (anne ya da baba) çocuk arasındaki kişisel ilişkisini zedeler dolayısıyla çocuğun huzuru tehlikeye girerse velayeti elinde bulunduran taraftan bu hak(velayet hakkı) alınır. Neticede velayetin düzenlenmesinde asıl olan, küçüğün tüm yönleriyle yararını korumak ve geleceğini güvence altına almaktır.

T.C. YARGITAY
HUKUK GENEL KURULU
ESAS: 2014/2-1926
KARAR: 2015/1139
KARAR TARİHİ: 01.04.2015

KARAR
Uyuşmazlık, velayet kendisinde olan annenin velayet hakkını, velayetin kaldırılması veya değiştirilmesini gerektirecek derecede kötüye kullandığının kanıtlanıp kanıtlanmadığı noktasında toplanmaktadır.

Davacı (çocuğun babası) vekili; davalının (çocuğun annesi) velayet hakkını kötüye kullandığını, gerekli özeni göstermediğini, yaşadığı yerin çocuk büyütmeye müsait olmadığını belirterek; müşterek çocuğun velayetinin davalıdan (anneden) alınarak davacıya (babaya) verilmesini talep etmiştir.

Davalı vekili; davacı iddialarının tamamen asılsız olduğunu, müşterek çocuğun annesinin yanında mutlu ve huzurlu olduğunu, davacının nafaka borcunu dahi ödemediğini, çocuğun velayetinin annede kalmasının çocuk ve her iki taraf açısından da yerinde olduğunu belirterek; davanın reddine karar verilmesini savunmuştur.

Ana ve babanın çocukların kişiliklerine ilişkin hak ve ödevleri, özellikle çocukların şahıslarına bakmak, onları görüp gözetmek, geçimlerini sağlamak, yetiştirilmelerini ve eğitimlerini gerçekleştirmektir. Bu bağlamda sağlayacağı eğitim ile istenilen ölçüde dürüst, kötü alışkanlıklardan uzak, iyi ahlak sahibi, çalışkan ve bilgili bir insan olarak yetiştirmek hak ve yükümlülüğü bulunmaktadır.

Öte yandan, velayetin düzenlenmesinde asıl olan, küçüğün yararını korumak ve geleceğini güvence altına almak olduğundan, çocuğun fiziksel ve ruhsal gelişimini engelleyen ve süreklilik arz edeceği anlaşılan her olay, tehlikenin büyüklüğü, doğuracağı onarılması güç sonuçlar değerlendirilerek sonuca varılmalı; velayetin belirlenmesi ve düzenlenmesinde öncelikle çocuğun yararı göz önünde tutulmalıdır.

Bu durumda davalı annenin sekiz yaşındaki müşterek çocuğun gelişimi için önemli olmasına rağmen babası ile görüşmesini engelleyerek, velayet hakkını kötüye kullandığı hususunun kanıtlandığı ve müşterek çocuğun velayetinin davalı anneden alınarak davacı babaya verilmesi gerekirken aksi yönde karar verilmesi bozmayı gerektirmiş olup, kararın BOZULMASINA 01.04.2015 gününde oy birliği ile karar verildi.
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.